Johnson do UE: Piłeczka jest po waszej stronie

329

Premier Wielkiej Brytanii, który przedstawił swoją propozycję porozumienia Brexit w zeszłym tygodniu, przyznał w poniedziałek, że piłka jest teraz po stronie Unii Europejskiej i że powinna teraz pilnie szczegółowo omówić swoją propozycję przełamania impasu przed planowanym 31 października. wyjazd Wielkiej Brytanii ze społeczności.

Zaledwie 24 dni przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE obie strony pozycjonują się, aby uniknąć odpowiedzialności za opóźnienie w brexicie lub pozaumowne. Wielu dyplomatów twierdzi, że między Londynem a Brukselą odbywa się fałszywa walka o podział odpowiedzialności i obwinianie za nieuchronnie ciężki Brexit.

„Jeśli masz problemy z którąkolwiek z naszych sugestii, spójrzmy na szczegóły i omówmy je” – powiedział Boris Johnson, powtarzając swoje stanowisko, że Wielka Brytania opuści UE 31 października.

Jest to rodzaj odpowiedzi na niekorzystne komentarze dyplomatów UE, którzy krytykując ofertę porozumienia przedstawioną przez brytyjskiego premiera w zeszłym tygodniu, wskazali, że ma tydzień na przedstawienie „lepszej oferty”.

Biorąc pod uwagę ustępstwa zaproponowane przez Johnsona, jego rzecznik przyznał, że teraz Unia Europejska powinna dopasować się do tych kompromisów i zaproponować pewne ustępstwa ze swojej strony. Jest to jedyny sposób na osiągnięcie wzajemnie satysfakcjonującego porozumienia w sprawie Brexitu:

  • Jesteśmy gotowi rozmawiać z UE w odpowiednim tempie, aby osiągnąć porozumienie, które pozwoli nam kontynuować i budować nowe partnerstwo między Wielką Brytanią a UE, ale jeśli to możliwe, UE musi sprostać kompromisom poczynionym przez Zjednoczone Królestwo.