Mi臋dzynarodowa Agencja Energetyczna – MAE

1047

Mi臋dzynarodowa Agencja Energii (MAE) – mi臋dzynarodowa organizacja z siedzib膮 w Pary偶u, stowarzyszona z Organizacj膮 Wsp贸艂pracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w dniu 18 listopada 1974 r. podczas wychodzenia z kryzysu naftowego. MAE zosta艂a utworzona w celu zapobiegania zak艂贸ceniom w dostawach ropy naftowej, a tak偶e pe艂ni funkcj臋 藕r贸d艂a informacji na temat statystyk dotycz膮cych mi臋dzynarodowego rynku ropy naftowej i innych sektor贸w energetycznych. Inne cele IEA obejmuj膮 promowanie i rozw贸j alternatywnych 藕r贸de艂 energii, racjonaln膮 polityk臋 energetyczn膮 oraz wsp贸艂prac臋 wielonarodow膮 w zakresie technologii energetycznych.

Prace MAE obejmuj膮 r贸wnie偶 badania, rozw贸j i wprowadzanie na rynek nowych technologii zwi膮zanych z energi膮 – zw艂aszcza tych zwi膮zanych z odnawialnymi 藕r贸d艂ami energii – oraz wsp贸艂prac臋 mi臋dzynarodow膮. MAE jest r贸wnie偶 kluczowym 藕r贸d艂em statystycznym jako instytucja stale monitoruj膮ca aktualn膮 sytuacj臋 na mi臋dzynarodowych rynkach paliw i energii.

MAE nie zajmuje si臋 energi膮 j膮drow膮, z wyj膮tkiem jej wk艂adu w og贸ln膮 r贸wnowag臋 energetyczn膮 i gospodarcz膮. Energetyk膮 j膮drow膮 zajmuje si臋 Agencja Energii J膮drowej OECD oraz Mi臋dzynarodowa Agencja Energii Atomowej ONZ. Pa艅stwa cz艂onkowskie MAE utrzymuj膮 艂膮czne rezerwy w wysoko艣ci 4 miliard贸w bary艂ek ropy naftowej, z czego 1,4 miliarda utrzymuj膮 rz膮dy w przypadku kryzysu. Du偶a cz臋艣膰 rezerw jest utrzymywana jako gotowe produkty naftowe.

Do MAE przyst膮pi艂o 28 kraj贸w OECD, w tym UE oraz Norwegia i Szwajcaria z Europy, USA i Kanada z Ameryki P贸艂nocnej i Japonii, Korea Po艂udniowa, Australia i Nowa Zelandia.

Przynale偶no艣膰 Polski

Cz艂onkostwo Polski w MAE zosta艂o poprzedzone wieloletnimi dzia艂aniami, polegaj膮cymi m.in. na zmianach i tworzeniu nowych regulacji prawnych w celu spe艂nienia wymog贸w MAE, w szczeg贸lno艣ci w zakresie utrzymywania odpowiedniego poziomu rezerw, ograniczania popytu itp. Cz艂onkostwo Polski w MAE, poprzedzone wieloletnimi dzia艂aniami polegaj膮cymi m.in. na wprowadzaniu zmian i tworzeniu nowych regulacji prawnych w celu spe艂nienia wymaga艅 MAE, w szczeg贸lno艣ci w zakresie utrzymywania odpowiedniego poziomu rezerw, ograniczania popytu itp, doprowadzi艂o do przyj臋cia Polski do Agencji, co znacznie zwi臋ksza bezpiecze艅stwo w zakresie dost臋pno艣ci paliw p艂ynnych, ale tak偶e umo偶liwia udzia艂 Polski w pracach i kszta艂towaniu zagadnie艅 zwi膮zanych z szeroko poj臋tym bezpiecze艅stwem energetycznym/bezpiecze艅stwem energetycznym (efektywno艣膰 energetyczna, wykorzystanie odnawialnych 藕r贸de艂 energii, przeciwdzia艂anie negatywnym skutkom zak艂贸ce艅 w dostawach gazu ziemnego, czyste techniki spalania w臋gla) najwa偶niejszej mi臋dzynarodowej organizacji w tym obszarze.

Efektywno艣膰 energetyczna i digitalizacja

Mi臋dzynarodowa Agencja Energii zainicjowa艂a mi臋dzyagencyjn膮 inicjatyw臋 w celu zbadania potencjalnego wp艂ywu cyfryzacji na efektywno艣膰 energetyczn膮 i jej wp艂ywu na decydent贸w.聽Przygl膮damy si臋, w jaki spos贸b technologie cyfrowe umo偶liwiaj膮 lepsz膮 kontrol臋, optymalizacj臋 i analizy, oraz w jaki spos贸b z kolei umo偶liwia wi臋ksze wykorzystanie ko艅cowe i wydajno艣膰 system贸w, zw艂aszcza w po艂膮czeniu z odpowiednimi ramami polityki i innowacyjnymi modelami biznesowymi.

Mi臋dzynarodowa Agencja Energii 艣ledzi pojawiaj膮ce si臋 trendy w stosowaniu technologii cyfrowej, aby umo偶liwi膰 wi臋kszy wzrost efektywno艣ci energetycznej, w tym aktywne systemy zarz膮dzania energi膮 (EMS), oparte na danych platformy zaanga偶owania konsument贸w oraz nowe modele przychod贸w oparte na wydajno艣ci.聽Zapewniaj膮 one nie tylko warto艣膰 pod wzgl臋dem poprawy wydajno艣ci energetycznej w okre艣lonych sektorach i ko艅cowych zastosowaniach, ale tak偶e w szerszym kontek艣cie systemu energetycznego (na przyk艂ad w r贸wnowa偶eniu poda偶y i popytu w nowoczesnych sieciach elektrycznych).