Informacje gospodarcze
Z kraju:
Przy inflacji w okolicach 2% i wzroście gospodarczym na obecnym poziomie nie będzie podstaw do podwyższania stóp procentowych w następnych 3-4 kwartałach – uważa R. Sura, członek RPP. Jego zdaniem, taki ruch byłby uzasadniony przy szybszym od oczekiwanego wzroście inflacji.
Prognozy Komisji Europejskiej mówiące o tym, że w 2017 roku polski PKB wzrośnie o 3,5%. są niedoszacowane. Są szanse na wyższy wzrost – powiedział we wtorek w Brukseli wicepremier, minister finansów i rozwoju M. Morawiecki.
Wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych w I kwartale 2017 roku wzrósł o 17,5% do 29,9 mld zł – wynika z danych GUS.
Wartość umów o dofinansowanie z UE w ciągu miesiąca zwiększyła się o 6,2 mld zł – podało MR.
Brak publikacji decyzji ws. ratingu przy okazji zaplanowanej daty jego przeglądu jest równoznaczny z utrzymaniem oceny zdolności kredytowej państwa – poinformowała Z. Brixiova, analityk agencji ratingowej Moody’s odpowiedzialna za Polskę.
Długoterminowe fundamenty polskiej gospodarki są ważniejsze z punktu widzenia inwestorów od niepewności politycznej – oceniła Z. Brixiova, analityk agencji ratingowej Moody’s odpowiedzialna za Polskę. Perspektywy dla wzrostu gospodarczego w Polsce wyglądają pozytywnie, dodała. Jej zdaniem, implementacja założeń tzw., planu Morawieckiego byłaby sprzyjająca dla polskiej gospodarki, a kwestia wieku emerytalnego nie była dominującym czynnikiem w ocenie ratingowej Polski.
Na czwartkowym przetargu zamiany ministerstwo finansów odkupi obligacje OK0717/DS1017. W zamian resort zaoferuje papiery OK0419/PS0422/WZ1122/WZ0126/DS0727.
Ze świata:
Dziś o 16:00 w USA opublikowana zostanie sprzedaż domów na rynku wtórnym w kwietniu (konsensus: 5,65 mln).
Dziś o 20:00 w USA opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.
Bank centralny na Węgrzech pozostawił we wtorek bez zmian główną stopę procentową – poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.
Agencja ratingowa Moody’s Investors Service obniżyła w środę rating kredytowy Chin do A1 z Aa3. Moody’s podwyższył perspektywę ratingu do stabilnej z negatywnej. Eksperci agencji mają obawy, czy przywódcy Chin będą w stanie ograniczyć zadłużenie kraju przy jednoczesnym utrzymaniu tempa wzrostu gospodarczego.
Ostatnia sesja
Euro mocne choć potencjał do zwyżki maleje
We wtorek euro kontynuowało podróż na północ, ale wyznaczanie nowych szczytów szło już mozolnie. Nic wiec dziwnego, że w końcówce sesji zmaterializowała się chęć realizacji zysków i dolar odzyskał nieco pola. W notowaniach EUR-USD coraz mocniej zaznacza się zatem przesilenie i nawet świetne dane z Europy jak PMI, niemiecki PKB i Ifo, a także słabsze z USA (sprzedaż nowych domów) nie przekonują do istotniejszego wybicia górą, sprzyjając tezie o potencjalnym odreagowaniu. Co więcej, w najbliższym czasie dolarowi mogą zacząć sprzyjać doniesienia z Fed, a projekt nowego budżetu wskazuje na dość optymistyczne prognozy wobec długoterminowego potencjału gospodarczego USA, a także szereg oszczędności i wydatków infrastrukturalnych. Podobnie jak euro złoty wyraźnie stracił wczoraj impet i w trakcie sesji lekko osłabł zarówno wobec dolara jak i euro.
Na rynku długu dobry sentyment utrzymujący apetyt na bardziej ryzykowne aktywa ciążył obligacjom. Niemieckie Bundy i amerykańskie Treasuries zanotowały zwyżki rentowności, co nie wywołało jednak znaczącego ruchu na krajowym rynku długu. Dziesięciolatki pozostały stabilne nawet lekko zyskując.
Dzisiejsza sesja
Dziś minutes z FOMC i wystąpienie M. Draghi’ego
Sesja rozpoczyna się w spokojnych nastrojach i to pomimo obaw o kondycję Chińskiej gospodarki po tym jak agencja Moody’s ścięła w środę rating kredytowy Chin do A1 z Aa3 w obawie, czy przywódcy Chin będą w stanie ograniczyć zadłużenie kraju przy jednoczesnym utrzymaniu tempa wzrostu gospodarczego. Niemniej rynki walutowe pozostają stabilne, wskazując na wyczekiwanie na kluczowe dziś wieści z głównych banków centralnych. Wieczorem opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, który zdradzić może nastawienie Fed do potencjału redukcji sumy bilansowej w otoczeniu nieco gorszych danych makro. Z drugiej strony na dziś zaplanowano wystąpienie szefa EBC M. Draghi’ego, a rynki doszukiwać się będą jastrzębich sygnałów wobec optymistycznych danych i spadku ryzyka politycznego w regionie. Tym samym w przypadku braku sygnałów o zaostrzeniu polityki monetarnej EBC, EUR-USD może pogłębić korektę dając jednocześnie szanse na odrobienie strat przez dług. Na tym tle krajowe aktywa wciąż pozostają w korelacji z zachowaniem rynków EM.