Hiszpania planuje do 2050 roku całkowicie zaprzestać użycie samochodów na benzynie i dieslu

660

Hiszpania planuje całkowicie zaprzestać użycie samochodów na benzynie i oleju napędowym do 2050 roku. Hiszpański rząd obecnie pracuje nad projektem ustawy o zmianach klimatycznych i transformacji energetycznej. Ustawa sugeruje, że od 2040 roku sprzedaż i rejestracja samochodów w kraju emitujących dwutlenek węgla będą zakazane. Od 2050 roku planuje się całkowicie zakazać ruch samochodami spalinowymi drogami Hiszpanii. Ustawa przewiduje również przyznanie gmin o liczbie ludności powyżej 50 tysięcy specjalnymi strefami dla transportu przyjaznego do środowiska do 2023 roku. Ważnym punktem projektu ustawy jest również obowiązkowa instalacja punktów ładowania pojazdów elektrycznych na stacjach benzynowych. 

IEA ogłosiła o ryzyku poważnego deficytu ropy do środku 2020-ch lat

Międzynarodowa Agencja Energetyczna IEA widzi poważny problem w niewystarczającej liczbie zatwierdzonych projektów i inwestycji w przemyśle naftowym, w porównaniu silnego popytu na ropę. Jak stwierdziła szefowa IEA, Fatih Birol, w wywiadzie dla CNBC, agencja ogłosiła o poważnym ryzyku braku wystarczającej ilości ropy na globalnym rynku do połowy 2020-ego dziesięciolecia. Zauważył, że pomimo wzrostu produkcji łupków w Stanach Zjednoczonych, nie będą one w stanie w pełni zrekompensować niedobór. Dlatego Birol zaleca, żeby firmy naftowe już teraz zaczynały inwestować w badania geologiczne i produkcję ropy. Zgodnie z obliczeniami IEA, żeby zrekompensować niedobór dostaw ropy do 2025 roku, Stany powinni zwiększyć produkcję o 10 milionów baryłek dziennie, co jego zdaniem jest mało prawdopodobne.

Od początku 2018 roku cena na gaz ziemny w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 36%

Sezon grzewczy w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się z najniższymi zapasami gazu ziemnego od 2003 roku, które stanem na 2 listopada wyniosły 3 biliony 208 miliardów stóp sześciennych. Rezerwy bieżące są o 16% niższe od średniej dla tej pory roku w ciągu ostatnich 5 lat. Według Bloomberg, taka sytuacja w warunkach nagłego mrozu spowodowała wzrost futuresów na gaz ziemny w Stanach Zjednoczonych powyżej 4 dolaró za 1 milion brytyjskich jednostek cieplnych. Analitycy spodziewają się, że w najbliższe kilka miesięcy wzrost cen na gaz ziemny w kraju będzie kontynuowany. Od początku roku wartość gazu w Stanach Zjednoczonych wzrósła o 36%. I chociaż w Stanach Zjednoczonych produkuje się rekordową ilość gazu, znacząc część gazu jest wysyłana do Meksyku i innych krajów.

Wzrost pensji w Wielkiej Brytanii jest najszybszy od prawie 10 lat

W trzecim kwartale średnia pensja w Wielkiej Brytanii wzrosła o 3,2% w ujęciu rocznym, co wskazuje najwyższą stopę wzrostu od grudnia 2008 roku – podał urząd statystyczny ONS. Według ekspertów spodziewano się wzrostu o 3,1%. W sektorze publicznym pensje wzrosły o 2,8%, a w sektorze prywatnym – 3,3%. Biorąc pod uwagę premie, pensja w kraju wzrosła o 3%. Wzrost wynagrodzenia w kraju przewyższa poziom wzrostu cen, co pozytywnie wpływa na gospodarstwa domowe. Jednak z powodu zbliżającego się wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, coraz częściej brakuje pracowników. We wrześniu roczny spadek liczby obywateli UE pracujących w Wielkiej Brytanii zmniejszył się o 132 tysiące osób. 

Największy japoński bank Mitsubishi podwyższył prognozę zysku rocznego

Największy japoński bank Mitsubishi UFL Financial Group w pierwszym półroczu finansowym zakończonym 30 września zwiększył swój zysk netto do 650 miliardów 800 milionów jenów, wobec 626 miliardów 940 milionów jenów rok wcześniej. Przychód wyniósł 3 biliony 380 miliardów jenów, wzrastając z 3 bilionów 70 miliardów jenów. Zysk odsetkowy netto zmniejszył się o 0,3%, zysk netto z operacji handlowych – o 36%. Dochody z prowizji pozostały praktycznie bez zmian. Według dyrektora generalnego banku, Nobuyuki Hirano, wzrost zysków był związany z czynnikami jednorazowymi. Wyraził zaniepokojenie wojną handlową i spadającym wzrostem w Chinach. Niemniej jednak bank podniósł prognozę zysków na koniec roku podatkowego do 950 miliardów jenów z 850 miliardów jenów.

Produkcja stali w Chinach wzrosła o 14,1% w październiku

Produkcja stali w Chinach w październiku osiągnęła maksymalną od 2010 roku wielkość – w 82 miliony 550 tysięcy ton. W ujęciu rocznym wzrost produkcji wynosi 14,1%. Dane Państwowego Urzędu Statystycznego ChRL wskazują, że wskaźnik utrzymywał się w pobliżu rekordowych wartości przez trzy miesiące z rzędu. Zgodnie z wynikami pierwszych 10 miesięcy produkcja stali w kraju wzrosła o 6,4% w ujęciu rocznym, osiągając rekordową wartość w 782 miliony 460 tysięcy ton. Wskaźnik rafinacji ropy również zbliżył się do rekordowych poziomów w październiku, jej wolumen wyniósł 12 milionów 480 tysięcy baryłek dziennie. Produkcja ropy naftowej w kraju wzrosła w ubiegłym miesiącu o 0,3%. Wzrost pierwotnego wytopu aluminium wyniósł 7,1%, a jego produkcja wzrosła o 6,8%. 

Średnie wynagrodzenie w Australii wzrosło o 0,6% w trzecim kwartale

Płace w Australii wliczając wahania sezonowe, wzrosły w trzecim kwartale o 0,6%, spełniając prognozy analityków. Na podstawie danych z Australian Bureau of Statistics. Sektor prywatny zwiększył wynagrodzenia pracowników o 0,5%. W sektorze publicznym wzrost wyniósł 0,6%. Największy wzrost wynagrodzeń odnotowano w branży hotelarskiej i restauracyjnej, gdzie liczba ta wzrosła o 1,9%. Jednocześnie firmy ze sfery finansów i ubezpieczeń podniosły podniosły wynagrodzenie tylko o 0,4%. Wzrost płac kraju o 2,3% w ujęciu rocznym również spełnia prognozy ekspertów.