Fannie Mae (FNMA), w całości Federalne Narodowe Stowarzyszenie Hipoteczne, federalnie czarterowana korporacja prywatna, utworzona jako agencja federalna przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1938 r. w celu zapewnienia odpowiedniej płynności na rynku hipotecznym, niezależnie od warunków ekonomicznych. Jest to jedno z kilku sponsorowanych przez rząd przedsiębiorstw (GSE) utworzonych od początku XX wieku w celu zmniejszenia kosztów kredytów dla różnych sektorów gospodarki. Siedziba GSE znajduje się w Waszyngtonie, D.C.
Federal National Mortgage Association | |
Państwo | Stany Zjednoczone |
Siedziba | Waszyngton |
Data założenia | 1938 |
Forma prawna | spółka akcyjna |
Federalny Krajowy Związek Hipoteczny, znany powszechnie jako Fannie Mae, został założony w ramach planu New Deal Pres. Franklina D. Roosevelta, mającego na celu restrukturyzację gospodarki w następstwie Wielkiego Kryzysu. Fannie Mae została zaprojektowana, aby zagwarantować dostępność przystępnych cenowo mieszkań poprzez zapewnienie, że bankierzy kredytów hipotecznych i inni kredytodawcy posiadają wystarczające środki na udzielanie kredytów kupującym domy po niskich stawkach. Funkcjonowała ona nie tylko jako pomoc dla potencjalnych nabywców domów, którzy nie mogli sobie pozwolić na wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych, ale także jako pomoc dla istniejących właścicieli domów w refinansowaniu ich kredytów hipotecznych w celu uniknięcia zamknięcia dostępu do rynku.
Fannie Mae kupowała kredyty ubezpieczone przez Federalną Administrację Mieszkalnictwa (FHA), a następnie przez Administrację Weteranów (VA) od inicjatorów kredytów hipotecznych, w tym banków i niebankowych firm hipotecznych. Następnie albo posiadała te kredyty na własny portfel, albo sprzedała je inwestorom na nowym wtórnym rynku kredytów hipotecznych (rynku zakupu i sprzedaży kredytów hipotecznych). Inicjujący kredyt hipoteczny wykorzystali środki uzyskane ze sprzedaży kredytów hipotecznych na rzecz Fannie Mae do emisji nowych kredytów, uzupełniając w ten sposób środki dostępne dla nabywców domów po niższych kosztach.
W latach 1938-1968 Fannie Mae była zdecydowanie największym nabywcą i sprzedawcą kredytów hipotecznych ubezpieczonych przez rząd. Kongres podjął kroki mające na celu zwiększenie konkurencji na wtórnym rynku kredytów hipotecznych poprzez prywatyzację Fannie Mae w 1968 r. i utworzenie w 1970 r. podobnej organizacji GSE, Federalnej Korporacji Hipotecznej Kredytów Domowych, powszechnie znanej jako Freddie Mac. Zarówno Fannie Mae, jak i Freddie Mac zostały upoważnione do kupna i sprzedaży konwencjonalnych kredytów hipotecznych, jak również tych ubezpieczonych przez FHA lub VA, które obecnie są gwarantowane przez nowe rządowe National Mortgage Association, lepiej znane jako Ginnie Mae. Aby przyciągnąć nowych inwestorów na wtórny rynek kredytów hipotecznych, w 1981 r. Fannie Mae rozpoczęła sprzedaż papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką (papierów wartościowych zabezpieczonych przepływami pieniężnymi z puli kredytów hipotecznych) z gwarancją terminowej spłaty kapitału i odsetek, niezależnie od tego, czy pierwotni kredytobiorcy płacili.
Fannie Mae i Freddie Mac wspólnie korzystały z wirtualnego monopolu na wtórnym rynku kredytów hipotecznych do lat 90-tych, kiedy to rosnące federalne regulacje dotyczące korporacji i nowe przepisy zezwalające na fuzje banków z innymi firmami finansowymi spowodowały większą konkurencję ze strony firm konwencjonalnych. W 1989 r. Freddie Mac otrzymał niezależną radę dyrektorów, ale został poddany nadzorowi amerykańskiego Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (HUD). W 1992 r. HUD i jego Office of Federal Housing Enterprise Oversight przejęły dodatkowe obowiązki regulacyjne zarówno w odniesieniu do Freddie Mac, jak i Fannie Mae. W 2007 r. ustawa o federalnej reformie mieszkaniowej przekazała te obowiązki nowej Federalnej Agencji Finansowania Mieszkalnictwa (FHFA).
Zarówno Fannie Mae, jak i Freddie Mac poniosły duże straty w latach 2007-2008 w czasie kryzysu na rynku kredytów hipotecznych subprime, poważnego spadku płynności na rynkach kredytowych na całym świecie spowodowanego drastycznym spadkiem wartości papierów wartościowych zabezpieczonych kredytami hipotecznymi subprime. Aby zapobiec dalszym stratom, które mogłyby pogłębić kryzys i zaszkodzić gospodarce Stanów Zjednoczonych, we wrześniu 2008 r. obie korporacje zostały objęte ochroną konserwatorską przez rząd amerykański, choć żadna z nich nie była prawnie uprawniona do bezpośredniego wsparcia ze strony rządu, ubezpieczenia ani pomocy. W ramach tego przejęcia rząd planował przekazać korporacjom miliardy dolarów w formie inwestycji i pożyczek.
Fannie Mae (żargon)
Potoczna nazwa amerykańskiej agencji rządowej Federal National Mortgage Association, instytucji utworzonej w 1938 roku w celu wsparcia rynku wtórnego kredytów hipotecznych i zachęcenia do zakupu domów na własność. Inna agencja federalna “Freddie Mac” (the Federal Home Loan Mortgage Corporation) również działa w podobnym zakresie. W 1960 roku pierwotna Fannie Mae została podzielona na rządową “Ginnie Mae” (the Government National Mortgage Association) i sprywatyzowaną Fannie Mae. Fannie Mae jest aktywnym nabywcą kredytów hipotecznych w bankach. Przekazuje je bankom jako pośrednik kredytowy lub emituje papiery wartościowe mające pokrycie w zaciągniętych kredytach.