Odpowiedzialne inwestowanie – jak i po co?

853

Rozważając inwestowanie kapitału w nową spółkę, inwestorzy zwracają uwagę głównie na liczby – wyniki finansowe, prognozy, dotychczasowy kurs akcji. Czy to wystarczy, aby zarabiać na giełdzie? Czy to tylko sytuacja finansowa i dobry model biznesowy determinują długofalowy sukces firmy i wysoki wskaźnik notowań? Zwolennicy inwestycji społecznie odpowiedzialnych (SRI) temu zaprzeczają. Odpowiedzialni analitycy inwestycyjni porównują firmę do góry lodowej częściowo zanurzonej w morzu. Część znajdująca się nad powierzchnią morza to wyniki finansowe odzwierciedlające wydarzenia z przeszłości firmy. Znamy obecną sytuację firmy, ale nie gwarantuje ona wysokich wyników w przyszłości.

To, czego nie widzimy na pierwszy rzut oka, to, co znajduje się pod wodą, to informacje pozafinansowe (ESG – Środowisko, społeczeństwo i zarządzanie). Każda firma musi codziennie zarządzać różnymi rodzajami ryzyka. Wszyscy znamy ryzyko finansowe, są opisane w raportach firmy i możemy stwierdzić, że są one właściwie zarządzane. Oprócz tego istnieją zagrożenia pozafinansowe związane z ochroną środowiska, ochroną socjalną, prawami człowieka, prawami pracowników i przestrzeganiem zasad ładu korporacyjnego. A brak identyfikacji i właściwego zarządzania tymi obszarami prowadzi do najczęstszych problemów reputacyjnych w firmie. Na podstawie informacji pozafinansowych możemy na przykład dowiedzieć się, czy firma dba o swoich pracowników, jaki jest poziom satysfakcji, czy nie mamy zbyt dużej rotacji, czy kontroluje jej wpływ na środowisko, np. sprawdza ilość litrów wody zużytej na jednostkę produktu lub sprawdza, czy podwykonawcy przestrzegają praw człowieka, czy mają wdrożone programy antykorupcyjne.

Dlaczego miałoby to być dla mnie ważne, jeśli chcę zainwestować w tę firmę? Bo jeśli firma nie dba o relacje z pracownikami, cały dział sprzedaży może udać się do konkurencji i za chwilę przychody spadną. Ponieważ jeśli okaże się, że w naszym łańcuchu dostaw naruszone zostały prawa człowieka, wykorzystano pracę dzieci, nasze produkty mogą być bojkotowane przez konsumentów. W 2010 roku, po wybuchu katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej, kurs akcji BP spadł o 34% w ciągu pięciu tygodni, co oznaczało spadek wartości rynkowej firmy o 58 mld USD! Brak odpowiednich procedur w zakresie ochrony środowiska od dawna znajduje odzwierciedlenie w czkawce firmy. Wiele takich przykładów można pomnożyć.

Buduj wartość długotrwale

Kiedy mówimy o społecznie odpowiedzialnych inwestycjach, istnieje wiele różnych wyjaśnień. Europejskie Forum Zrównoważonych Inwestycji (EUROSIF) definiuje odpowiedzialne inwestowanie jako: „Zrównoważone i odpowiedzialne inwestowanie to termin ogólny obejmujący każdy rodzaj procesu inwestycyjnego, który pozwala inwestorom łączyć cele finansowe z kwestiami środowiskowymi, społecznymi i związanymi z ładem korporacyjnym. Dla mnie, jeśli chodzi o SRI, szczególnie istotne są dwa pojęcia: długoterminowe tworzenie wartości i niefinansowa analiza czynnikowa.

Istnieje kilka rodzajów strategii inwestycyjnych, które wpisują się w tendencję do odpowiedzialnego społecznie inwestowania. Jedną z nich jest wyłączenie decyzji o nieinwestowaniu w określone podmioty, ponieważ nie spełniają one kryteriów ESG. Stosując strategię „opartą na standardach” minimalizujemy ryzyko w oparciu o wytyczne zawarte w normie ISO 26000 lub zasady opracowane przez Global Compact. Znacznie bardziej wymagającą strategią jest strategia „zaangażowania i głosowania”, która zakłada aktywny udział akcjonariusza w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy oraz dążenie do poprawy jakości zarządzania w obszarach niefinansowych. „ESG Integration” to strategia oparta na podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu kapitałowym w oparciu o dane finansowe i niefinansowe. W ramach podejścia „najlepsze w swojej klasie” inwestorzy mają inwestować tylko w spółki, które najlepiej zarządzają obszarami niefinansowymi. Z drugiej strony, „inwestycja tematyczna” opiera się na wsparciu konkretnej grupy lub konkretnych działań, takich jak promocja osób niepełnosprawnych lub wynalazków ekologicznych.