Październikowa inflacja w Wielkiej Brytanii pozostała na wrześniowym poziomie

676

W październiku inflacja w Wielkiej Brytanii utrzymała się na poziomie z września – 2,4%, wykazały dane Urzędu Statystycznego ONS. Ekonomiści oczekiwali wskaźnika w 2,5%. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1% w stosunku do września, przy oczekiwanych przez ekspertów 0,2%. Inflacja przekracza docelowy poziom Banku Anglii, wynoszący 2% w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Ekonomiści szacują, że do końca roku spodziewają się spowolnienia wzrostu cen konsumpcyjnych, ponieważ Bank Anglii podwyższył bazową stopę procentową w sierpniu. W październiku Brytyjski Urząd Statystyczny zanotował spadek cen produktów żywnościowych i napojów bezalkoholowych o 0,2%, odzieży i obuwia o 0,5% usług transportowych o 0,4%. Jednocześnie ceny energii wzrosły o 2,2%.      

IEA poprawiła prognozę wzrostu i produkcji ropy w Stanach w 2018 i 2019 roku

W listopadzie międzynarodowa agencja ratingowa podniosła prognozę wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych do 2 milionów 100 tysięcy baryłek dziennie z wcześniej oczekiwanych 1 miliona 850 tysięcy baryłek dziennie. W przyszłym roku wzrost powinien spaść do 1 miliona 300 tysięcy baryłek dziennie, jednak ta liczba przekracza również październikową prognozę IEA. W sierpniu wzrost produkcji ropy w USA w zakresie całkowitego wzrostu produkcji rocznej ropy poza OPEC wyniósł ponad 85%, czyli 3,5 milionów baryłek dziennie. Jednak według szacunków IEA, Stany Zjednoczone nie będą w stanie zwiększyć swojej produkcji do 2025 oku., żeby zaspokoić oczekiwany wzrost światowego popytu. Aby uniknąć deficytu do tego czasu, eksperci wskazali na potrzebę otwarcia i zatwierdzenia rozwoju tradycyjnych złoż ropy z rezerwami około 16 miliardów baryłek rocznie przez resztę okresu.

Japoński bank Sumitomo Mitsui zwiększył półroczny przychód o 12,5%

Sumitomo Mitsui Financial Group, drugi co do wielkości bank w Japonii, zanotował wzrost zysku netto o 12,5% w ujęciu rocznym do 476 miliardów 648 milionów jenów w pierwszej połowie roku obrotowego, który zakończył się we wrześniu. Wzrost został spowodowany wzrostem dochodów z inwestycji, a także zmniejszeniem kosztów złych długów. Bank odnotował znaczący wzrost zysku netto w drugim kwartale finansowym – o 37%. Bankowi udało się pod koniec września zmniejszyć rezerwy na złe zadłużenie do 467 miliardów 343 milionów jenów japońskich z 536 miliardów 88 milionów jenów pod koniec marca. Japoński bank przewiduje pod koniec roku podatkowego zysk netto o wysokości 570 miliardów jenów.

Volkswagen poinformował o przerobieniu trzech fabryk w Niemiec pod produkcję samochodów elektrycznych

Niemiecki producent samochodów Volkswagen przygotowuje się do uruchomienia masowej produkcji samochodów elektrycznych w Niemczech, pisze Reuters. W tym celu firma zamierza inwestować w szkolenia pracowników w fabryce w Zwickau. Zapewniła również zatrudnienie pracownikom fabryk w Emden i Hanowerze do 2028 r. Uruchomienie produckji samochodów elektrycznych własnych marek w Zwickau powinno się rozpocząć pod koniec 2019 roku. Pierwszy wyprodukowany model będzie Volkswagen ID. Volkswagen rozpoczął już szkolenie 7 700 pracowników budowy tej marki w Zwickau. Następnie firma przystąpi do produkcji crossovera rodzinnego ID CROZZ. Volkswagen planuje zwiększyć dzienne moce produkcyjne w fabryce Zwickau do 1500 samochodów i 6 modeli pojazdów elektrycznych.

Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w październiku o 0,3%

W październiku wzrost cen konsumpcyjnych w USA przyspieszył do 0,3% z wrześniowych 0,1%, wynika z danych Ministerstwa Pracy. W porównaniu z październikiem 2017 roku ceny wzrosły o 2,5%, po wzroście 2,3% miesiąc wcześniej. Analitycy przewidywali podobny wzrost cen w ujęciu miesięcznym i rocznym. Wskaźnik, nie uwzględniający energię i prodykty żywnościowe, wzrósł o 0,2% w porównaniu z wrześniem i o 2,1% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Szybsza inflacja była spowodowana podwyższeniem ceny na gaz. Na przyspieszenie wpływ miał również wzrost cen na wynajem mieszkań, usługi medyczne, ubezpieczenia, artykuły gospodarstwa domowego, samochody na rynku wtórnym, a także na ubezpieczenia komunikacyjne. Ceny energii wzrosły o 2,4% w ciągu miesiąca. Koszty produktów żywnościowych spadły o 0,1%.

Zysk netto amerykańskiej Macy’s wzrósł 1,7 razy w ciągu 10 miesięcy

Macy’s, jedna z najstarszych i największych sieci detalicznych Stanów Zjednoczonych, odnotowała 1,7-krotny wzrost zysku netto do 358 milionów dolarów za okres od stycznia do września tego roku. Zgodnie z oświadczeniami spółki, jej przychód operacyjny wyniósł 688 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 11,1%. W ciągu 9 miesięcy firma zwiększyła sprzedaż o 6,1% w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku, do 16 miliardów 516 milionów dolarów. Zysk netto Macy’s w trzecim kwartale wzrósł 2,3 razy. Wzrost zysku operacyjnego wyniósł 24,6%, wolumen sprzedaży – 2,3%. Firma notuje wzrost sprzedaży porównywalnej cztery kwartały z rzędu.