Jak NIE inwestować? 5 najczęściej popełnianych błędów

1204

Wiele przewodników mówi o tym, jak inwestować. Jednak szczególnie na początku swojej przygody na giełdzie warto zwrócić uwagę na najczęstsze błędy popełniane przez inwestorów, aby uniknąć ich przy pomnażaniu własnych pieniędzy.

Inwestycja to proces polegający na zaangażowaniu środków pieniężnych w dane przedsięwzięcie w celu czerpania z niego korzyści w przyszłości. Jednak inwestowanie różni się od oszczędzania, ponieważ można nie tylko zarabiać, ale także tracić. Aby zminimalizować ryzyko utraty kapitału, ucz się na błędach innych inwestorów.

1. Inwestowanie w jeden instrument

Zanim zainwestujesz swoje pieniądze na giełdzie, pamiętaj, aby nie wybierać tylko jednego instrumentu. Strategia ta nazywa się zawodowo dywersyfikacją, to znaczy podział kapitału i inwestowaniem go w różne miejsca, jak najmniej od siebie zależne. Oznacza to, że np. Gdy mamy 100 000 PLN to 20 000 PLN wpłacamy na lokatę bankową, 30 000 PLN za obligacje skarbowe,a 60 000 PLN inwestujemy w akcje dużej firmy odzieżowej, a 40 000 PLN w papiery wartościowe mniejszej spółki zajmującej się branżą informatyczną. Dzięki temu, jeśli ceny akcji spółki gwałtownie spadną, nie stracisz całego swojego kapitału. Chociaż lokata zapewnia znacznie niższe zyski niż gra na giełdzie, gwarantuje, że niczego nie stracisz.

Warto zastosować dywersyfikację także na giełdzie i inwestować w spółki najmniej zależne od siebie czyli pochodzące z różnych branż, o różnej wielkości, działające na różnych rynkach. W ten sposób możesz znacznie zmniejszyć ryzyko rynkowe. Gdy występuje spadek w określonej branży, np. w wyniku decyzji politycznej lub klęski żywiołowej nie stracisz wszystkich pieniędzy.

2. Inwestowanie wszystkich oszczędności

Jeżeli właśnie zaczynasz swoją przygodę na giełdzie, pamiętaj, aby nie inwestować wszystkich oszczędności w ryzykowne instrumenty finansowe. Może się okazać, że wystarczy jedno małe popiersie i nie będziesz mieć środków do życia. Zacznijmy więc powoli. Najpierw przekaż darowiznę na depozyt bankowy lub zainwestuj w obligacje skarbu państwa. Kiedy część twoich oszczędności jest bezpieczna, możesz inwestować kapitał w bardziej ryzykowne instrumenty.

3. Inwestycje na kredyt

Jeszcze większym błędem niż inwestowanie wszystkich oszczędności jest zaciągnięcie pożyczki na ten cel. Zwróć szczególną uwagę na oferty doradców inwestycyjnych, którzy w zamian za zakup określonych instrumentów gwarantują Ci wysoki zysk. Przede wszystkim w przypadku akcji nie masz gwarancji zysku, ponieważ rynek ma swoje własne zasady. Jest więc szansa, że zostaniesz oszukany i nie zobaczysz ponownie swoich pieniędzy.

4. Inwestowanie „na wyczucie”

Innym błędem często popełnianym przez nowicjuszy inwestycyjnych jest granie na giełdzie za pomocą strategii „jakoś to będzie”. Nie wystarczy ,że przeczytasz szybką analizę ekonomiczną danej firmy w internecie, aby z powodzeniem zdecydować o własnych pieniądzach. Zanim zainwestujesz pierwsze pieniądze, weź udział w kursie na temat podstaw inwestowania, porozmawiaj z doświadczonymi inwestorami giełdowymi lub trenuj swoje umiejętności na platformiedemonstracyjnej dostępnej w Internecie.

5. Zaufanie bez granic

Nawet jeśli powierzasz swoje pieniądze doradcy inwestycyjnemu z doświadczeniem, pamiętaj, aby kierować się zdrowym rozsądkiem i nie ufać mu bez końca. Przeczytaj uważnie wszystkie podpisane umowy. Jeśli jakieś dokumenty wydają Ci się podejrzane, poproś o wyjaśnienia lub skonsultuj swoje wątpliwości z innym specjalistą.

Pamiętaj, że błędy nie popełniają ci, którzy nic nie robią. Jeśli masz już plan inwestowania pieniędzy, nie bój się go wdrożyć. Jednak zanim zaczniesz, warto przejść na specjalistyczne szkolenie, aby poprawić swoje umiejętności i poczuć się pewniej w zarządzaniu kapitałem.