Łączne długi młodych Polaków przekraczają miliard złotych

690

Obecnie w rejestrze dłużników znajduje się 150 000 osób. młodzi Polacy w wieku od 18 do 24 lat. Łącznie mają do spłacenia ponad 1 mld PLN. Średnie zaległości na osobę przekraczają obecnie 7 000. Zł, aw ostatnich trzech latach wzrosła o połowę – wynika ze statystyk Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Z kolei badania zlecone przez BIG pokazują, że co czwarty młody Polak w wieku 18-24 lata przyznaje się do życia ponad swoje możliwości, tracąc co najmniej 10% miesięcznie. twój budżet na zakup niepotrzebnych przedmiotów.

  • W rejestrach InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej jest ogółem około 2,8 miliona dłużników, a zobowiązania sięgają 76 miliardów złotych. Na tym tle młodzi ludzie wyglądają całkiem nieźle, ponieważ jest ich tylko 150 000, a ich łączny dług wynosi 1 miliard złotych. Obecnie w Polsce jest 3 miliony takich młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat, z czego około 1,23 miliona idzie na studia – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jak pokazują statystyki, młodzi ludzie radzą sobie całkiem dobrze z finansami. Z BIG InfoMonitora wynika, że ​​spośród 3,1 miliona osób w wieku od 18 do 24 lat tylko około 150 000 ma niespłacone zobowiązania. ludzie. Oznacza to, że co dwudziesty młody Polak ma problemy finansowe. Ich łączne zobowiązania przekraczają jednak już 1 mld zł, co jest prawie równomiernie rozłożone na przeterminowane zobowiązania kredytowe (535 mln zł) i niekredytowe (526 mln zł).

  • Połowa tego miliarda to zadłużenie kredytowe lub zobowiązania w bankach. Druga połowa to zobowiązania niezwiązane z kredytem, ​​tj. Różne rodzaje rachunków za gaz, wodę lub prąd lub niezapłacone rachunki za telefon komórkowy lub telewizję kablową.

Co ważne, w ciągu ostatnich trzech lat (od czerwca 2016 r. Do czerwca tego roku) w tej grupie wiekowej wzrosła liczba najmniej niewiarygodnych dłużników. Ich liczba wzrosła w tym czasie o 7%, a łączna liczba osób opóźniających spłatę kredytów i rachunków bieżących wzrosła o 22%.

Z drugiej strony młodzi ludzie, którzy mają już problemy finansowe, zwiększają swoje zaległości w znacznie szybszym tempie niż starsze pokolenia. W ciągu trzech lat zaległości osób w wieku 18–24 lat wzrosły o prawie połowę – podczas gdy w czerwcu 2016 r. Średnia liczba zaległości na osobę w tej grupie wiekowej wyniosła 4,9 tys. PLN, więc teraz osiąga 7,1 tys. Zł.

  • Sytuacja się pogarsza. Widzimy to przede wszystkim po średniej liczbie zaległości na osobę, która w ciągu trzech lat wzrosła o 3000. zł. Widzimy to również po liście dłużników – rekordzistów, na których najbardziej zadłużona osoba z województwa lubelskiego ma do spłacenia 3,5 mln zł długu, a do niedawna było to około 1,9 mln zł – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor .

Statystyki pokazują również, że aż cztery kobiety znalazły się w pierwszej dziesiątce rekordzistów, podczas gdy w ubiegłym roku była tylko jedna. Jednak w podziale na województwa widać, że największe problemy ze spłatą zobowiązań finansowych mają młodzi ludzie mieszkający w zachodniej i północnej części Polski i na Górnym Śląsku.

  • Największa liczba dłużników znajduje się w największych województwach, jest to proste tłumaczenie. Zwracamy jednak również uwagę, ile osób w tej kategorii wiekowej 18–24 ma zaległe zobowiązania na 1 tys. mieszkańców. Pod tym względem dominują województwa zachodniej Polski – lubuskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie, na około 1000 mieszkańców w wieku 18–24 lata przypada około 70 zadłużonych osób. Z drugiej strony wschodnia część Polski radzi sobie lepiej pod tym względem – w województwach takich jak świętokrzyskie, małopolskie czy podkarpackie najlepiej spłacać te długi, mówi Sławomir Grzelczak.

Badanie Quality Watch zlecone przez BIG InfoMonitor pokazuje, że aż 25 procent. młodzi Polacy w wieku 18–24 lat przyznają, że żyją ponad swoje możliwości, tracąc co najmniej 10% miesięcznie budżetu na zakup niepotrzebnych lub zbyt drogich przedmiotów. Najczęściej jest to elektronika i sprzęt AGD (32 proc.), A następnie elektronika – prawie ¼ respondentów wydaje zbyt dużo pieniędzy na komputery, tablety lub telefony. Kolejni młodzi Polacy wskazują wyjazdy wakacyjne i samochód, a duży procent (17 procent) przyznaje również, że nie oszczędza na prezentach dla swoich bliskich – przyjaciół, partnera lub rodziny. Tylko 12 procent osób poniżej 24 roku życia deklaruje, że wcale nie traci pieniędzy na zbyt drogie zakupy.

  • Młodzi ludzie wydają więcej niż pozwalają zarobki, także na różne kursy, na dodatkowe kształcenie, które moim zdaniem jest pozytywne, ponieważ jest to inwestycja w przyszłość. Rzeczywiście istnieje szansa, że ​​tego rodzaju wydatki zwrócą się w wieku dorosłym – mówi Sławomir Grzelczak.

Prezes BIG InfoMonitor podkreśla jednak, że życie poza środkami i nadmierne zadłużenie może spowodować wpis do rejestru dłużników, co później znacznie utrudni np. Zaciągnięcie pożyczki na zakup własnego mieszkania.

  • Jeśli banki lub firmy telekomunikacyjne widzą takiego dłużnika w naszych rejestrach, po prostu nie udzielają mu finansowania. Nie dadzą mu innego telefonu ani dostępu do telewizji kablowej. Będziesz musiał zapłacić za różnego rodzaju usługi gotówką i pożyczyć od znajomych lub rodziny, co nie zawsze jest możliwe, lub uzyskać droższe finansowanie, nawet od firm pożyczkowych. Dlatego lepiej mieć dobrą historię kredytową w BIK i BIG InfoMonitor, ponieważ wtedy łatwiej będzie na przykład zaciągnąć kredyt hipoteczny na własne mieszkanie – mówi Sławomir Grzelczak.