Inwestowanie w kobalt

1692

Kobalt jest stosunkowo nieznanym metalem, o którym nie słyszymy zbyt często jako inwestorzy. Niemniej jednak, cena kobaltu podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch lat. Inwestycje w kobalt stają się zatem coraz bardziej interesującym sposobem dywersyfikacji portfela.

To nie tylko powód, dla którego nadszedł najwyższy czas, aby dowiedzieć się więcej o tym praktycznie nieznanym surowcu.

Czym dokładnie jest kobalt? Do czego służy? A może jedno z najważniejszych pytań brzmi: jak można inwestować w kobalt?

W tym artykule przedstawimy kobalt jako instrument finansowy i pokażemy możliwości handlu kobaltem za pomocą instrumentów giełdowych.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest kobalt i do czego jest wykorzystywany.
  2. Jaka jest sytuacja na rynku kobaltu.
  3. Jakie są możliwości inwestowania w kobalt.
  4. Inwestycje w kobalt – 3 najlepsze akcje kobaltowe.

Czym jest kobalt i do czego jest wykorzystywany?

Kobalt to niebieski metal. Jest to pierwiastek przewodzący, niezwykle odporny na wysokie temperatury. Zachowuje swoje właściwości magnetyczne do temperatury 1150°C, która jest znacznie wyższa niż jakikolwiek inny znany metal. Liczba atomowa kobaltu wynosi 27.

Element ten znany jest głównie z zastosowania w produkcji baterii. Baterie są częścią silników, turbin lub elektrowni, ale możemy je również znaleźć w smartfonach i innych urządzeniach. Kobalt ma więc zastosowanie podobne do litu, o którym niedawno opublikowaliśmy artykuł “Inwestycje w lit – najlepsze 3 akcje litowe 2019 roku”.

Jednocześnie kobalt jest składnikiem wielu stopów, co wynika z jego właściwości, takich jak twardość, odporność i wytrzymałość. Jest również stosowany w przemyśle szklarskim do barwienia szkła i ceramiki. Inwestycje w kobalt są uzasadnione jego szerokim zakresem zastosowań.

Głównym powodem wzrostu popytu na kobalt jest rozwój napędu elektrycznego. Rozpoczęły się prace nad rozwojem pojazdów elektrycznych, wraz z wprowadzeniem coraz bardziej rygorystycznych zasad redukcji emisji.

Pojazdy elektryczne potrzebują baterii wykonanych z kobaltu i litu. Te akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) umożliwiają elektrycznemu samochodowi wydłużenie czasu między ładunkami. Możemy się spodziewać wzrostu popytu na kobalt.

Coraz więcej producentów samochodów zaczyna produkować samochody elektryczne, co zapewnia wzrost popytu na kobalt. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że istnieje ograniczona liczba złóż kobaltu, a jego produkcja jest bardzo wymagająca, nie będziemy zaskoczeni podwojeniem cen kobaltu w ciągu ostatnich kilku lat.

Znane na całym świecie złoża kobaltu zawierają około 25 mln ton kobaltu. W nowoczesnym górnictwie kobalt wydobywany jest głównie z rud miedzi i niklu. Prawie dwie trzecie kobaltu pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie znajduje się 6 z 10 najważniejszych kopalń kobaltu. Inne duże złoża można znaleźć w Australii, na Kubie, Filipinach, w Zambii, Kanadzie, na Madagaskarze, w Rosji, Maroku i USA.

Jak wykorzystać rosnący popyt i jak inwestować w kobalt?

Sytuacja na rynku kobaltu

W połowie 2018 r. Federalny Instytut Nauk o Ziemi i Zasobach Naturalnych ogłosił niedobór kobaltu, kluczowego elementu w produkcji baterii: Według Federalnego Instytutu, opóźnienia w ekspansji kopalń i długotrwałe przetwarzanie mogą prowadzić do poważnych problemów z zaopatrzeniem.

W 2017 r. ceny surowców odnotowały silny trend wzrostowy i wzrosły o 129 % w ciągu roku. Na początku 2018 r. cena kobaltu wzrosła do 95.000 USD za tonę. Obecnie cena jest ponownie silnie korygowana i na przełomie roku kształtuje się na poziomie 55 000 USD za tonę. Przyczyną tego stanu rzeczy była przejściowa nadpodaż, która powinna ponownie spaść w 2019 roku. Dla wielu inwestorów jest to sygnał do wejścia na rynek.

kobalt
Cena kobaltu na rynku transakcji spot w ciągu ostatnich 5 lat

W chwili obecnej cena kobaltu ma swoje piętno na cenie kobaltu, a od połowy 2018 roku cena spadła do poziomu ceny, po której kobalt został sprzedany pod koniec 2016 roku. Daje to firmom wydobywczym kobaltu możliwość skorzystania z potencjalnej korekty cen w górę.

