Większość dostępnych strategii NL Hold`ema odnosi się do sytuacji rozgrywki z jednym graczem. Gdy do rozdania wejdzie większa liczba graczy, zazwyczaj wielu zawodników tylko nieznacznie zmienia swoją strategię w porównaniu z sytuacją heads-up. A to błąd. Zwiększenie winrate przy multiway pots wymaga zupełnie innego podejścia.
Pokażemy Wam najczęstsze błędy przy multiway pots, a zaczniemy od przedstawienia…
Największych ich różnic z heads-upami
– Mniejszy udział w puli – Oznacza on jednocześnie, że nasze ręce będą słabsze i bardziej podatne na to, co pojawia się na stole. Pozwalanie zatem rywalom na oglądanie kolejnych kart za darmo może być znacznie bardziej kosztowne niż w heads-upie.
– Prostolinijna gra – to ogólny trend zauważalny na wszystkich poziomach. Im więcej graczy w rozdaniu, tym prostsza gra oparta na schematach. Mniej będzie również w takiej sytuacji blefowania czy 3-betów, a zasięg każdego z graczy zacieśnia się.
– Węższe zakresy – tu każde zagranie może oznaczać, że nasi przeciwnicy mają silne ręce, a co za tym idzie, częściej będziemy pasować po zagraniu przy kilku graczach walczących o pulę niż grając przeciwko jednemu. W heads-upie nasi rywale grają znacznie szerzej.
Częste błędy
– Ustaliliśmy już, że nasza częstotliwość pasowania przy family potach może być wyższa. To naturalne. Nie można jednak tu przesadzać i grać albo wysoko albo pasować. Nie bójcie się grać normalnych cbetów. Ich brak to częsty błąd.
– Sprawdzanie podbić przed flopem bez pozycji – zazwyczaj prowadzi do pasowania w późniejszych etapach rozdania, np. po cbecie podbijającego, który będzie miał silniejszy zasięg. Dodatkowo takim zachowaniem nie chronimy naszych silnych rąk.
– Zbyt wysokie zagrania – Wielu graczom wydaje się, że podczas gry w rozdaniu z większą ilością przeciwników, trzeba zagrywać wyżej niż w rozgrywce jeden na jednego. Jeżeli jesteśmy już w rozdaniu, to reprezentujemy silniejszy zasięg i możemy zagrywać niżej. Jeżeli następnym razem będziecie w family pocie i będziecie na pozycji, a wszyscy przed Wami zaczekają, spróbujcie zagrać za 1/3 puli i zobaczycie, co się stanie. Pamiętajcie, że jeżeli taka strategia sprawdzi się więcej niż w 25% przypadków, to będziemy mieli profit.
Jakie zasięgi rozgrywać?
To bardzo ważne pytanie przy multiway pots – zarówno jeżeli chodzi o zasięg blefu jak i zagrania na value. Powinniście zagrywać w większości przypadków, w których byście cbetowali. Jest to powszechna strategia na wyższych stawkach.
Jeżeli chodzi o zasięgi blefów, to można pokusić się tu o małe wyliczenie: gutshoty, niższe pary z drawem do koloru, drawy do koloru z jedną lub dwiema overkartami, wszystkie pary po check-call.
Kiedy możemy zrobić check-call czy check-raise?
Tego oczywiście nie da się jednoznacznie powiedzieć przy family potach, gdyż zmiennych jest zbyt dużo. Są jednak dwa wyjątki, w których możemy doradzić Wam, że takie rozwiązania będą korzystne.
– Gracz, który przed flopem podbijał, teraz kontynuuje bardzo wysoko
– Flop jest bardzo suchy i naszej ręce niż nie zagraża
W tych dwóch przypadkach nie musimy obawiać się, że nasi przeciwnicy zobaczą dodatkowe karty, gdyż i tak zanosi się na to, że wygramy rozdanie.