Łączna liczba wydobywalnych bitcoinów została ustalona na 21 milionów, a do tej pory wykopano około 18 milionów monet. Chociaż nic nie wskazuje na to, że limit ten może zostać zwiększony, istnieją sposoby zwielokrotnienia zasobów w świecie finansów, np. w systemie częściowej rezerwy bankowej.
Skrypty dłużne Bitcoin staną się rzeczywistością?
O tym, że mechanizm ten mógłby zostać wprowadzony w przypadku Bitcoin wspomniał niedawno Eric Wall, ekspert ds. wartości kryptograficznej. Uważa, że nic tak naprawdę nie powstrzyma posiadaczy bitcoin przed zwiększeniem ich podaży, tak jak robią to banki z ich aktywami. Może się tak zdarzyć ze względu na ograniczoną ilość tego kryptokutera, połączoną z dużym popytem i powszechnym stosowaniem. W swoim ostatnim postu na Twitterze wspomina giełdy, które nie są w pełni objęte fizycznym Bitcoin.
Obecnie, w zdecydowanej większości przypadków, użytkownicy przechowują bitcoiny w swoich portfelach. Jednocześnie jednak następuje dynamiczny rozwój wszelkiego rodzaju usług opiekuńczych. Przykładem mogą być np. portfele powiernicze oferowane przez giełdę Coinbase. To samo dotyczy Bakkt, który posiada BTC w imieniu swoich klientów. Wall ostrzega, że jesteśmy o krok przed emisją I Owe You (IOU) dla Bitcoin, tak jak banknoty pierwotnie służyły jako instrument, który można było wymienić w banku na określoną ilość złota.
Czy system częściowej rezerwy będzie miał zastosowanie do Bitcoin?
Według Walta mogłoby to doprowadzić do stworzenia systemu podobnego do częściowej rezerwy stosowanej przez nowoczesne banki, które pożyczając pieniądze muszą jednocześnie dbać o pewien minimalny poziom rezerw, powyżej którego nie mogą udzielać kredytów. Jego zdaniem pierwszą instytucją, która może zacząć sztucznie zwiększać podaż Bitcoin, są giełdy. Obecnie przechowują środki klientów na zimnych portfelach, a użytkownicy, którzy nimi handlują, mają zapis z bazy danych giełdy.
Kwestia waluty cyfrowej pojawia się również w kontekście debat na temat podejścia Fed do bankowości prywatnej.
Obecnie dzienny obrót na giełdach wynosi około 1,5 mln BTC dziennie, co stanowi jedynie niewielką część całkowitej podaży. Dzienny obrót sieci Bitcoin wynosi około 4 mld USD, co stanowi również niewielką część całkowitej kapitalizacji kryptograficznej w wysokości około 143 mld USD. Jednocześnie liczba fizycznie dostępnych bitcoins jest znacznie mniejsza niż 18 milionów wyekstrahowanych monet. Niektóre z nich nigdy nie zostały dotknięte i prawdopodobnie są to bitcoiny pierwotnie ekstrahowane przez Satoshi Nakamoto.
Duża część monet jest niemożliwa do odzyskania z powodu utraty kluczy prywatnych przez użytkowników. Niektóre fundusze zostały zajęte przez różne organy ścigania w wyniku działalności przestępczej. Ponadto duże ilości bitcoin znajdują się również w rękach górników, którzy handlują nimi na rynkach pozagiełdowych. Przyjmuje się, że około 30-50% wszystkich dostaw bitcoinów jest poza obrotem. Taki stan rzeczy może stać się pokusą dla instytucji handlujących dużymi ilościami tej wartości kryptograficznej, takich jak giełdy, aby praktycznie zwiększyć jej podaż. Jednak jak dotąd nikt oficjalnie nie zdecydował się na emisję bitcoin IOU.