Fundusz amerykański zamierza przejąć oddział GE dla spraw finansowania projektów branży energetycznej

745

Amerykański fundusz nieruchomości Starwood Property Trust, największy fundusz inwestycyjny w sektorze nieruchomości komercyjnych w USA, oświadczył, że osiągnął porozumienie w sprawie zakupu oddziału General Electric, który zajmuje się finansowaniem projektów energetycznych, za 2 miliardy 560 milionów dolarów. Portfel kredytowy działu Energy Project Finance obejmuje 51 dużych pożyczek zabezpieczonych przez obiekty infrastruktury energetycznej. Dział specjalizuje się w emisji i gwarantowaniu kredytów, operacjach na rynku kapitałowym oraz zarządzaniu aktywami. Zespół go składa się z 21 pracowników.

Chiny nakładają cło w wysokości 25% na towary eksportowe z USA od 23 sierpnia

Chińskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że Chiny w odpowiedzi na działania USA wprowadzą 25-procentowe cło na towary amerykańskiego eksportu o łącznej wartości 16 miliardów dolarów z dniem 23 sierpnia. Jak wcześniej ogłosiły władze USA, od 23 sierpnia Stany Zjednoczone nałożą kolejne, 25-procentowe cło na towary chińskiego eksportu na wartość 16 miliardów dolarów, przynosząc łączną kwotę chińskich towarów, na które zostało nałożone cło do 50 miliardów dolarów. W wykazie towarów, na które zwiększone cło zacznie obowiązywać od 23 sierpnia, Chiny zaznaczyły węgiel, ropę naftową, produkty chemiczne i niektóre rodzaje sprzętu medycznego.

Zysk netto Munich Re w drugim kwartale spadł o 0,7%

Druga na świecie co do wielkości składek Niemiecka firma reasekuracyjna Munich Re w drugim kwartale tego roku zmniejszyła zysk netto o 0,7% w ujęciu rocznym do 728 milionów euro. W pierwszym półroczu zysk netto firmy wzrósł o 20,5% do 1 miliarda 555 milionów euro. W drugim kwartale składki brutto, z wyłączeniem zmiany kursów wymiany walut, spadły o 5,2%, wynosząc 11 miliardów 188 milionów euro. Według wyników pierwszego półrocza wskaźnik spadł o 1,7%. Przychody netto z lokat spadły przez kwartał o 6,9%, przez półrocze — o. Półroczna kwota wyniosła 3 miliardy 554 milionów euro.

Japoński Orix nabywa udział w Irish Avolon

Japońska korporacja Orix powiadomiła, że osiągnęła porozumienie w sprawie przejęcia od chińskiej HNA Group 30-procentowego udziału w irlandzkiej spółce Avolon Holdings, zajmującej się leasingiem samolotów, za 2 miliardy 210 milionów dolarów. Transakcja będzie jedną z największych w historii Orix. Podaje się, że operacji obu firm nie zostaną połączone, ale Orix zamierza wykorzystać zdolność Avolon do bezpośredniego składania dużych zamówień u producentów samolotów. Transakcja spot ma zostać zrealizowana do listopada bieżącego roku.

SEC odroczyło do 30 września decyzję w sprawie wniosku o utworzenie pierwszego ETF bitcoinowego

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd USA SEC odłożyła decyzję w sprawie wniosku o utworzenie pierwszego na świecie indeksowego notowanego na giełdzie funduszu bitcoina na 30 września. Wniosek został złożony wspólnie przez VanEck Associates i Solid Partners. Oczekiwano, że SEC podejmie decyzję w tej sprawie 10 sierpnia. Eksperci uważają, że w porównaniu z Cameronem i Tylerem Winklevossami, których wniosek o utworzenie ETF bitcoina został odrzucony pod koniec lipca, VanEck Associates i Solid Partnerzy mają większą szansę na wsparcie ze strony SEC. ETF zaplanowany przez te firmy ma dość wysoki próg wejścia, co powinno ograniczyć udział inwestorów detalicznych. Ponadto ich inwestowanie ETF zakłada możliwości ubezpieczeniowe.

Wolumen obligacji w juanach posiadanych przez obcokrajowców wzrósł w lipcu o 61%

Wolumen obligacji w juanach chińskich posiadanych przez zagranicznych inwestorów i będących w obrocie w Chinach został powiększony o 61% wobec tego samego miesiąca zeszłego roku i osiągnął rekordowy 1 trylion 350 miliardów juanów, podaje China Central Depository & Clearing. Za jedną z przyczyn rekordowego wzrostu wskaźnika analitycy uważają silny popyt ze strony banków centralnych świata, które włączają juana do swoich rezerw walutowych. Według The Wall Street Journal, w przyszłym roku spodziewane jest przyciągnięcie inwestycji od naczelnych spółek poprzez włączenie chińskich obligacji w duże międzynarodowe indeksy. Wolumen rynku obligacji Chin, zajmującego trzecie miejsce po Stanach Zjednoczonych i Japonii, wynosi 11 trylionów 700 miliardów dolarów.

Największy producent stali w Niemczech odnotował kwartalną stratę

Niemiecka grupa przemysłowa ThyssenKrupp, największy producent stali w kraju, w trzecim kwartale finansowym zakończonym 30 czerwca otrzymała stratę netto w wysokości 131 milionów euro wobec zysku netto 120 milionów euro przed rokiem.  Skorygowany zysk spadł o 1,9 razy w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniósł 332 miliony euro. Przychody wzrosły o 2% do 11 miliardów 120 milionów euro. Za 9 miesięcy roku finansowego zysk netto firmy spadł do 230 milionów euro z 326 milionów euro w analogicznym okresie zeszłego roku ze względu na jednorazowe wydatki związane z utworzeniem joint venture z indyjskim Tata Steel. Pod koniec dziewięciu miesięcy przychody wzrosły o 3% do 31 miliardów 700 milionów euro.