Golem (GNT) to polski projekt zdecentralizowanego superkomputera o dużej mocy obliczeniowej uzyskanej z komputerów i serwerów podłączonych do sieci. Golem jest nazywany przez twórców „IT Airbnb”, który dzięki wykorzystaniu mechanizmów ekonomii współdzielenia ma umożliwić zarówno dzierżawę mocy obliczeniowej w razie potrzeby, jak i jej płatne udostępnianie w oparciu o sieć p2p. Golem ma być bezpośrednią konkurencją oraz tańszą i bezpieczniejszą alternatywą dla takich scentralizowanych usług, jak Amazon Cloud czy Microsoft Azure. Platforma ma również zapewniać możliwość budowania i hostowania na niej zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Jednostką rozliczeniową w sieci są tokeny GNT oparte na blockchainie Ethereum w formie inteligentnego kontraktu ERC20.
Platforma Golem zapewnia moc obliczeniową dla zadań i operacji wymagających potężnych zasobów sprzętowych, takich jak renderowanie grafiki i modeli 3D (CGI), procesów uczenia maszynowego lub skomplikowanych obliczeń naukowych.
Platforma Golem ma przynieść korzyści zarówno dostawcom mocy obliczeniowej, nabywcom wykonującym procesy wymagające dużej mocy obliczeniowej, jak i twórcom oprogramowania, którzy będą mogli dystrybuować swoje oprogramowanie za pomocą Golem.
Z technologicznego punktu widzenia moc obliczeniowa Golema jest ograniczona tylko przez skumulowane zasoby sprzętowe uczestników sieci.
Golem to start-up polskiej firmy IT Imapp, która zebrała fundusze na rozwój podczas niezwykle udanego ICO pod koniec 2016 roku. Zespół jest siłą projektu – składa się z ponad dwudziestu osób, z których większość to doświadczeni programiści . Założycielem i CEO projektu jest Julian Zawistowski.
10 kwietnia 2018 r. Została uruchomiona zdecentralizowana aplikacja Brass Golem Beta ze zintegrowanym portfelem ETH na blockchainie Ethereum. Aplikacja umożliwia użytkownikom sieci pozyskiwanie i wydawanie tokenów GNT do współdzielenia i dzierżawy mocy obliczeniowej procesora (procesory komputerowe).
Obecnie programiści pracują nad możliwością udostępniania i wykorzystywania mocy obliczeniowej GPU (karty graficzne).
Wydanie publicznej wersji Brass Golem (obecnie wciąż w fazie beta) było wdrożeniem pierwszego elementu mapy drogowej projektu. Następne trzy (bez dokładnych terminów) to:
- Clay Golem (clay Golem): dodanie Task API i rejestru aplikacji na platformie w celu ułatwienia pracy i integracji z siecią programistów
- Kamienny golem: poprawa istniejących funkcji, a także zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa sieci
- Iron Golem: ostatni kamień milowy w rozwoju platformy, która stanie się gotowym produktem umożliwiającym programistom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji zarówno w Internecie, jak i niezależnie od sieci
Golem został również skrytykowany za powolny rozwój projektu i późną wersję beta swojej platformy. Brass Beta został wydany półtora roku po ICO, w wersji testowej wymagającej poprawek.
ICO Golem
Zbieranie środków w formie ICO rozpoczęło się 13 listopada 2016 r. I trwało dokładnie 29 minut. W trakcie jego trwania sprzedano 820 milionów tokenów GNT (82% ogólnej liczby), zbierając planowane 820 tysięcy. ETH, warta wówczas ponad 8 milionów USD (obecnie ponad 375 milionów USD). Sukces Golem ICO był wówczas trzecim wynikiem pod względem ilości zebranych funduszy i jednocześnie najszybszym zbiorem publicznym w historii.
Za 1 ETH, a następnie wart około 10 USD, możesz kupić 1 milion tokenów GNT.
Gdzie kupić tokeny Golem?
Golem jest obecnie notowany na 38 giełdach kryptowalut. Najpopularniejszy jest w Korei Południowej, skąd pochodzi największy wolumen obrotu (zwykle około 20% dziennego wolumenu), a także koreańskie wygrane (GNT / KRW) na giełdach Bithumb i Upbit. GNT jest również dostępny na najbardziej znanych giełdach, takich jak OKEx, Binance, Bittrex. Tokeny Golem można również kupić za PLN na giełdzie BitBay (GNT / PLN), ale należy pamiętać o niskiej płynności tego instrumentu.
Jaki portfel na tokeny Golem (GNT)?
Golem GNT to standardowy token ERC20 oparty na blockchainie Ethereum, co oznacza, że jest kompatybilny z jego adresami sieciowymi. Najpopularniejszym portfelem online dla tokenów ERC20 jest MyEtherWallet. Bezpieczniejszym i bardziej intuicyjnym rozwiązaniem jest wtyczka do najpopularniejszych przeglądarek internetowych o nazwie Metamask. Golem jest również kompatybilny z wieloma portfelami Jaxx (dostępnymi na komputery i urządzenia mobilne). Najpopularniejsze portfele mobilne dla tokenów ERC20 to imToken, Jaxx i Coinomi. Tokeny Ethereum (w tym GNT) można również zabezpieczyć za pomocą portfeli sprzętowych, takich jak Ledger Nano S, Ledger Blue, Trezor One, Trezor Model T