Meksyk zatwierdził plan Shell dotyczący 5 projektów w Zatoce Meksykańskiej

908

Meksykańska Komisja Krajowych Węglowodorów poinformowała, że ​​zgodziła się na plan brytyjsko-holenderskiej spółki naftowo-gazowej Shell, który przewiduje poszukiwania w ramach 5 projektów głębinowych w Zatoce Meksykańskiej. W ciągu najbliższych 4 lat Shell planuje zainwestować w nie co najmniej 397 mln dolarów. Kwota ta może zostać zwiększona do 1,3 mld dolarów, jeśli wywiad zakończy się powodzeniem, pisze gazeta Economista. Poinformowano, że regulator może wkrótce zatwierdzić plany Shell dotyczące eksploracji czterech kolejnych bloków, które są częścią 9 miejsc w Zatoce Meksykańskiej, na które firma uzyskała prawo do rozwoju na początku ubiegłego roku.

Zysk netto Inditex w pierwszym kwartale roku finansowego wzrósł o 10%

Jeden z największych na świecie sprzedawców odzieży i obuwia Grupa Inditex poinformowała o wynikach pierwszego kwartału finansowego, który zakończył się 30 kwietnia. Hiszpańska firma w okresie sprawozdawczym zwiększyła zysk netto o 10% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej do 734 mln euro. Sprzedaż na koniec kwartału wyniosła 5,927 mld euro. Przez 12 miesięcy wzrosła ona o 5%. EBITDA w wysokości 1,675 mld euro okazała się o połowe większa niż rok temu. Raport odnotował otwarcie nowych sklepów na 23 rynkach. Ich łączna liczba na koniec kwietnia wyniosła 7 tys. 447 sklepów. W marcu firma rozpoczęła sprzedaż online w Brazylii, w maju osiem kolejnych krajów dołączyło do sprzedaży jej produkcji przez Internet, w tym Izrael, Serbia, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i inne.

Akcje Tesli wzrosły o 3,7% na tle wypowiedzi Ilona Maska o braku problemów z popytem

Utrzymujący się wysoki koszt samochodów Tesla spowodował, że eksperci branżowi i analitycy zwątpili w poziomie popytu na te samochody w 2019 roku. Niedawno pełna federalna ulga podatkowa przestała być stosowana do samochodów elektrycznych, co również wpłynęło na popyt na samochody elektryczne Tesla. Jednak na spotkaniu akcjonariuszy dyrektor generalny firmy, Elon Mask, powiedział, że sprzedaż Model 3 znacznie przekroczyła produkcję, co wskazuje, że nie ma problemów z popytem. Według Maska, 90% nowych zamówień zostało złożonych przez klientów, którzy nie złożyli zamówień początkowych na samochód elektryczny. Na tej wiadomości akcje amerykańskiego producenta pojazdów elektrycznych wzrosły w środę o 3,67%. Cena akcji wyniosła 225 dolarów 6 centów.

Wzrost popytu na ropę naftową w ostatnich latach zwolnił do minimum

Analitycy podkreślają, że rynki ropy naftowej przeszły od obaw związanych ze spowolnieniem propozycji do obaw, związanych ze spowolnieniem konsumpcji z powodu możliwej perspektywy globalnej recesji. Ta zmiana strachu została wyrażona w tym, że po wzroście cen ropy o 45% od początku roku do kwietnia spadły one o ponad 15% od końca kwietnia. Jako główne powody spadku cen eksperci Goldman Sachs podają spowolnienie wzrostu światowej gospodarki i obniżenie oczekiwań popytu na ropę. Brytyjski bank Barclays obniżył swój szacunek globalnego wzrostu popytu na ropę o 300 tys. baryłek dziennie, po obniżeniu prognozy wzrostu dla gospodarek USA, Chin, Indii i Brazylii. Udział tych krajów w światowym popycie na ropę wynosi ponad 75%. Jednocześnie amerykański bank Merrill Lynch zauważył, że tempo wzrostu popytu na ropę jest obecnie najniższe od 2012 roku.

