Chiny poszły na duże ustępstwa na rzecz Stanów Zjednoczonych w dziedzinie technologii

628

Cztery wysoko postawione źródła w amerykańskim rządzie poinformowały Reuters o ustępstwach, na które poszły Chiny w sektorze technologii podczas negocjacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. W szczególności jest to odejście od zmuszania amerykańskich firm działających w Chinach do transferu technologii. Źródła zauważyły, że w porównaniu z propozycjami strony chińskiej sprzed miesiąca ich nowa wersja jest znaczącym krokiem do przodu. 28 marca przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Chin kontynuowali prace nad tekstem umowy handlowej. Według przedstawiciela Ministerstwa Handlu Chin, Gao Fenga, w ostatnich tygodniach udało nam się poczynić znaczne postępy w tym kierunku, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia i uzgodnienia. Kolejna runda dyskusji odbędzie się w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu.

Ceny ropy wzrosły w pierwszym kwartale w maksymalnym tempie od 2009 roku

Ropa referencyjna za pierwszy kwartał wykazała rekordowy wzrost cen ropy od drugiego kwartału 2009 roku. Wartość Brent w tym okresie wzrosła o 27%, WTI – o 32%. Wzrost kwotowań przyczynił się do zmniejszenia produkcji przez kraje, które przestrzegają umowę z OPEC +, oraz do zmniejszenia dostaw ropy z Iranu i Wenezueli, które podlegają sankcjom USA. Eksperci oczekują, że Stany Zjednoczone przedłużą rezolucję krajom w sprawie importu ropy z Iranu, z pominięciem sankcji. Pozytywnym czynnikiem dla rynku ropy jest również oświadczenie szefa Banku Rezerwy Federalnej, Johna Williamsa, że ​​nie ma znaczącego ryzyka dla recesji w Stanach Zjednoczonych. Ceny są również poparte informacjami na temat postępów w negocjacjach handlowych między USA q Chinami. Pod koniec ubiegłego tygodnia ropa Brent wzrosła o 56 centów do 68 dolarów 38 centów za baryłkę. Cena ropy naftowej WTI wzrosła o 67 centów do 59 dolarów 97 centów za baryłkę.

BlackBerry odnotowała kwartalny wzrost przychodów o 9%

Kanadyjski producent oprogramowania BlackBerry poinformował o wynikach czwartego kwartału finansowego, który zakończył się pod koniec lutego. Zysk netto osiągnięty w okresie sprawozdawczym wyniósł 51 mln dolarów, podczas gdy rok wcześniej odnotowano stratę netto w wysokości 10 mln dolarów. Przychody wyniosły 255 mln dolarów, wzrastając o 9%. Wdrożenie oprogramowania przyniosło firmie rekordowe przychody w wysokości 248 mln dolarów. Jej wzrost wynosił 14%. Obie wartości przekroczyły prognozy rynkowe, pomogły w tym licencje i dochody z własności intelektualnej, które wzrosły o 71%. BlackBerry poinformowała, że od początku roku jej kapitalizacja wzrosła o 42,5%. 

Indeks zaufanie konsumentów w Wielkiej Brytanii nie zmienił się w marcu

Indeks zaufania konsumentów brytyjskich do gospodarki brytyjskiej w marcu wyniósł minus 13 pkt, zachowując wartość z lutego, powiedziała firma badawcza GfK NOP. Ujemna wartość indeksu utrzymuje się przez 39 miesięcy. Wskaźnik, oceniający osobistą sytuację finansową obywateli w ciągu ostatnich 12 miesięcy, utrzymał poziom zerowy. Ich oczekiwania na najbliższe 12 miesięcy poprawiły się do 2 pkt z 1 pkt. Jednocześnie brytyjska ocena ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju w ciągu ostatniego roku pozostała na poprzednim poziomie w minus 33 pkt. Na kolejne 12 miesięcy oczekiwania konsumentów poprawiły się o 2 pkt do minus 36 pkt. Zmniejszyła się gotowość brytyjczyków na duże przejęcia. Odpowiedni wskaźnik spadł o 4 pkt, wynosząc teraz 1 pkt.

