Australia obniża stopy do rekordowo niskiego poziomu 0,75%

479

Australijski Bank Centralny został wciągnięty w globalną falę łagodzenia polityki pieniężnej, ponieważ obniżył stopy procentowe w tym roku po raz trzeci, nawet jeśli grozi wzrostem ryzyka, o którym ostrzegał gubernator Philip Lowe kilka tygodni temu. Bank Rezerw Australii obniżył dziś stopę gotówkową o 25 punktów bazowych do rekordowo niskiego poziomu 0,75% i ogłosił, że może jeszcze bardziej ją obniżyć, sięgając głębiej do poziomów, w których niekonwencjonalne środki fiskalne mogą być konieczne. Ruch ten ma częściowo na celu zapobieganie potencjalnemu odbiciu się deprecjacji waluty, która mogłaby zostać wzmocniona, gdyby polityka RBA stała w miejscu, podczas gdy jej globalni odpowiednicy osłabiali swoje waluty.

RBA obniża stopy w celu wsparcia australijskiej gospodarki

  • Globalny wyścig na dno w pewnym sensie pociąga za sobą politykę RBA. Brak udziału w globalnych obniżkach stóp procentowych może spowodować gwałtowny wzrost wartości dolara australijskiego ”- powiedział Michael Blythe, główny ekonomista w Commonwealth Bank of Australia.

Globalne ryzyko konfliktu między USA a Chinami w związku z zamieszkami w Hongkongu zmusiło Lowe do podkreślenia stabilności finansowej, która oznaczała początek jego kadencji trzy lata temu. W sierpniu ostrzegł globalnych polityków podczas sympozjum w Jackson Hole, zauważając, że łatwiejsze warunki monetarne „podniosą ceny aktywów, co niesie ze sobą zwiększone ryzyko masowej krachu na giełdzie”.

Obawy Lowe zostały potwierdzone lokalnie na kilka godzin przed wtorkową decyzją, a dane pokazujące, że obniżki RBA w czerwcu i lipcu ożywiły uśpiony australijski rynek mieszkaniowy w czasach, gdy gospodarstwa domowe są już obciążone rekordowymi poziomami zadłużenia. Ceny mieszkań wzrosły najbardziej od marca 2017 r., Głównie w Sydney i Melbourne.

  • Rada wzięła pod uwagę wszystkie argumenty prowadzące do trendu obniżania stóp procentowych na całym świecie oraz wpływ tego trendu na australijską gospodarkę i wyniki inflacyjne. Będziemy nadal monitorować rozwój sytuacji, w tym na rynku pracy, i jesteśmy przygotowani na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w razie potrzeby – powiedział Lowe w swoim oświadczeniu we wtorek.
  • RBA zasygnalizowało chęć dalszego ułatwienia polityki w razie potrzeby. To powinno powstrzymać umocnienie dolara australijskiego, przyczyniając się do ożywienia gospodarki, mówi Tamara Mast Henderson, ekonomistka Bloomberg.

Gubernator próbuje więc powstrzymać rosnące bezrobocie w Australii – które wzrosło w sierpniu do 5,3%, ponieważ rosnąca siła robocza przytłoczyła wzrost zatrudnienia – i wzmocnić zaufanie konsumentów do ożywienia wydatków gospodarstw domowych

  • Wskaźniki przyszłego popytu na pracę sugerują, że wzrost zatrudnienia prawdopodobnie zwolni w porównaniu z ostatnim szybkim tempem. Gospodarka wciąż ma wolne moce produkcyjne, a niższe stopy procentowe pomogą to osiągnąć ”- powiedział Lowe.
  • Bank rezerw prawdopodobnie ponownie obniży stopy na początku przyszłego roku. Przedstawiciele banków niechętnie dyskutują na temat luzowania ilościowego, ale staje się to coraz bardziej realne, im bliżej dojdziemy do 0% stopy procentowej ”- powiedział ekonomista Callam Pickering.

Kurs dolara AUD spada do USD najsilniej od kwietnia

Dolar australijski spada dziś, a para AUD / USD waha się w granicach 67 centów amerykańskich w porównaniu do 67,48 centów przed decyzją. Spadek poniżej tegorocznego minimum 0,6677 otworzy drogę do dziur w 2009 r. Za 0,63 USD. Z drugiej strony, ponowny wzrost powyżej oporu 0,68 może nieco spowolnić dominującą presję podażową.