Nieznany świat inżynierii finansowej: kryptowaluty

1439

Świat finansów wciąż ewoluuje – bankowcy, którzy odgrywają rolę inżynierów finansowych, niebezpiecznie eksperymentują, tworząc nowe instrumenty finansowe. Ostatnim eksperymentem inżynierii finansowej były instrumenty pochodne, pochodne, których wartość wynika z wartości przyszłych instrumentów bazowych (np. Akcji, obligacji lub stóp procentowych). Niebezpieczne instrumenty, zaniedbania i chciwość bankowców doprowadziły do ​​kryzysu, który wybuchł w 2008 r. I Lehman Brothers, największy amerykański bank inwestycyjny, oraz Fannie Mae i Freddie Mac, prywatne firmy sponsorowane przez rząd USA, aby pożyczyć pieniądze i Udzielenie poręczonych pożyczek dało Amerykanom dostęp do taniego kredytu, co z kolei pomogło stworzyć bańkę na rynku nieruchomości. Kryzys rozprzestrzenił się na cały świat i do dziś odczuwamy jego skutki. Czy kryptowaluta to kolejny nieudany eksperyment inżynierii finansowej, który zakończy się poważną katastrofą gospodarczą?

Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin, zdecentralizowana waluta wprowadzona w 2008 r. Przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto (źródło tej waluty jest tajne). Przedrostek „krypto” odnosi się do kryptografii, która jest dziedziną nauki zajmującą się zagadnieniami szyfrowania informacji za pomocą szyfrowania. Kryptowaluty są wysyłane bezpośrednio do odbiorców bez interwencji banku lub instytucji finansowej. Są generowane przez tak zwanych użytkowników górników, którzy dzieląc moc obliczeniową swoich komputerów, tworzą bloki nowych transakcji i chronią je przed fałszowaniem. Wszystkie jednostki kryptowalut zostały stworzone jako nagroda za dzielenie mocy obliczeniowej komputerów w tworzeniu łańcucha bloków (łańcuch bloków – publiczny rejestr wszystkich transakcji w porządku chronologicznym). Szybkość tworzenia nowych bloków zmniejsza się w pewnym tempie, co ogranicza liczbę kryptowalut (na przykład liczba bitcoinów nigdy nie przekroczy 21 milionów). Obecnie „kopanie” kryptowalut nie jest zbyt opłacalne – zapłata za „groby” jest odwrotnie proporcjonalna do wydatków wykorzystywanych do „kopania” kryptowaluty. Właśnie dlatego opracowano koparki Bitcoin, które są znacznie wydajniejsze niż zwykłe komputery.

Kryptowaluty są przechowywane w wirtualnym portfelu, który pozwala wysyłać i odbierać kryptowaluty oraz weryfikować wszystkie transakcje w celu odrzucenia fałszywych lub nieautoryzowanych kryptowalut. Kryptowaluty można przechowywać:

  • w portfelu tradycyjnym (na komputerze),
  • w portfelu online (podobny do internetowego konta bankowego),
  • w portfelu mobilnym (to znaczy na telefonie komórkowym lub tablecie możesz zapłacić, skanując kod QR lub używając NFC)
  • w portfelu offline, to znaczy bez dostępu do Internetu – jest to najbezpieczniejsza wersja

Podczas transakcji z wykorzystaniem kryptowaluty tworzony jest elektroniczny szyfr, który zapewnia bezpieczeństwo i anonimowość transakcji. Przykład transakcji z wykorzystaniem kryptowaluty na kwotę 100 USD będzie polegał na podzieleniu kryptowaluty (np.Bitcoin – BTC) na część odpowiadającą kwocie 100 USD i wysłaniu jej na adres podany przez odbiorcę. W ciągu kilku sekund transakcja zakończy się sukcesem.

Zaletą transakcji na kryptowalutach jest anonimowość stron transakcji – tajemnicą są dane właściciela adresu portfela. Historia i równowaga każdego adresu (portfela) jest jednak publicznie dostępna dla wszystkich. Transakcje na kryptowalutach wiążą się z wysokim ryzykiem – są celem ataku spekulantów, którzy zarabiają na nagłych zmianach cen kryptowaluty. Ponadto można ich używać do prania pieniędzy lub do anonimowych nielegalnych transakcji. Niektórzy krytycy twierdzą, że system „kopania” kryptowalut oparty jest na schemacie Ponzi, który jest piramidą finansową, w której zysk uczestnika jest bezpośrednio zależny od wkładów kolejnych uczestników (przykłady piramidy finansowej – Amber Gold, płatna system emerytalny na bieżąco).

Wokół kryptowalut pojawiło się wiele niejasności i kontrowersji. Inwestowanie (jeśli można to tak ująć) w kryptowaluty jest bardzo ryzykownym przedsięwzięciem, ponieważ stawki kryptowalut zmieniają się nagle i bez widocznych sygnałów – zbyt wiele czynników wpływa na ich kurs, często są atakiem spekulantów, którzy chcą zarobić w krótkim okresie czasu. Należy pamiętać, że kryptowaluty w rzeczywistości nie mają mapowania, są dziełem online i nie mają rzeczywistej wartości jako surowce (złoto, srebro, platyna) lub alternatywne przedmioty inwestycyjne (dzieła sztuki, wino, whisky). Za kilka lat kryptowaluty mogą stać się pełnym środkiem płatniczym i istnieje duża szansa, że ​​będą funkcjonować obok walut państwowych.

CIEKAWOSTKI DOTYCZĄCE KRYPTOWALUT

  • Islandzki rząd wprowadził kryptowalutę Auroracoin jako alternatywną oficjalną walutę krajową. 25 marca 2013 r. 330 000 Islandczyków otrzymało 31,8 jednostek Auroracoin na osobę.
  • Każdy może stworzyć własną kryptowalutę, dzięki której istnieje już kilkaset kryptowalut na całym świecie. Przykłady kryptowalut o określonych nazwach: Coinye West, DogeCoin (Pieeczekcoin), CatCoin, PLNCoin, DubstepCoin,
  • W Stanach Zjednoczonych zdarzają się przypadki ukrywania aktywów w bitcoinach podczas postępowania rozwodowego
  • Bułgaria jest pierwszym krajem, który wprowadził podatek dochodowy od transakcji w walutach kryptograficznych
  • Pierwszy bankomat obsługujący bitcoiny został uruchomiony w Vancouver w Kanadzie
  • Pierwszy i największy rynek wymiany anonimowej wymiany kryptowalut Bitcoin – MtGox – został zamknięty z powodu ataku hakerów – utracono prawie 750 000 bitcoinów o wartości 400 milionów dolarów.
  • Na transakcjach Bitcoin możesz zostać milionerem i nieświadomie. W 2009 roku Norweg Kristoffer Koch kupił 5000 BTC za 150 koron norweskich (około 80 złotych polskich). W 2013 roku jego portfel wzrósł do 5 milionów koron norweskich (około 2,5 miliona złotych).
  • Pierwszy polski bankomat obsługujący Bitcoiny został uruchomiony w maju 2014 r. W Warszawie w Ambasadzie Bitcoin przy ul. Krucza 46.