Bank Holandii – De Nederlandsche Bank (DNB)

1984

De Nederlandsche Bank (DNB) jest bankiem centralnym Holandii. Jest on częścią Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC). De Nederlandsche Bank jest spółką akcyjną (w języku niderlandzkim: naamloze vennootschap, w skrócie NV), której codzienna polityka jest nadzorowana przez Radę Zarządzającą. Będąc NV, DNB posiada Radę Nadzorczą (w języku niderlandzkim: Raad van Commissarissen). Ponadto istnieje organ doradczy o nazwie Rada Banku (w języku niderlandzkim: Bankraad). Jako podmiot publiczny DNB pełni funkcję zarówno części Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC), jak i niezależnego organu publicznego (niderlandzki: zelfstandig bestuursorgaan).

Jako część ESBC, DNB jest współodpowiedzialny za określanie i realizację polityki pieniężnej dla strefy euro, a także jest łącznikiem w międzynarodowym systemie płatności. Jako niezależny organ publiczny, DNB sprawuje nadzór ostrożnościowy nad instytucjami finansowymi.

Główna siedzibaAmsterdam
Założony25 marca 1814 r . ;  przez króla Williama I.
WłasnośćRząd holenderski
Bank centralnyHolandia
Walutaeuro
zastąpiony przezEuropejski Bank Centralny (1999)
Stronie internetowejwww.dnb.nl

Historia

W dniu 2 maja 1998 r. europejscy szefowie państw lub rządów zdecydowali, że Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) rozpocznie się 1 stycznia 1999 r. z jedenastoma państwami członkowskimi Unii Europejskiej (UE), w tym Niderlandami. Od dnia 1 czerwca 1998 r. niderlandzki bank centralny, De Nederlandsche Bank N.V., stanowi część Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC). W tym samym dniu weszła w życie nowa ustawa o banku (z 1998 r.). Prawie 185 lat po swoim istnieniu Nederlandsche Bank wszedł w nową fazę.

Zadania De Nederlandsche Bank

Zgodnie z ustawą o Banku z 1998 r. – zastępującą ustawę z 1948 r. – Bank ma następujące zadania:

  • W ramach ESBC Bank przyczynia się do określania i realizacji polityki pieniężnej we Wspólnocie Europejskiej (WE). Celem Banku jest utrzymanie stabilności cen. Bez uszczerbku dla tego celu, Bank wspiera ogólną politykę gospodarczą we Wspólnocie Europejskiej (WE).
  • Bank utrzymuje i zarządza oficjalnymi rezerwami walutowymi oraz prowadzi operacje walutowe.
  • Bank gromadzi dane statystyczne i tworzy statystyki.
  • Bank wspiera sprawne funkcjonowanie systemów płatniczych; zajmuje się również obiegiem banknotów.
  • Bank nadzoruje banki, instytucje inwestycyjne i kantory wymiany walut.
  • Bank może, pod warunkiem uzyskania zezwolenia na mocy dekretu królewskiego, wykonywać inne zadania w interesie publicznym. Europejski Bank Centralny (EBC) może również zwracać się do Banku o wykonywanie dodatkowych zadań.
  • Pierwsze dwa zadania – zwane również zadaniami ESBC – wynikają w całości z Traktatu z Maastricht. Decyzje w tych dziedzinach podejmowane są na szczeblu europejskim przez Radę Prezesów EBC, w której siedzibę ma prezes Nederlandsche Bank. Wspieranie sprawnego funkcjonowania systemów płatniczych ma zarówno wymiar europejski, jak i krajowy. Zadanie statystyczne jest również częściowo związane z ESBC, a częściowo z problemem krajowym. DNB jest odpowiedzialny za międzynarodową analizę statystyk makroekonomicznych dla krajów spoza UE. Te dwa zadania nie zostaną przeniesione na poziom ESBC na początku UGW. W tym przypadku Nederlandsche Bank pozostaje pod pełną kontrolą. Jednak w Europie, gdzie gospodarki coraz bardziej się zazębiają, wiele zasad nadzoru bankowego jest opracowywanych na szczeblu międzynarodowym. DNB pełni rolę banku-bankowca dla ogółu banków niderlandzkich.

Jeden z mianowanych przez rząd członków Rady Społeczno-Gospodarczej jest zawsze przedstawicielem DNB.