William Vickrey

880

William Spencer Vickrey, (ur. 21 czerwca 1914 r., Victoria, Kolumbia Brytyjska, Kanada – 11 października 1996 r., Harrison, Nowy Jork, USA), urodzony w Kanadzie amerykański ekonomista, który wniósł innowacyjną analizę problemów niepełnej lub asymetrycznej informacji. W 1996 r. dzielił Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii z brytyjskim ekonomistą Jamesem A. Mirrleesem.

William S. Vickrey
Data i miejsce urodzenia21 czerwca 1914
Victoria
Data i miejsce śmierci11 października 1996
Nowy Jork
Zawód, zajęcieekonomista
Narodowośćamerykańska

Rodzina Vickrey’a przeniosła się z Kanady do Nowego Jorku, gdy miał trzy miesiące. Kształcił się na Uniwersytecie Yale (licencjat, 1935) i Uniwersytecie Columbia (magisterium, 1937; doktorat, 1947), gdzie uczył przez całą swoją karierę. Jako kwakier był sumiennym przeciwnikiem w czasie II wojny światowej i spędził te lata pełniąc służbę publiczną i opracowując podatek spadkowy dla Puerto Rico.

Vickrey żywo interesował się dobrem człowieka, często wybierając projekty o praktycznych zastosowaniach. Jego badania nad zatorami komunikacyjnymi wykazały, że ceny w pociągach dojeżdżających do pracy i na płatnych drogach powinny się różnić w zależności od sposobu użytkowania, przy czym wyższe opłaty pobierane są w okresach szczytowego użytkowania. Opłaty za korki zostały później przyjęte przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i linie lotnicze oraz dostawców energii elektrycznej i telefonicznej. W swojej pracy doktorskiej, opublikowanej jako Agenda for Progressive Taxation (1947), opowiadał się za „optymalnym podatkiem dochodowym”, który byłby oparty na długoterminowych dochodach, a nie na dochodach rocznych.

Przyznając mu Nagrodę Nobla w 1996 r., komisja selekcyjna powołała się konkretnie na jego nowatorskie podejście do licytacji (obecnie znane jako „aukcja Vickrey”), które poprzez licytację zamkniętą przyznaje licytowany przedmiot najwyżej licytującemu, ale po cenie przedłożonej przez drugiego licytującego. Metoda ta, jak powiedział Vickrey, przynosi korzyści zarówno kupującemu, jak i sprzedającemu, gwarantując oferty, które odzwierciedlają wartość godziwą przedmiotu. Vickrey nie doczekała się nagrody Nobla. W pośpiechu aktywności, który nastąpił po ogłoszeniu przyznania Nagrody Nobla, zmarł na atak serca zaledwie trzy dni po otrzymaniu imienia.