Inflacja cen konsumpcyjnych w Chinach przyspieszyła w maju

Inflacja cen konsumpcyjnych w Chinach osiągnęła w maju 2,7%, przyspieszając od kwietniowego poziomu w 2,5%, wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego. Majowa roczna stopa inflacji była najwyższa w ciągu ostatnich 12 miesięcy i zbiegła się z prognozami analityków. Ceny żywności wzrosły o 7,7% w ujęciu rocznym, przyspieszając wzrost w porównaniu do 6,1% w poprzednim miesiącu. Grupa towarów nieżywnościowych odnotowała wolniejsze tempo wzrostu, wzrastając o 1,6% po wzroście o 1,7% w kwietniu. W kwietniu ceny konsumpcyjne w maju nie zmieniły się. Analiza cen producentów w ubiegłym miesiącu pokazała natomiast spowolnienie tempa wzrostu do 0,6% w ujęciu rocznym z 0,9% miesiąc wcześniej. Majowa inflacja potwierdziła oczekiwania ekonomistów. W porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy nastąpił wzrost cen producentów o 0,3%, tempo wzrostu spadło do 0,2%.

Ceny konsumpcyjne w USA nieznacznie wzrosły w maju

W Stanach Zjednoczonych w maju odnotowano umiarkowaną inflację na tle niskich cen benzyny. Według amerykańskiego Departamentu Pracy ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1% w stosunku do kwietnia, kiedy nastąpił wzrost o 0,3%. Wskaźnik zbiegł się z szacunkami ekspertów. Roczna inflacja spadła do 1,8% w stosunku do kwietniowej wartości 1,9%. Prognoza ekspertów zakładała w maju utrzymanie kwietniowej inflacji. Rosnące ceny, bez uwzględnienia energii i żywności, pozostały na poziomie 0,1% czwarty miesiąc z rzędu. W ujęciu rocznym liczba ta wzrosła o 2%, a także spowolniła wzrost w porównaniu ze wzrostem o 2,1% miesiąc wcześniej. Spowolnienie zostało spowodowane spadkiem cen używanych samochodów i środków medycznych. Podstawowy wskaźnik cen konsumpcyjnych, na który system Rezerwy Federalnej zwraca szczególną uwagę, wzrósł w kwietniu o 1,6% w ujęciu rocznym, co jest wartością wyższą niż marcowa stopa wzrostu wynosząca 1,5%. Wskaźnik majowy będzie znany pod koniec czerwca.

Notowania ropy obaliły się w środę o ponad 2,5%

Notowania ropy spadły gwałtownie w środę po opublikowaniu raportu Departamentu Energii USA w sprawie nieoczekiwanego wzrostu rezerw ropy w kraju. Zasoby ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w tygodniu 7 czerwca osiągnęły 485,5 mln baryłek, co stanowi 23-miesięczne maksimum. Wzrost rezerw zaskoczył rynek. Ekonomiści przewidywali, że zapasy spadną o 481 tys. baryłek. Terminal Cushing zwiększył rezerwy o 2,1 mln baryłek. Wzrost zapasów benzyny przewyższył prognozy ekspertów. Jedynie spadek zapasów destylatów okazał się gorszy od prognozy ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu. Wzrost wykorzystania zdolności rafinacji ropy naftowej o 1,4% znacznie przekroczył przewidywany przez analityków wzrost o 0,4%. Spadek cen ropy został spowodowany utrzymującymi się napięciami handlowymi między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. O 16:40 czasu środkowoeuropejskiego w środę ropa Brent spadła do 60 dolarów 75 centów za baryłkę. Cena ropy naftowej WTI spadła do 51 dolara 82 centów za baryłkę.

Złoto wzrosło w cenie na tle osłabienia dolara amerykańskiego

Spekulacje na temat możliwej obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w przeddzień posiedzenia w przyszłym tygodniu obniżyły dolar w stosunku do innych walut. Sytuacja ta wywiera presję na złoto, którego cena wzrosła w środę do 1339 dolarów 40 centów za uncję. Eksperci przewidują znaczny wzrost ceny złota, jeśli Fed obniży stopy w czerwcu. Ostatni raport amerykańskiego Departamentu Handlu na temat słabego wzrostu cen konsumpcyjnych w maju przemawia za obniżeniem stóp. Analitycy oczekują, że Fed podniesie stopy przynajmniej dwa razy w tym roku. Prawdopodobieństwo obniżki stóp w lipcu jest szacowane przez rynek na 80%. Największy na świecie fundusz giełdowy SPDR Gold Trust, zabezpieczony złotem, we wtorek zmniejszył swoje rezerwy do 756,18 ton z 756,42 ton.