Branży budowlanej w Australii zagraża deficyt siły roboczej

667

Projekty budowy infrastruktury w Australii, o łącznej wartości około 55 miliardów dolarów, były zagrożone niedoborem siły roboczej w kraju, pisze Bloomberg. Wszystkie australijskie firmy budowlane borykają się z problemem niedoboru około 20-30% wymaganego personelu wykwalifikowanego do budowy lotnisk, dróg i metra, co może doprowadzić do podniesienia wartości projektów. Na tle tego zjawiska Centralny Bank Australii odnotował wzrost płac, co przez długi czas było jedną z głównych problemów w kraju. Podkreśla się, że problem niedoboru siły roboczej może zostać rozwiązany poprzez przyciąganie wykwalifikowanego personelu z zagranicy i przygotowaniu wyszkolonego personelu w kraju. 

May wyraziła pewność, że w niedziele na szczycie UE zostanie uzgodniona umowa Brexitu

Premier Zjednoczonego Królestwa Theresa May, przemawiając przed Downing Street, wyraziła pewność, że umowa Brexitu zostanie uzgodniona na szczycie z Unią Europejską w niedzielę. Zauważyła, że ​​umowa ta „spełni również swoje cele” dla Gibraltaru. Ten punkt wywołał zaniepokojenie hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza. May powiedziała, że ​​zamierza zawrzeć „dobrą umowę, która postawi Brytanię na drodze ku jasnej przyszłości”. Na nadzwyczajnym szczycie UE, który odbędzie się 25 listopada, zostanie omówiony projekt umowy Brexitu, który został uzgodniony wcześniej na poziomie negocjatorów z UE i Wielkiej Brytanii w czwartek.

JPMorgan obniżył prognozy ceny Brent na 2019 год

Scott Darling, szef działu badań ropy naftowej i gazu w regionie Azji i Pacyfiku w JPMorgan Chase, powiedział telewizji CNBC, że amerykański bank zmienił prognozę cen ropy Brent na 2019 rok, obniżając ją z 83,5 dolarów do 73 dolarów za baryłkę. W 2020 roku średnia cena ropy Brent oczekuje się na poziomie 64 dolarów za baryłkę. Ekspert nazwał głównym powodem zmiany prognozy wzrost produkcji ropy w Ameryce Północnej, przewidywany na drugą połowę 2019 roku. Według Darlinga, żeby wyeliminować nierównowagę podaży i popytu na rynku ropy, członkowskie OPEC i ich partnerzy muszą obniżyć produkcję o 1,2 miliona baryłek dziennie w przyszłym roku.

Przychód Ramy Cointreau przekroczył prognozy

W pierwszym półroczu 2018 roku zysk operacyjny francuskiego producenta alkoholi Remy Cointreau wzrósł o 10% i osiągnął 138 milionów euro, co przekroczyło prognozowaną przez ekspertów wartość w wysokości 132 milionów euro. Kontrola sprzedaży i kosztów zwiększyła zyskowność firmy o prawie 1%. Wzrost kosztów Remy Cointreau powyżej prognoz rynkowych został spowodowany nową strategią jej przywództwa, polegającej na przejściu na droższe napoje. Ta strategia pomogła firmie zwiększyć sprzedaż. Teraz francuski producent ustawił priorytet na brandy i inne napoje, których cena wynosi 50 dolarów lub więcej. Podczas porannego handlu w czwartek, akcje spółki wzrosły o 0,7%.

Indeks zaufania w przemyśle przetwórczym Francji w listopadzie wzrósł

Indeks zaufania w przemyśle przetwórczym Francji w listopadzie wyniósł 105 punktów, wobec 104 punktów w poprzednim miesiącu, podał urząd statystyczny Insee. W poprzednich dwóch miesiącach nastąpił spadek wskaźnika, który jednak pozostawał powyżej jego długoterminowej wartości wynoszącej 100 punktów. Eksperci nie oczekiwali zmian w wartości indeksu październikowego. W listopadzie francuskie przedsiębiorstwa produkcyjne poprawiły swoje wcześniejsze i przyszłe szacunki dotyczące produkcji. Natomiast miesiąc wcześniej wskaźnik ten znacznie spadł. Jednak ich optymizm co do perspektyw sektora osłabł.

Władze Chin zaakceptowali umowę UTC i Rockwell Collins na 23 miliardy dolarów

Umowa amerykańskiej korporacji United Technologies i amerykańskiego producenta elektroniki dla lotnictwa Rockwell Collins została ostatecznie zaakceptowana przez chińskie władze. Według Bloomberg firmy oczekują na tę rezolucję od ponad roku. Zgodnie z warunkami największej w historii branży lotniczej umowy, UTC zapłaci 140 dolarów za jedną akcję Rockwell Collins – większość w gotówce i 46 dolarów 67centów akcjami. W przyszłości Rockwell Collins ma zostać podzielona na kilka oddziałów. Zostało to zgłoszone w październiku przez prezesa UTC, Grega Heyesa. 

We wrześniu sprzedaż detaliczna Kanady wzrosła o 0,2%

Statistics Canada odnotowała wzrost sprzedaży detalicznej o 0,2% we wrześniu w porównaniu do sierpnia, kiedy nastąpiła zerowa zmiana w indeksie, do 50 miliardów 932 milionów dolarów kanadyjskich. Według prognoz ekonomistów, we wrześniu nie spodziewano się zmiany. Wzrost sprzedaży w porównaniu do września ubiegłego roku wyniósł 3,8%. Nie licząc samochodów wskaźnik wzrósł o 0,1%, analitycy oczekiwali wzrostu o 0,3%. Według innego raportu urzędu statystycznego roczna inflacja w październiku wyniosła 2,4%, co wskazuje na spowolnienie w porównaniu do wrześniowej wartości 2,2%. Ekonomiści nie przewidywali zmian wartości wrześniowej. W porównaniu do września wzrost cen wyniósł 0,3%, a przy oczekiwanych przez ekspertów 0,1%.