Możliwości inwestowania w kobalt

Większość surowców daje jednocześnie kilka możliwości inwestycyjnych. W przypadku inwestycji w kobalt wygląda to jednak inaczej. Być może wynika to z braku wiedzy na temat tego metalu.

Zazwyczaj można inwestować w towary poprzez instrumenty pochodne, takie jak kontrakty terminowe lub ETF. Jednak wykorzystanie zmian cen kobaltu jest możliwe tylko poprzez akcje.

3. Akcje China Molybdenum – numer 2 na rynku kobaltu

Chiński operator górniczy China Molibdenum (ISIN: CNE100000114 – Nr ref. 3993 – Waluta: HKD) jest drugim największym producentem kobaltu na świecie po Glencore. Grupa nadal wydobywa miedź, fosforany, wolfram i złoto, a także pożądany niob i molibden – pierwiastki ziem rzadkich. Na Chińskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Molibden jest obecnie wyceniane na około 10 mld USD (11,5 mld EUR).

Spółka wydobywcza z Chin w coraz większym stopniu koncentruje swoją działalność na kobalcie. W przemyśle chińskim popyt na kobalt rośnie wykładniczo. W 2016 roku spółka przejęła od Freeport McMoran kopalnię Tenke Mine z Konga, co zaowocowało nabyciem jednego z największych złóż kobaltu na świecie. Kopalnia posiada rezerwy kobaltu co najmniej przez najbliższe 25 lat.

Chiny Molibden wydobył 16.400 ton kobaltu poprzez nabycie kopalni w 2017 roku. Przy obecnych cenach, kwota ta oznacza wartość rynkową około 1 mld USD. Umożliwiło to zabezpieczenie pozycji grupy jako drugiego co do wielkości producenta kobaltu na świecie.

2. Akcje Cobalt 27 – akcje kobaltowe z dużym potencjałem

Kanadyjska firma Cobalt 27 (ISIN: CA19075M3093 – symbol KBLT – waluta: CAD) została założona w 2017 roku. Kasa firmy otrzymała ponad 700 mln USD w drodze podwyższenia kapitału. Sama firma nie produkuje nawet kobaltu, tak jak chiński molibden. Celem firmy jest zaoferowanie inwestorom możliwości inwestowania w firmę działającą wyłącznie w branży kobaltowej.

W ciągu ostatnich dwóch lat firma kupiła prawie 3000 ton kobaltu, który jest składowany w Baltimore, Antwerpii i Rotterdamie i jest certyfikowany przez Londyńską Giełdę Metali. Przy obecnej cenie kobaltu wynoszącej 55 000 USD za tonę, akcje mają wartość około 160 mln EUR. Wartość akcji Cobalt 27 na rynku papierów wartościowych wynosi obecnie mniej niż 250 mln EUR.

Doświadczony dyrektor generalny Anthony Mileski pochodzi ze szwajcarskiego domu inwestycyjnego Pala Investments i jest uważany za specjalistę w dziedzinie kobaltu i metali do produkcji baterii. Model biznesowy opiera się na kilku filarach. Przede wszystkim ryzyko wahań cen lub niepowodzeń badawczych powinno być pokryte przez posiadanie i przechowywanie fizycznego kobaltu.

Firma prowadzi również badania nad własnymi projektami dotyczącymi produkcji kobaltu. W tym celu sprowadzono specjalistów, którzy mają już bogate doświadczenie w innych firmach wydobywczych. Jednak zanim zainwestuje się we własną kopalnię, kierownictwo musi również dokładnie przeanalizować szanse na sukces.

1. Akcje Sherritt International – spekulacja dla odważnych inwestorów

Sherritt International (ISIN: CA8239011031 – Symbol: S – Waluta: CAD) jest dużym producentem niklu. Działa głównie w Kanadzie, na Kubie i na Madagaskarze. Na przykład Grupa posiada 50% udziałów we wspólnym projekcie wydobycia niklu i kobaltu Moa na Kubie oraz 12% udziałów w projekcie Ambatovy-nikl-kobalt na Madagaskarze. Kobalt stanowi około 20 % obrotów Sherritta, a nikiel około 50 %. Pozostały obrót (20%) jest generowany przez produkcję ropy naftowej i gazu ziemnego oraz energii elektrycznej.

Przy cenie akcji 0,48 USD, spółka wyceniana jest na 190 mln USD. Mamy tu do czynienia z bardzo niestabilnymi, wysoce spekulacyjnymi akcjami, które powinny być kupowane tylko przez inwestorów, którzy nie boją się ryzyka. W najgorszym przypadku istnieje ryzyko całkowitej straty w ciągu kilku lat. Jednakże, jeśli się powiedzie, zysk może być bardzo wysoki.