Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) jest niezależnym organem UE, którego celem jest poprawa ochrony inwestorów oraz promowanie stabilnych i sprawnych rynków finansowych.
Dnia 27 marca 2018 roku Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował oświadczenie dotyczące regulacji zawieranych na kontraktach CFD. Wiele z tych zmian została już wdrożona w polskich domach maklerskich, w związku z czym trader zawierając transakcje na rynku nie powinien odczuć większych zmian . Największą kontrowersje budzi zmiana dotyczycząca ograniczenia dźwigni finansowej dla klientów detalicznych od 30:1 (waluty) do 2:1 (kryptowaluty).
|
||
Siedziba | Paryż | |
Przewodniczący | Steven Maijoor | |
Dyrektor Wykonawczy | Verena Ross | |
Utworzenie | 1 stycznia 2011 |
Powyższe ograniczenie lewaru nie będą dotyczyć klientów profesjonalnych. W związku z tym, że dla klientów profesjonalnych dostępne będą niższe depozyty zabezpieczające, warto zwrócić uwagę na ryzyko, podczas dokonywania transakcji na rachunkach inwestycyjnych. Przeczytaj więcej na: https://www.pb.pl/xtb-o-nowych-regulacjach-rynku-forex-929672
Najnowsze zmiany ogłoszone przez ESMA oznaczają, że od dnia 01.08.2018r. maksymalna dźwignia zostanie ograniczona do 30:1, a dla niektórych instrumentów na których występuje większa zmienność nawet do 2:1. Inwestorzy posiadają jednak możliwość uzyskania zachowania dotychczasowej dźwigni lub otrzymania większej, jeśli spełną dwa z trzech kryteriów:
- Trader otworzył transakcje o wartości stanowiącej co najmniej równowartość 50 000 euro* każda, na odpowiednim rynku, ze średnią częstotliwością co najmniej 10 transakcji na kwartał w ciągu czterech ostatnich kwartałów (wartość taką możesz osiągnąć np. po zawarciu 10 transakcji o nominale 0,5 lota na parze walutowej Euro do Dolara)
- Wartość portfela instrumentów finansowych łącznie ze środkami pieniężnymi wchodzącymi w jego skład wynosi co najmniej równowartość 500 000 euro
- Jeżeli wykonywałeś lub wykonujesz pracę w sektorze finansowym przez co najmniej rok na stanowisku, które wymaga wiedzy zawodowej dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych lub szeroko pojętych usług maklerskich.
Co zyskasz, zostając klientem profesjonalnym po wprowadzeniu regulacji przez ESMA?
- Dźwignię finansową nawet 200:1
- Ochronę przed ujemnym saldem – W wielu domach maklerskich Klienci Profesjonalni będą mogli nadal korzystać z ochrony przed ujemnym saldem rachunku.
- Segregację twoich środków ( odzielenie pieniędzy firmowych od prywatnych
- Prawo do złożenia wniosku o zmianę kategoryzacji w dowolnym momencie. Możliwość dotyczy zmiany klasyfikacji z konsumenta na klienta profesjonalnego i odwrotnie.
- Zobacz więcej na xtb.com/pl
Czym zajmuje się ESMA?
Urząd wypełnia trzy zadania:
- Ochrona inwestorów – zagwarantowanie lepszego zaspokojenia potrzeb konsumentów na rynku usług finansowych i poszerzenie ich praw jako inwestorów, a także wypełniania przez nich zobowiązań, jakie na nich spoczywają.
- Niezakłócone funkcjonowanie rynków – propagowanie uczciwości, przejrzystości, sprawności i właściwego funkcjonowania rynków finansowych oraz wspieranie solidnej infrastruktury rynkowej.
- Stabilność finansowa – wzmacnianie systemu finansowego w celu uodpornienia go na wstrząsy i skutki rozprzestrzeniania się nierównowagi finansowej oraz wspieranie wzrostu gospodarczego.
Urząd odpowiada również za koordynowanie działań podejmowanych przez organy nadzoru papierów wartościowych i wprowadzanie środków nadzwyczajnych w przypadku sytuacji kryzysowej.
Struktura ESMA
W skład Rady Organów Nadzoru, która podejmuje wszystkie decyzje polityczne i zatwierdza działalność urzędu, wchodzą:
- szefowie 28 organów krajowych
- obserwatorzy z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii
- obserwatorzy z Komisji Europejskiej
- przedstawiciele Europejskiego Organu Nadzoru Bankowego (EBA), Europejskiego Organu Nadzoru nad Ubezpieczeniami i Pracowniczymi Programami Emerytalnymi (EIOPA) i Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) – po jednym z każdej organizacji.
Zarząd składający się z przewodniczącego urzędu oraz przedstawicieli krajowych organów nadzoru i Komisji dopilnowuje, aby urząd prawidłowo wypełniał swoje obowiązki.
W jaki sposób działa ESMA?
Urząd realizuje działania w czterech dziedzinach. Są to:
- Ocena ryzyka z punktu widzenia inwestorów, rynków i stabilności finansowej – w celu propagowania przejrzystości i zapewniania ochrony inwestorom poprzez udostępnianie im informacji za pośrednictwem publicznych rejestrów i baz danych oraz kierowanie ostrzeżeń do inwestorów.
- Ukończenie jednolitego zbioru przepisów dla rynków finansowych UE – ulepszenie jednolitego rynku unijnego dzięki opracowaniu norm technicznych i wspieraniu instytucji UE przy tworzeniu nowych przepisów.
- Promowanie standaryzacji metod nadzoru – wymiana sprawdzonych rozwiązań i poprawa skuteczności zarówno właściwych organów krajowych, jak i sektora finansowego.
- Bezpośredni nadzór nad konkretnymi instytucjami finansowymi – agencjami ratingowymi i repozytoriami transakcji.
Komu przynosi korzyści działalność urzędu?
ESMA działa na rzecz:
- gospodarki
- ogółu społeczeństwa
- regulatorów rynków papierów wartościowych
- sektora usług finansowych
- inwestorów detalicznych, inwestorów instytucjonalnych i konsumentów
- dostawców usług finansowych
- użytkowników rynków finansowych.