Block Explorer

871

Block Explorer (eksplorator bloków) to narzędzie, które zapewnia szczegółową analizę sieci blockchain od pierwszego dnia w bloku genesis. Można powiedzieć, że eksplorator bloków działa jako wyszukiwarka i przeglądarka, w której użytkownicy mogą znaleźć informacje o poszczególnych blokach, adresach publicznych i transakcjach związanych z określoną kryptowalutą.

Niektóre eksploratory bloków dostarczają również statystyki w czasie rzeczywistym i wykresy rynkowe, a także dane o pulach wydobywczych, transakcjach oczekujących, szybkości mieszania sieci, „rich list”, walidatorach bloków, orphan blocks, hard forkach i wielu innych.

W przypadku transakcji oczekujących eksploratory bloków mogą być przydatne dla użytkowników oczekujących na potwierdzenia bloków. Na przykład wiele giełd podaje swoim użytkownikom identyfikator transakcji swojego żądania wpłaty lub wypłaty, aby mogli śledzić przepływ swoich środków w czasie rzeczywistym.

W zależności od rodzaju łańcucha bloków eksploratory bloków mogą również służyć jako ogólne centrum informacji. Na przykład na łańcuchu bloków Ethereum działają tysiące tokenów ERC-20, a użytkownicy mogą znaleźć dane na ich temat, sprawdzając swoje inteligentne umowy w Etherscan lub innym eksploratorze bloków Ethereum.

Eksploratorzy bloków są niezbędni w procesie monitorowania bieżącego stanu sieci kryptowalut. Jeśli chodzi o Binance Chain, użytkownicy mogą sprawdzić bieżący status BNB w Binance Chain Explorer, w tym transakcje wypalania monet i bieżącą całkowitą podaż.

Chociaż możemy mieć wielu eksploratorów bloków w jednej witrynie, każdy z nich jest powiązany z określonym łańcuchem bloków. Nadal może istnieć więcej niż jeden moduł do eksploracji bloków dla tego samego łańcucha bloków (różne organizacje świadczące podobną usługę). Niektóre firmy oferują również usługi portfela kryptowalutowego wraz z eksploratorami bloków. Poza tym wiele witryn zapewnia programistom interfejs API do korzystania z danych blockchain na inne sposoby.