Alert rynkowy: Raport NFP będzie kluczowy dla dolara

703

Od czasu, gdy Fed zaproponował obniżenie stóp procentowych w czerwcu, dolar amerykański zyskuje głównie na wartości. Czy obecny trend może zostać odwrócony w najbliższej przyszłości? W tej analizie wyjaśniamy pochodzenie umocnienia się dolara i przyjrzymy się nadchodzącemu raportowi z amerykańskiego rynku pracy.

Dlaczego dolar amerykański jest tak silny?

W lipcu Fed spełnił swoją obietnicę obniżenia stóp procentowych, a rynki dostrzegają możliwość dalszych cięć. Należy jednak pamiętać, że takie działanie nie przyczyniło się zbytnio do podcięcia dolara. Pomimo faktu, że sytuacja wydaje się być w pewnym stopniu sprzeczna z podstawowymi prawami rynku, istnieje możliwość wyjaśnienia siły amerykańskiej waluty. Brexit w pewnym stopniu wpłynął na zachowanie funta i euro. Ponadto coraz częściej mówi się, że EBC nie tylko zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych, ale również rozważy możliwość ponownego uruchomienia programu QE. Z kolei w Azji deprecjacjacja juana wywiera presję na inne waluty w regionie. Rywalizacja obligacji i złota przyciągnęła zainteresowanie dolarem amerykańskim, dla którego rentowność obligacji jest najwyższa w całej grupie krajów G10. Z drugiej strony, dane dotyczące aktywności gospodarczej w USA zaczynają się pojawiać z innej strony, podobnie jak w pozostałych gospodarkach rozwiniętych, a dane dotyczące nowych zamówień eksportowych wskazują, że przynajmniej część z nich można przypisać silnej walucie. Dlatego rynek pracy może być ostatnim przystankiem dla utrzymania aprecjacji dolara. NFP może zmienić konsensus między bankierami w FOMC.

NFP może zmienić konsensus między członkami FOMC.

Rynek finansowy dostrzega duże prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych na każdym z 3 spotkań FOMC do końca tego roku. Jest to wysoka poprzeczka dla banków centralnych w USA. Co więcej, ostatnio pojawiły się głosy wskazujące, że nie ma potrzeby dalszych cięć, a jednym z argumentów stojących za tą tezą jest silny rynek pracy. Badania biznesowe pokazują, że nastroje ostatnio się pogorszyły, ale jednocześnie wzrost zatrudnienia pozostał stabilny, co wskazuje, że jastrzębie w Fed będą chciały zobaczyć pogorszenie sytuacji, zanim zagłosują na kolejną obniżkę stóp procentowych i spełnienie oczekiwań rynku. Dlatego słabe odczytanie NFP może zmienić zasady gry o silnego dolara amerykańskiego.

Czego można się spodziewać po raporcie NFP?

Raport NFP był mieszany w zeszłym miesiącu, wykazując wzrost zatrudnienia o 164 000 osób. Teraz również oczekiwania wskazują na podobną lekturę. Warto jednak zauważyć, że średnia z ostatnich lat wskazuje, że sierpień i wrzesień należą do najsłabszych miesięcy w roku pod względem wzrostu liczby nowych pracowników. Jest więc szansa na rozczarowanie piątkowym raportem. Z drugiej strony, raport ADP za sierpień był znacznie powyżej oczekiwań na poziomie 195 tys. Należy pamiętać, że raport NFP jest znacznie bardziej zmienny i wszystko jest możliwe w tym przypadku. Czytanie poniżej 100 tys. byłoby z pewnością rozczarowaniem dla rynku.