Historia walut

1439

Większość istniejących krajów na świecie ma własne pieniądze, swoją walutę i własną walutę. Pieniądz służy jako środek rozliczeniowy do regulowania płatności w danym kraju, a także służy do rozliczania transakcji międzynarodowych. Ponadto pieniądze są miarą wartości.

Wracając do dawnych czasów, pierwsze pieniądz pieniężny pojawił się w obiegu, innymi słowy po prostu kawałek metalu z wytłoczonym oznakowaniem. Początkowo monety były wybijane z cennych rud: złota, srebra itp. Pierwsze monety pojawiły się w Azji Mniejszej w VII pne Jednak owalny kształt monet (podobny do dzisiejszego) został podany przez Greków w następnym stuleciu. Powszechne użycie monet sprawiło, że zaczęto bić je przy użyciu miedzi, brązu i mosiądzu. Z tego wynikało, że osoby o wysokiej zawartości złota i srebra zostały uznane za dobre pieniądze, a te o wysokiej zawartości np. miedź uważano za złe pieniądze. Możesz dowiedzieć się więcej w sekcji „Historia monet”.

Pieniądz papierowy znany jest również od bardzo dawna. W Europie znaki monetarne zastępujące monety pojawiły się w późnym średniowieczu, głównie podczas wojen i oblężeń, ponieważ w tym czasie brakowało pieniędzy na rudę. Dlatego, na przykład, płacono za stemplowane kawałki skóry lub papieru z obietnicą wymiany monet do przyszłego użytku. Na wzrost pieniądza papierowego duży wpływ miało utworzenie instytucji depozytowych, banków itp. Więcej o historii pieniądza w naszej prezentacji.

Zarówno monety, jak i banknoty działają obok siebie na świecie. Moneta służy do regulowania mniejszych płatności, podczas gdy banknoty zwykle mają większą siłę nabywczą i są wykorzystywane do operacji o wyższej wartości. Jednak większość operacji odbywa się przy użyciu pieniędzy bezgotówkowych, na przykład w formie kart płatniczych. Historia wszystkich obecnie istniejących banknotów i monet na świecie zajęłaby dużo czasu. Dlatego postaramy się opisać jedną z najważniejszych. Zacznijmy od dolara amerykańskiego.

Waluta Stanów Zjednoczonych jest na pierwszym miejscu, ponieważ od dziesięcioleci pełni rolę światowych pieniędzy. Stał się główną walutą międzynarodowych rozliczeń lub miarą wartości w większości krajów. Monety dolarowe emitowane są od 1793 r., A papierowe pieniądze pojawiły się od 1861 r.

Przez ponad 200 lat monety dolara były wybijane ze złota, srebra lub innych metali i ich stopów, np. pół miedzi i centów, centów niklu itp. Jednak przez te wszystkie lata podstawowe nominały pozostały niezmienione: 1, 5, 10, 25, 50 centów oraz 1, 5, 10 i 20 dolarów. Z kolei banknot USD jest drukowany na cennym papierze bezdrzewnym. Technologia produkcji jest ściśle strzeżona, ponieważ może być wykorzystana do fałszowania pieniędzy. Prawdopodobnie papier, na którym wykonano dolary, składa się z 75% włókna bawełny i 25%. z włókna lnianego. Początkowo ponad 8 000 banków drukuje ok. 5000 banknotów wyemitowanych. rodzaj banknotów. W rezultacie powstało wiele różnych portretów na banknotach i różnych kolorach. W 1914 r. Utworzono 12 banków federalnych, które mają obecnie prawo do produkowania pieniędzy.

Historię banknotów dolarowych można podzielić na okresy, w których wydawane były banknoty różnej wielkości i grafiki. Od 1928 r. Wygląd banknotów był jednolity. Ich rozmiar zmniejszył się. Awers, tj. Przód banknotu, był czarny. Tylna część, rewers jest zielony. Obrazy mężów stanu zostały zunifikowane i do tych portretów przypisano określone nominały. Ciekawym faktem jest to, że pocierając zieloną stronę banknotu o kartkę papieru, na papierze pozostaje zielony ślad. Banknoty są drukowane przy użyciu zielonej, nieschnącej farby, która (według nieoficjalnych informacji) jest wytwarzana między innymi z pyłku ze skrzydeł motyli żyjących w Gujanie. Ponieważ dolar to pieniądz światowy, musi on być koniecznie dobrze chroniony przed fałszowaniem. Taką ochroną są między innymi kolorowe włókna ochronne, osadzone w papierze, wspomniana zielona farba na rewersie, mikrodruki i wiele innych.

Euro to kolejna pieniądz aspirujący do roli światowej waluty. Możemy nazwać tę walutę europejską walutą, ponieważ jest ona używana codziennie przez członków strefy euro, tj. 12 krajów z 25 krajów unii. Trzy kraje dobrowolnie opuszczają strefę, ale nie oznacza to, że w tych krajach nie można dokonywać transakcji przy użyciu banknotów lub monet euro. Przykładem jest nasz kraj, chociaż w rzeczywistości oficjalnym środkiem płatniczym jest złoty, w niektórych punktach nie ma przeszkód w dokonywaniu płatności w euro.

Banknoty i monety euro są w obiegu od krótkiego czasu. Na rynkach finansowych rozliczenia w euro dokonywane są od 1999 r., Ale były to wyłącznie operacje bezgotówkowe. Zaczęły funkcjonować w formie fizycznej 1 stycznia 2002 r. Euro zastąpiło waluty narodowe 12 krajów Unii Europejskiej. Obecnie nowi członkowie związku, w tym Polska, chcą jak najszybciej wprowadzić wspólną walutę.

Co reprezentują banknoty euro? Cóż, na poszczególnych nominałach istnieją style architektoniczne Europy, tj. Na przedniej stronie banknotu prezentowane są bramy i okna, a na odwrotnej stronie widoczne mosty. Monety natomiast mają awersy wspólne dla krajów Unii Europejskiej, które przedstawiają mapę zjednoczonej Europy. Odwrotne strony były do ​​dyspozycji każdego z krajów związkowych. Każda strona związku mogłaby zaprojektować tę stronę monety samodzielnie. Euro zostało zabezpieczone przed fałszowaniem poprzez drukowanie banknotów na papierze zawierającym włókna bawełny, włókna fluorescencyjne w świetle ultrafioletowym, znaki wodne i znaki optyczne. Ponadto do ich produkcji użyto specjalnej farby, w banknocie osadzono wiele innych zabezpieczeń.