Dlaczego stop-loss jest tak ważny?

stop loss

1700

Aby zmaksymalizować swój potencjał, traderzy na rynku forex muszą korzystać ze strategii handlowych i dobrze je rozumieć. Wielu jednak nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo pod tym względem istotne są zlecenia typu stop-loss. Tymczasem bez tej świadomości konsekwencje mogą okazać się przykre. Rynek wymiany walut bywa mocno nieprzewidywalny. Zlecenie typu stop-loss stanowi sposób na zabezpieczanie zleceń, gdy idą w niekorzystnym kierunku. Należy zatem patrzeć na nie jak na element strategii zarządzania ryzykiem, chroniącej przed niepotrzebną stratą.

Niejednokrotnie zdarza się, że traderzy na rynku walutowym otwierają zlecenia z przekonaniem, że okażą się dla nich korzystne. Jednak przeświadczenie, że wybrana strategia jest właściwa i że nic nie pójdzie źle, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Są też tacy, którzy uważają, że skoro już raz przeprowadzili jakąś transakcję zgodnie z wybraną przez siebie strategią, to resztę wypracują z czasem i na pewno sobie poradzą. To kiepski sposób na trading i kiepska taktyka. Traderzy muszą bowiem zdawać sobie sprawę, że nie istnieje coś takiego jak magiczna kula i że w szybkim tempie mogą tracić.

Stop-loss jest elementem strategii zarządzania ryzykiem, który każdy traden na rynku walutowym powinien rozumieć. Dlaczego korzystanie ze stop-lossów jest tak ważne? Aby wytłumaczyć, na czym polega jego rola, trzeba zwrócić uwagę na to, że nie da się przewidzieć przyszłości. Niezależnie, jak bardzo wierzysz w swoją strategię czy jak dobrze przeanalizowałeś wszystkie dane przed złożeniem zlecenia, nie wiesz jak będzie się w przyszłości kształtowała cena, co oczywiście jest ryzykowne.

Istnieje kilka form zlecenia stop-loss. Pierwszym jest tzw. „static stop-loss” (stop loss statyczny). Polega na ustawieniu stopów na konkretnych poziomach cenowych. W tym przypadku nie ma możliwości zmiany tego poziomu do momentu, gdy cena osiągnie wskazany poziom. Z uwagi na prosty mechanizm działania jest to bardzo popularny typ zlecenia. Przykładowo: chcemy otworzyć kilka zleceń w trakcie sesji azjatyckiej. Można przewidzieć, że wahania na giełdzie europejskiej czy nowojorskiej mogą mieć bardzo duży wpływ na nasze zlecenia. W tej sytuacji ustawiamy stop statyczny na poziomie przykładowo 50 pipsów przy każdym zleceniu.

Innym rodzajem stop lossu są tzw. „trailing stop”, czyli stopy kroczące. Polega to na tym, że tzw. trailing stop podąża za ruchem cen, jeśli te idą w korzystnym kierunku. Powiedzmy że otwieramy długą pozycję na EUR/USD po kursie 1,3100 i ustawiamy zlecenie stop 50 pipsów poniżej otwarcia, czyli 1,3050, i take profit 100 pipsów przy poziomie 1,3200. Jeśli kurs nadal będzie rósł i dojdzie do 1.31500, można zmienić poziom stopu kroczącego i ustawić go na 1,3100.

Podsumowując, istnieje wiele rodzajów strategii z wykorzystaniem zleceń stop-loss. Obejmują one stopy statyczne, kroczące, dynamiczne, breakeven itd. Wszystkie są stosowane w celu uniknięcia strat i ochrony przed wahaniami kursów na rynkach walutowych. Jeśli się zrozumie mechanizm strategii stop lossów, dostrzeże się ich wartość jako narzędzi handlowych.