H&M zysk w pierwszym kwartale fiskalnym zmniejszył się 1,7 razy

Największa sieć sklepów odzieżowych w Europie szwedzka firma Hennes & Mauritz poinformowała o wynikach pierwszego kwartału fiskalnego zakończonego 28 lutego. Raport kwartalny wykazał, że jej zysk netto spadał o 41% w ujęciu rocznym do 803 milionów koron szwedzkich. Spadek został spowodowany jednorazowym dochodem w wysokości 399 mln koron w pierwszym kwartale z powodu reformy podatkowej w Stanach Zjednoczonych. Kwartalny zysk przed opodatkowaniem spadł do minimum w ciągu 18 lat i teraz jest na poziomie 1 mln 40 tys. koron, pomimo faktu, że według analityków oczekiwano znacznie większego spadku – do 678 mln koron. Wskaźnik dochodów, który nie uwzględnia podatku od wartości dodanej, wyniósł 51 mld 15 mln koron, wzrastając w ciągu roku o 10,5%. Wzrost sprzedaży odnotowano we wszystkich regionach. Największy wzrost sprzedaży odnotowano w Indiach – o 42%.

PKB Wielkiej Brytanii wzrósł o 1,4% w czwartym kwartale

Gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,2% w czwartym kwartale w stosunku do poprzedniego kwartału. Ta końcowa ocena wzrostu gospodarczego urzędu statystycznego ONS potwierdziła prognozy ekspertów i zbiegła się ze wstępną oceną. Jednocześnie, w porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej, PKB wzrósł o 1,4%, a nie o 1,3%, jak informowano wcześniej. Analitycy oczekiwali, że roczny wzrost utrzyma się na poziomie 1,3%. Negatywny wpływ na brytyjski PKB miało osłabienie handlu zagranicznego, a także spadek inwestycji przedsiębiorstw o ​​0,3% w ciągu miesiąca i o 2,5% w ciągu roku. Biznes zmniejsza inwestycje już od 12 miesięcy. W tym samym czasie wydatki konsumpcyjne w kwartale wykazały wzrost o 0,3%, podczas gdy wydatki rządowe wzrosły o 1,3%. Eksport wzrósł o 1,6%, import – o 2,1%.

Wydatki Amerykanów w styczniu oraz ich dochody w lutym nie spełniły oczekiwań

W styczniu ludność USA zwiększyła wydatki o 0,1% w porównaniu z grudniem, podaje Departament Handlu. Ekonomiści oczekiwali, że amerykańskie wydatki wzrosną o 0,3%. Słaby wzrost wskaźnika w styczniu wynika ze spadku sprzedaży nowych samochodów w kraju. Jak już informowaliśmy, dochody obywateli USA w styczniu wykazały nieoczekiwany spadek o 0,1%. W lutym dochody gospodarstw domowych wzrosły o 0,2%. Zdaniem ekspertów miały one wzrosnąć o 0,3%. Indeks PCE Core, którego dynamika jest ważna dla Systemu Rezerwy Federalnej w ocenie ryzyka inflacyjnego, wzrósł o 0,1% w styczniu w stosunku do grudnia i o 1,8% w ujęciu rocznym. W styczniu nastąpił spadek realnych dochodów obywateli USA o 0,2% w porównaniu z grudniowym wynikiem. Stopa oszczędności wyniosła 7,5%, spadając z 7,7% miesiąc wcześniej.

Kanadyjski wzrost PKB w styczniu przekroczył prognozy

W styczniu tego roku gospodarka Kanady odnotowała wzrost o 0,3% w porównaniu z grudniem. W porównaniu z grudniowym wzrostem o 0,1%, zgodnie z oficjalnymi statystykami, wzrost PKB nieco przyspieszył. Prognoza analityków zakładała wzrost w styczniu na poziomie 0,1%. W ujęciu rocznym wzrost PKB w styczniu wyniósł 1,6%. Jego wolumen na koniec miesiąca wynosił 1 bln 950 mld dolarów kanadyjskich. Produkcja przemysłowa wykazała miesięczny wzrost o 0,6%, podczas gdy w grudniu nastąpił spadek o 0,8%. Tempo wzrostu przyczyniło się do wzrostu produkcji w przemyśle wytwórczym i budownictwie. W handlu detalicznym wskaźnik pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca, który utrzymuje się już przez dwa miesiące z rzędu. Handel hurtowy wzrósł o 0,8%. Produkcja w sektorze budowlanym wzrosła o 1,9%.