Lokata dla dziecka – jakie są lokaty dla dzieci i jaką wybrać?

793

Warto pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość dziecka zaczynając już od najmłodszych lat. Tym bardziej, że na rynku jest wiele produktów, które pozwalają na systematyczne oszczędzanie pieniędzy. Jednym z nich jest lokata dla dziecka.

Każdy rodzic chce zapewnić dziecku najlepszy możliwy start w dorosłe życie. W tym celu warto pomyśleć o oszczędzaniu pieniędzy, co w przyszłości może umożliwić sfinansowanie edukacji dziecka lub realizację jego planów. Jeśli jednak budżet gospodarstwa domowego nie pozwala na systematyczne oszczędzanie pieniędzy, należy pomyśleć o lokatach terminowych. Można je wykorzystać na wpłatę gotówki, którą dziecko otrzymało na urodziny, ukończenie szkoły lub komunię.

Lokata kapitałowa na rzecz dziecka

Na rynku istnieje wiele możliwości oszczędzania pieniędzy na przyszłość dziecka. Rodzice mogą zdecydować się na konto oszczędnościowe, ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, obligacje lub polisy. Jedną z opcji są również tradycyjne lokaty terminowe, które charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Ponadto można z góry określić zysk, który zostanie osiągnięty dzięki zdeponowaniu środków na depozycie bankowym.

Oczywiście, nie jest to idealne narzędzie do oszczędzania, ponieważ nie pozwala na systematyczne gromadzenie środków i inwestowanie nadwyżek środków. Ponadto mają one mniejszy potencjał zysku w porównaniu z bardziej agresywnymi instrumentami finansowymi. Jednak dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i nie planują dokonywać regularnych depozytów, odpowiednim rozwiązaniem będzie depozyt dla dziecka. Lokata dla dziecka charakteryzuje się:

  • bezpieczeństwo – nie tracisz wpłaconego kapitału,
  • zazwyczaj o wyższym oprocentowaniu niż konta oszczędnościowe,
  • bez zmiany oprocentowania, w przypadku wyboru lokaty o stałym oprocentowaniu,
  • z szerokim wyborem okresów inwestycyjnych,
  • możliwość przedłużenia umowy na kolejny okres.

Jaka lokata dla dziecka?

Banki oferują szeroki wachlarz lokat terminowych. Dlatego też rodzic lub opiekun dziecka może wybrać dogodną formę oszczędzania ze względu na czas trwania umowy lokaty, tj.

  • lokata krótkoterminowa dla dziecka, której okres trwania jest krótszy niż jeden rok, np. 1 miesiąc, 3 miesiące lub półrocze,
  • lokata długoterminowa dla dziecka, który jest zawierany na rok lub dłużej.

Dodatkowo, spośród produktów można wybrać odnawialne lub nieodnawialne złoża. Oznacza to, że w przypadku lokat odnawialnych umowa zostanie automatycznie odnowiona, natomiast w przypadku lokat nieodnawialnych lokaty zostaną rozwiązane, a środki przekazane na nieoprocentowane konto.

Obecnie oszczędzanie poprzez lokaty terminowe jest bardzo wygodne, ponieważ banki wprowadziły dodatkowe kanały, które pozwalają na dokonanie lokaty bez konieczności wychodzenia z domu. Oczywiście można skorzystać z tradycyjnego sposobu otwierania lokaty, czyli w placówce bankowej, ale są też dostępne lokaty elektroniczne, które można zawrzeć za pośrednictwem bankowości internetowej lub lokaty mobilne otwierane w aplikacji mobilnej.

Rozważając wybór lokaty dla dziecka, można również wybrać stopę procentową, czyli stopę procentową:

  • oprocentowanie stałe – niezmienione w okresie trwania lokaty,
  • oprocentowanie zmienne – może ulec zmianie w okresie obowiązywania umowy, najczęściej w oparciu o stawkę WIBOR lub WIBID,
  • progresywne oprocentowanie – wzrasta wraz z upływem okresu utrzymywania.

Gdzie założyć lokatę dla dziecka?

Lokata terminowa dla dziecka może być złożona przez rodzica lub opiekuna, ponieważ jest to produkt przeznaczony dla dorosłych. Posiadamy szeroką gamę produktów na rynku, ponieważ lokaty terminowe są oferowane przez prawie każdy bank, w tym lokatę dla dziecka pko, lokatę dla dziecka, lokatę dla dziecka bankowego lub lokatę dla dochodów dziecka.

Pomocne w wyborze odpowiedniego produktu mogą być jednak porównywarki dostępne w Internecie lub rankingi – ranking dla dziecka. Należy jednak pamiętać, że najlepszą lokatą dla dziecka jest lokata o najwyższym oprocentowaniu w stosunku do okresu, na który środki są zamrożone. Ważne jest również sprawdzenie, czy oferowane przez bank oprocentowanie nie zależy od spełnienia określonych warunków. Promocje dostępne na rynku, ponieważ najczęściej wymagają od klientów lokowania nowych środków, otwierania rachunku bankowego lub są kierowane wyłącznie do nowych klientów.

Podsumowując, wybierając lokatę dla dziecka, warto zwrócić na to uwagę:

  • oprocentowanie,
  • czas trwania depozytu,
  • maksymalną i minimalną wartość środków, które mogą być zainwestowane,
  • warunki zakładania i sprawdzania, czy konieczne jest stosowanie dodatkowych produktów,
  • kanały, za pomocą których można dokonać wpłaty (oddział, internet, aplikacja mobilna).