Na początku roku Chiny zwiększyły ilość złota w rezerwach międzynarodowych o 12 ton lub 380 tysięcy uncji.
Narodowy Bank Chin od dłuższego czasu nie informował o wielkości rezerw, ale ujawnił statystyki w styczniu 2019 roku. W grudniu chińskie rezerwy złota wyniosły prawie 60 milionów uncji lub 1853 tony, o wartości ponad 76 mld dolarów, czyli o 10 ton więcej niż rok wcześniej. Chiny kontynuowały zakupy złota i zwiększyły jego zapasy do 1864 ton na kwotę 79,319 mld dolarów.
Rosja zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem rezerw złota z liczbą 2112 ton, Chiny zajmują piąte miejsce. Chiny są jednocześnie dużym konsumentem i producentem złota na świecie.
Akcje Tesli wzrosły o 2,2% po tym, jak analitycy podnieśli ranking
Firma analityczna Canaccord Genuity oceniła ranking producenta pojazdów elektrycznych Tesla jako „Buy” (do kupienia). Doprowadziło to do wzrostu ceny akcji spółki natychmiast o 2,2%.
Przedstawiciele Tesli mają nadzieję, że bieżący rok będzie stabilny dla firmy, a problemów finansowych będzie mniej. Niedawno firma obniżyła ceny na Model 3, aby zrobić samochód bardziej dostępnym.
Tesla nie ma już problemu z płynnością – równowaga firmy utrzymuje się na poziomie 3,7 mld dolarów. Kierownicy działu Tesla w Las Vegas zwolnili 150 z 230 pracowników. Pracownicy dostarczali samochody klientom z Ameryki Północnej. W tym kontekście oczekuje się, że Tesla zwolni tempo podaży.
Gospodarka RPA otrzyma dodatkową zachęte po odkryciu nowego złoża
Total, francuskie przedsiębiorstwo energetyczne, odkryło pole gazu ziemnego Brulpadda na wybrzeżu Afryki Południowej.
Złoże zawierać do 1 miliarda baryłek kondensatu gazu i samego gazu, powiedział dyrektor generalny Total. Produkcja gazu ziemnego na dużą skalę będzie dodatkową zachętą dla gospodarki RPA. Według Afrykańskiej Izby Energetycznej odkrycie pola zmieni bieg gospodarki RPA i wyeliminuje uzależnienie od surowców innych krajów.
Pomimo faktu, że nie jest to ropa naftowa, wydobycie gazu ziemnego w dużych ilościach (1 mld baryłek) wszystko jedno będzie stymulować rozwój gospodarki RPA.
Wielka Brytania i Szwajcaria podpisały umowę o ciągłym handlu po Brexicie
Brytyjski Departament Handlu Międzynarodowego poinformował, że firmy z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii będą nadal swobodnie handlować na terytoriach swoich krajów po Brexicie.
Przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii i Szwajcarii podpisali umowę. Obejmuje ona zachowanie preferencyjnych warunków handlu między tymi krajami bez dodatkowych obowiązków i barier po 29 marca, kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską.
W przesłaniu brytyjskiego ministerstwa wskazano, że ten dokument pozwoli uniknąć redukcji zatrudnienia.
Chińskie spółki naftowe zwiększyły zyski w 2018 roku o 32,1%
Chińskie firmy zajmujące się wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej, w 2018 roku, zwiększyły zyski o 32,1%. Jak podało Ministerstwo Przemysłu i Informatyzacji Chin, ich zyski wzrosły bardziej niż wskaźnik zysku całego przemysłu krajowego, który wzrósł o 10,3% w ciągu roku.
Udział firm z branży wydobycia i rafinacji ropy naftowej w całkowitych przychodach wszystkich przedsiębiorstw przemysłowych Chin wyniósł 12,7%. Ich dochody osiągnęły 839 mld 380 mln juanów.
W sprawozdaniu ministerstwa odnotowano również, że przedsiębiorstwa zainwestowały o 6% więcej w produkcję i rafinację ropy naftowe w ubiegłym roku,j niż w 2017.
Startup Nuro przyciągnął około 1 miliarda dolarów inwestycji
Wartość rynkowa amerykańskiej firmy robotów Nuro osiągnęła 2 mld 700 mln dolarów ze względu na fakt, była w stanie przyciągnąć inwestycje japońskiej korporacji SoftBank Group w wysokości 940 milionów USD.
W tym celu japońska korporacja wykorzystała środki swojego funduszu Vision Fund, które przeznaczone są głównie na zakup udziałów szybko rozwijających się firm technologicznych.
Startup Nuro, stworzony w 2016 roku, podpisał umowę z amerykańską siecią supermarketów Kroger, która przewiduje użycie samobieżnego samochodu Nuro do dostarczania towarów sprzedawanych w supermarketach. Pozwoliło to firmie Kroger rozszerzyć zakres usług.
Nastroje małego biznesu w Stanach Zjednoczonych są na minimalnym poziomie od dwóch lat
Indeks optymizmu biznesowego małych firm w USA spadł w styczniu do najniższego poziomu od listopada 2016 roku, do 101,2 pkt, tracąc w tym miesiącu 3,2 punkty. Dane te są publikowane w raporcie National Federation of Independent Business NFIB.
Agencja Bloomberg pisze, że dane te wskazują na pogorszenie perspektyw amerykańskiej gospodarki ze względu na najdłuższy okres zamknięcia rządu w historii USA. Na minimalnym od października 2016 r. poziomie znajduje się liczba firm, które spodziewają się poprawienia warunków prowadzenia działalności w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Ich udział wynosi tylko 6%.
Uczestnicy badania oczekują jednak w krótkim okresie stabilnego popytu, ponieważ zwiększył się udział planujących wydatki inwestycyjne na kolejne 3-6 miesięcy. Jednocześnie minimalna od 2017 roku liczba firm uważa, że teraźniejszość nadaje się do ekspansji biznesu.