Meyer Lansky – amerykański gangster polskiego pochodzenia

1255

Meyer Lansky, oryginalne nazwisko Maier Suchowljansky, (urodzony 4 lipca 1902 roku [oficjalnie wyznaczony termin przez władze USA], Grodno, Rosja – 15 stycznia 1983 roku, Miami Beach, Floryda, USA), jeden z najpotężniejszych i najbogatszych szefów amerykańskich syndykatów przestępczych i bankierów. Interesował się głównie hazardem, zwłaszcza na Florydzie, na Kubie, w Las Vegas i na Bahamach.

Meyer Lansky
Data i miejsce urodzenia4 lipca 1902 Grodno
Data i miejsce śmierci15 stycznia 1983 Miami Beach
Zawód, zajęciegangster

Lansky, polski Żyd urodzony w rosyjskiej „strefie osiedlenia”, wyemigrował z rodzicami na Dolny Wschód Nowego Jorku w 1911 roku. W 1918 roku wraz z Bugsy’m Sieglem prowadził pływającą grę gównianą, a następnie ukończył wysoce lukratywny kurs kradzieży i odsprzedaży samochodów. W latach dwudziestych XX wieku gang Lansky’ego rozgałęział się na kradzieże z włamaniami, przemyt alkoholu i znalazł się pod egidą szefa przestępczości Giuseppe Masseria. Lansky i Siegel stworzyli także oddział profesjonalnych morderców na zlecenie, prototyp późniejszej firmy Murder, Inc. na czele z Louisem Buchalterem i Albertem Anastasią. Lansky został naturalizowanym obywatelem w 1928 roku.

Podobno to właśnie Lansky namówił Lucky’ego Luciano do zamordowania Masserii w 1931 roku i pożyczył na ten cel Bugsy’ego Siegela, czyniąc z czteroosobowej drużyny uderzeniowej przedstawiciela głównych nowojorskich frakcji. W latach 1932-1934 Lansky dołączył do Luciano i Johnny’ego Torrio, między innymi, w tworzeniu krajowego syndykatu przestępczego i stał się jednym z jego głównych nadzorców i bankierów, często piorących fundusze za pośrednictwem zagranicznych kont.

Do 1936 roku Lansky zaczął rozwijać działalność hazardową na Florydzie i Nowym Orleanie, a także na Kubie, gdzie organizował wypłaty dla kubańskiego dyktatora Fulgencio Batisty. Finansował także rozwój kasyna Bugsy’ego Siegela w Las Vegas (i zarządził jego egzekucję w 1947 r., kiedy to Siegel obrócił się przeciwko syndykatowi). Kiedy Fidel Castro doszedł do władzy na Kubie w 1959 roku, Lansky zwrócił się do Bahamów, budując w latach 60. kasyna na Wielkich Bahamach i Rajskich Wyspach, po pielęgnowaniu współpracy rządowej. Rozszerzył również swoje imperium hazardowe na inne obszary Karaibów, a nawet po drugiej stronie Atlantyku na Londyn. Zajmował się także przemytem narkotyków, pornografią, prostytucją, wymuszaniem pracy i wymuszaniem, kontrolując legalne przedsiębiorstwa, takie jak hotele, pola golfowe i zakłady mięsne. Pieniądze były utajniane w szwajcarskich bankach. Do 1970 roku jego majątek szacowany był na 300.000.000 dolarów USD.

W 1970 r., obawiając się zarówno wezwania ławy przysięgłych, jak i oskarżenia o uchylanie się od płacenia podatków od dochodów, uciekł do Izraela, starając się pozostać pod prawem powrotu; jednak Izrael w końcu go wydalił, a on w końcu znalazł się z powrotem w Stanach Zjednoczonych, gdzie postawiono mu kilka zarzutów. W 1973 r. został skazany za obrazę wielkiej ławy przysięgłych, wyrok uchylony w apelacji, ale uniewinniony za uchylanie się od płacenia podatków od dochodów. Orzeczenia dotyczące innych zarzutów zostały zaniechane w 1974 r., częściowo z powodu jego przewlekłego złego stanu zdrowia. W 1979 roku Komitet Zabójstw Izby Reprezentantów, kończąc dwuletnie śledztwo w sprawie sprawozdania Komisji Warrena, powiązał Lansky’ego z Jackiem Rubym, właścicielem nocnego klubu, który zabił zabójcę prezydenta Lee Harveya Oswalda.

Lansky zmarł na raka płuc i został pochowany w Miami w trakcie ortodoksyjnej ceremonii żydowskiej.