Czym jest pożyczka inwestycyjna?

2349

Chęć rozwoju firmy wymusza na przedsiębiorcy poniesienie dodatkowych wydatków na inwestycje. Bez tego podmiot gospodarczy nie jest w stanie zdobyć nowych klientów, zakupić sprzęt i maszyny oraz wzmocnić kapitał ludzki. Coraz więcej osób ze świata biznesu z myślą o inwestycjach decyduje się na zaciągnięcie pożyczki pozabankowej. Czym jest ten rodzaj zobowiązania i na jakie kwoty może liczyć właściciel działalności gospodarczej?

Dawniej przedsiębiorcy kierowali się od razu do banku, w którym wnioskowali o kredyt na rozwój. Obecnie świetną alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań jest bardziej elastyczna pożyczka inwestycyjna, którą można otrzymać niemal od ręki. W poniższym tekście podpowiadamy, jak się o nią starać i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

O czym mowa?

Pożyczka inwestycyjna jest produktem pozabankowym, którego głównym celem jest sfinansowanie rozwoju danej firmy. Można ją przeznaczyć na dowolny obszar działalności przedsiębiorstwa. Właściciele podmiotów gospodarczych najczęściej wykorzystują środki na rozbudowę siedziby, zakup sprzętu produkcyjnego czy zatrudnienie dodatkowych pracowników, którzy będą w stanie usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Dlaczego nie kredyt?

Wspomnieliśmy już, że pożyczka jest świetnym zamiennikiem dla tradycyjnego kredytu bankowego. Drugi z tych produktów znacząco bowiem ogranicza przedsiębiorcę. Jego mankamentem jest długi proces weryfikacyjnyniepewny rezultat starania się o zastrzyk gotówki, a przede wszystkim – celowość tego rozwiązania. O ile bowiem pożyczka może zostać wykorzystana w dowolny sposób w ramach działalności firmy, o tyle w przypadku kredytu, bank narzuca konkretne warunki, z których spełnienia kredytobiorca musi się później wywiązać. Chodzi w szczególności o potwierdzenie, najlepiej w formie faktur, rachunków czy innych wiążących dokumentów, czy pieniądze zostały spożytkowane w sposób zadeklarowany w umowie.

Obowiązkowe warunki

Firmy pożyczkowe w mniejszym stopniu dbają o dokładność procesu weryfikacyjnego klienta, niż ma to miejsce w przypadku instytucji bankowych. Niemniej jednak w sytuacji, gdy chodzi o pożyczkę inwestycyjną wykazują się dużą ostrożnością i sprawdzają zdolność kredytową wnioskodawcy. Występują ponadto do BIK-u i BIG-ów o raport dotyczący przeszłości kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Co ważne, w rejestrze dłużników znajdują się nie tylko negatywne, ale i pozytywne dane związane z zaciągniętymi dawniej zobowiązaniami. Korzystne informacje mogą w znacznym stopniu pomóc przedsiębiorcy w otrzymaniu środków finansowych na rozwój firmy.

Wniosek i błyskawiczna decyzja

Pożyczka inwestycyjna nie różni się pod względem procedury aplikacyjnej od innych tego typu zobowiązań. Zawsze pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wybranie odpowiadających nam parametrów świadczenia i złożenie stosownego wniosku za pośrednictwem serwisu pożyczkodawcy. Zostaniemy poproszeni o podanie swoich danych osobowych, a także szczegółowych informacji o stanie materialnym przedsiębiorstwa, w tym obrocie za poprzednie lata i planowanych wydatkach.

Wizja przyszłości

Przy zaciąganiu pożyczki na firmę, podmiot finansowy robi wszystko, aby upewnić się, że pieniądze zostaną należycie spożytkowane. W tym celu pracownik instytucji może zadać przedsiębiorcy dodatkowe pytania, a także zażądać od niego swoistego biznesplanu obejmującego zbliżające się inwestycje. Jeśli pożyczkodawca przychyli się do wniosku i zdecyduje o udzieleniu właścicielowi działalności gospodarczej wsparcia, pieniądze znajdą się na koncie przedsiębiorstwa jeszcze tego samego dnia.

Mnóstwo możliwości

Oprócz wspomnianego już rozwoju infrastruktury firmy czy zespołu pracowników, właściciel może przeznaczyć środki z pożyczki na wyciągnięcie przedsiębiorstwa w chwilowej zapaści. Pożyczkodawcy nie interesuje bowiem to, gdzie trafią pieniądze, lecz wyłącznie ich terminowa spłata wraz z naliczonymi odsetkami. Biznesmen ma więc prawo uregulować nimi bieżące zobowiązania wobec pracowników, dostawców, podwykonawców, składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy też spoczywający na jego barkach ciężar świadczeń podatkowych wobec Urzędu Skarbowego. Jak widzimy, możliwości jest wiele, a cel uświęca środki.

O jakich kwotach mówimy?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od konkretnej oferty pożyczkodawcy oraz sytuacji majątkowej przedsiębiorcy. Instytucje finansowe podchodzą do każdego klienta indywidualnie, a przed podpisaniem umowy umożliwiają negocjacje odnośnie do jej warunków. Warto jednak wiedzieć, że im wyższa kwota, tym więcej kryteriów do spełnienia. Zazwyczaj najwyższa pożyczka inwestycyjna osiąga wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy tak solidnych sumach, podmiot udzielający świadczenia może zażądać od pożyczkobiorcy dodatkowego zabezpieczenia w postaci zastawu. Bardzo często zdarza się, że okres spłaty zobowiązania ustala się na kilkanaście lat. Przy mniejszych kwotach, które mają zostać przeznaczone np. na opłacenie składek czy wyrównanie pensji pracownikom termin ten wynosi 2-5 lat. Widzimy więc, że znaczenie ma każdy detal. Warto odpowiednio wcześnie zorientować się co do warunków poszczególnych ofert i wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie.

Artykuł stworzony przez ekspertów www.pozyczka-ratalna.pl