Pięć największych baniek spekulacyjnych w historii

4061

Największe bańki spekulacyje

Prawdopodobnie zauważyłeś, że doradcy finansowi i analitycy spędzają dużo czasu na wycenie aktywów. Wynika to z faktu, że zbyt dobrze zdają sobie sprawę z ryzyka ponownej wyceny danego instrumentu (lub instrumentów). Jeśli cena rynkowa wzrośnie do poziomu przekraczającego wartość wewnętrzną instrumentu lub powyżej średniej historycznej lub oba te warunki wystąpią, pojawi się bańka spekulacyjna.

Do tej pory byliśmy świadkami kilku baniek spekulacyjnych. Poniżej znajduje się pięć przypadków, które doprowadziły do katastrofalnych awarii.

Zobacz: Bańka spekulacyjna

Pierwsza „Złota Bańka”

Na początku lat osiemdziesiątych ceny złota z nieznanych przyczyn zaczęły rosnąć i ostatecznie osiągnęły poziom tysiąca dolarów za uncję trojana. Potem ceny spadały tak szybko, jak rosły, a do 1982 r. Cena złota wynosiła od 300 do 350 USD. Do dziś nikt nie jest w 100% pewien, co się wtedy wydarzyło. Jednak początkowy wzrost cen złota jest związany z interwencją Związku Radzieckiego w Afganistanie w 1979 r.

Japońska bańka cen aktywów

Japońska gospodarka zmaga się ze stagflacją od wielu lat. Stagnacja gospodarcza nastąpiła po wybuchu bańki spekulacyjnej w 1989 roku. W tym czasie ceny nieruchomości w Tokio sięgały nawet miliona dolarów za metr kwadratowy – poziom, jakiego świat nigdy wcześniej nie widział. Wartość działań japońskich i obszarów miejskich potroiła się w latach 1985–1989. Rynek nie przetrwał, a bańka pękła na początku lat dziewięćdziesiątych, co spowodowało, że Japończycy „stracili dekadę” w latach dziewięćdziesiątych i pierwszej dekadzie XX wieku.

Bańka internetowa

Bańka internetowa z lat dziewięćdziesiątych była jedną z największych w historii. Oczywiście Internet był wówczas absolutnym hitem. Wartość każdego towaru z „.com” w nazwie natychmiast wzrosła, co doprowadziło do długiej serii rekordów indeksu technologicznego Nasdaq Composite. Kiedy bańka ostatecznie wybuchła w 2000 roku, Nasdaq stracił prawie 80 procent, powodując ogromną recesję gospodarczą. Zanim Nasdaq ponownie osiągnęło swoje maksimum, musiało upłynąć piętnaście długich lat.

Amerykańska bańka na rynku nieruchomości

Dziewięć lat temu sektor kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku (lub kredyty wysokiego ryzyka dla osób o niskiej wiarygodności kredytowej) nabrzmiał, powodując największą globalną recesję od lat 30. XX wieku. Boom na amerykańskim rynku mieszkaniowym był oszałamiający. W latach 1996–2006 notowania Case-Shiller House Price Index prawie się podwoiły, przy czym największy wzrost miał miejsce w latach 2002–2006. Dziś nadal musimy zmierzyć się z konsekwencjami tego kryzysu, w tym poprzez politykę stymulacyjną banków centralnych.

Tulipomania

Wrócimy teraz do lat trzydziestych XVII wieku, kiedy Holandia została pochłonięta przez „tulipanową manię”. Ceny tych kwiatów od listopada 1636 do lutego 1637 wzrosły aż 20 razy przed katastrofą, która w maju 1937 roku straciła 99 procent ich wartości. W szczycie „tulipomanii” ceny żarówek były wyższe niż ceny nieruchomości luksusowych.