Arbitraż kryptowalut – na czym polega ?

1273

Arbitraż kryptowalut to praktyka kupowania i sprzedawania aktywów na dwóch lub więcej rynkach jako sposób na skorzystanie z różnych cen. Na przykład trader może kupić konkretny składnik aktywów na jednym rynku i szybko sprzedać ten sam składnik aktywów na innym rynku, po wyższej cenie.

Przyczyną istnienia arbitrażu kryptowalut jest nieefektywność rynków. Oznacza to, że dany składnik aktywów może prezentować różne ceny transakcyjne w różnych lokalizacjach, nawet jeśli oba rynki oferują dokładnie ten sam składnik aktywów (lub bardzo podobne).

W kontekście rynków finansowych arbitraż jest często uważany za podstawową siłę, ponieważ zapobiega powstawaniu znacznych różnic cenowych między podobnymi lub identycznymi aktywami na różnych rynkach. Dlatego praktyka arbitrażu opiera się na niewielkich różnicach cenowych, w wyniku czego prowadzi do konwergencji cen. Szybkość, z jaką zachodzi ta konwergencja, można wykorzystać jako miarę ogólnej wydajności rynku. Idealnie wydajny rynek nie stanowiłby w ogóle możliwości arbitrażu, ponieważ każdy składnik aktywów miałby dokładnie taką samą cenę na wszystkich giełdach.

Przy prawidłowym przeprowadzeniu arbitraż można uznać za pozbawiony ryzyka sposób wykorzystania tymczasowych różnic cen. Należy jednak pamiętać, że boty handlowe działają na wszelkiego rodzaju rynkach, a wiele z nich zostało specjalnie zaprojektowanych, aby wykorzystać możliwości arbitrażu. Dlatego handel arbitrażowy może stanowić pewne ryzyko w zależności od strategii i wykonania.

Na rynkach kryptowalut najlepszym sposobem na czerpanie korzyści z okazji arbitrażowych jest unikanie uzależnienia od transakcji blockchain. Na przykład, jeśli trader chce przeprowadzić arbitraż z Bitcoinem na dwóch różnych giełdach, lepiej byłoby, aby trader miał konto na obu platformach. Ponadto oba konta powinny mieć wystarczające środki, aby zapewnić, że będą mogły natychmiast kupować i sprzedawać, bez konieczności polegania na potwierdzeniach wpłat i wypłat (co może potrwać trzydzieści minut lub więcej w zależności od ruchu w sieci).

Chociaż mamy co najmniej dziesięć różnych rodzajów strategii arbitrażowych, inwestorzy często odnoszą się do tej, którą właśnie opisaliśmy, która jest bardziej tradycyjną formą i jest znana jako czysty arbitraż. Ponieważ strategia ta opiera się raczej na wykrywaniu nieefektywności rynku i różnic cenowych niż na spekulacjach, często uważa się ją za podejście niskiego ryzyka.

Inną mniej popularną metodą jest arbitraż fuzji (lub arbitraż ryzyka), a jak sama nazwa wskazuje, jest to wysoce spekulatywne podejście, które opiera się na oczekiwaniu tradera, że ​​przyszłe zdarzenie wpłynie na cenę aktywów. Może to obejmować na przykład przejęcia spółek, fuzje lub zgłoszenia upadłości.

JAK ZROBIĆ PIENIĄDZE NA ARBITRAŻU KRYPTOWALUTOWYM?

Najbardziej podstawowym podejściem do arbitrażu na kryptowalutach jest robienie wszystkiego ręcznie – monitorowanie rynków pod kątem różnic cen, a następnie tworzenie transakcji i przekazywanie środków na inną giełdę. Na rynku istnieje jednak wiele botów arbitrażowych i narzędzi do monitorowania możliwości arbitrażu w sprawie kryptowalut, które są zaprojektowane do jednoczesnego śledzenia zmian cen i innych różnic na wielu giełdach. Dostępne są również aplikacje handlu mobilnego, takie jak Blockfolio.

Ponadto warto zauważyć, że fundusze hedgingowe coraz częściej wchodzą na rynek kryptowalut. Na przykład singapurski fundusz hedgingowy Kit Trading zebrał 10 milionów dolarów na fundusz arbitrażowy i oczekuje się, że dołączy do ponad 80 innych kryptograficznych funduszy hedgingowych uruchomionych w 2017 roku.

STRATEGIE ARBITRAŻOWE DOTYCZĄCE KRYPTOWALUTY

Istnieje wiele różnych strategii arbitrażowych, które można wykorzystać do osiągnięcia zysku:

  • Prosty arbitraż. Kupowanie i sprzedawanie tej samej monety na różnych giełdach kryptowalut.
  • Arbitraż trójstronny. Proces ten obejmuje wykorzystanie różnic cen między trzema walutami. Na przykład kup BTC w ręku w stosunku do USD, następnie sprzedawaj za EUR, a na koniec wymieniaj EUR z powrotem na USD.

Podsumowanie

Kryptowaluty są aktywem spekulacyjnym, ich „budowa” jest skomplikowana, a inwestycja wiąże się ze znacznym ryzykiem – ich kurs walutowy jest bardzo zmienny i podatny na manipulację kursem walutowym. Zanim zainwestujesz w kryptowaluty, najpierw dokładnie przestudiuj ten temat. Ci, którzy potrafią kontrolować swoje emocje, zawsze zarabiają pieniądze na rynkach finansowych.