Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii wzrosła o 1,1% w marcu

545

W marcu sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii wzrosła o 1,1% w porównaniu z lutym, kiedy jej wzrost odnotowano na poziomie 0,6%. Jak donosi urząd statystyczny ONS, wielkość sprzedaży detalicznej rośnie od trzech miesięcy z rzędu. Analitycy nie przewidzieli miesięcznej stopy wzrostu. Według ich szacunków oczekiwano spadku o 0,3%. Roczny wzrost sprzedaży w marcu o 6,7% był najbardziej znaczący od października 2016 roku, przy czym wzrost oczekiwany przez ekspertów wyniósł 4,6%. Sprzedaż detaliczna, która nie obejmuje paliw samochodowych, wzrosła o 1,2% w ciągu miesiąca i o 6,2% w ciągu roku. Sprzedaż towarów w sklepach internetowych wzrosła w ujęciu rocznym o 23%. Przez miesiąc ich wzrost wyniósł 4,2%. W pierwszym kwartale sprzedaż detaliczna wzrosła o 5% w ujęciu rocznym.

Eksport zegarków ze Szwajcarii wzrósł w marcu o 4,4%

Federacja szwajcarskiego przemysłu zegarków odnotowała przyspieszenie wzrostu eksportu zegarków w marcu do rekordowego poziomu w 4,4% od października 2018 roku z 3,4% w lutym. Jego wielkość wyniosła 1 mld 742 mln franków szwajcarskich. Wzrost podaży zegarków odnotowano na wszystkich głównych rynkach sprzedaży. W Wielkiej Brytanii odnotowano największy wzrost – o 76,4%. Eksport do Chin wzrósł o 17,3%, do Japonii – o 21,8%. W pierwszym kwartale eksport zegarków ze Szwajcarii wyniósł 5 mld 130 mln franków, wzrastając o 2,9%. Największy wzrost podaży zegarków szwajcarskich odnotowano w Wielkiej Brytanii, gdzie ten wskaźnik wzrósł o 51,9%. Eksport zegarków do Japonii wzrósł o 23,7%. Eksport towarów i usług ze Szwajcarii wzrósł w marcu o 0,1%, podczas gdy eksperci oczekiwali spadku o 0,6%. Import spadł o 3,2%, podczas gdy rynek przewidywał jego wzrost o 0,8%. W pierwszym kwartale nadwyżka handlowa w Szwajcarii spadła do 6 mld 200 mln franków. Eksport spadł o 1%, import wzrósł o 0,7%.

Unilever zwiększyła przychody o 3,1% w pierwszym kwartale

Anglo-holenderski koncern Unilever, który produkuje dobra konsumpcyjne, odnotował wzrost przychodów o 3,1% w pierwszym kwartale tego roku, co zostało wspierane przez wzrost sprzedaży i cen producentów. Całkowita sprzedaż wzrosła o 1,2% za kwartał, podczas gdy na rynkach wschodzących sprzedaż wzrosła o 5%. Segment produktów kosmetycznych i pielęgnacyjnych wykazał wzrost przychodów o 3,1%. Przychody ze sprzedaży produktów do pielęgnacji domu wzrosły o 6%, ze sprzedaży żywności – o 1,5%. W okresie sprawozdawczym koncern zmniejszył obroty o 1,6% dzięki sprzedaży spreadów biznesowych. Pod koniec 2018 roku odnotowano wzrost obrotów o 5,1% do 51 mld euro.

Majątek Billa Gatesa ponownie przekroczył 100 miliardów dolarów

Magazyn Forbes poinformował, że według rankingu miliarderów majątek założyciela Microsoft, Billa Gatesa, po raz pierwszy od 1999 roku, Przekroczył 100 miliardów dolarów. Udało się tego osiągnąć na tle rosnącej wartości akcji Microsoft przed spodziewanym raportem finansowym spółki z 24 kwietnia. Od początku ubiegłego tygodnia akcje Microsoftu wzrosły o 2%, a w czwartek osiągnęły maksymalną wartość w 123 dolary 52 centy za akcję. Obecnie majątek Billa Gatesa szacuje się na 100 miliardów 610 milionów dolarów. W rankingu Forbes Bill Gates zajmuje drugie miejsce po prezesie Amazon, Jeffie Bezosie, który jest na pierwszym miejscu z majątkiem w wysokości 152 miliardów 950 milionów dolarów.

Zużycie energii w USA osiągnęło nowy rekord w 2018 roku

Administracja ds. Informacji energetycznej w Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych poinformowała, że ​​w 2018 roku kraj zużył rekordową ilość energii od 2007 roku – w 101,268 kwadrylionów brytyjskich jednostek termicznych, która wzrosła o 4% w ciągu roku. Zużycie ropy również wzrosło do maksimum od 2007 roku, wynosząc 20,5 mln baryłek dziennie. W ubiegłym roku najbardziej wzrosła ilość zużytego gazu ziemnego, osiągając 31 kwadrylion brytyjskich jednostek termicznych. Według firmy badawczej Rhodium Group, w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy za ostatnie lata odnotowano wzrost emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw węglowodorowych. Powyższe dane wskazują na prawdopodobny dalszy wzrost szkodliwych emisji do atmosfery ze strony Stanów Zjednoczonych. Wskazują również na znaczące zmniejszenie skutków wynikających z umów międzynarodowych w celu ograniczenia emisji, zwłaszcza biorąc pod uwagę oświadczenia administracji prezydenta USA Donalda Trumpa o odmowie dotrzymania paryskiego porozumienia klimatycznego.

Udziały Pinterest wzrosły w cenie po IPO

Debiut serwisu społecznościowego Pinterest na giełdzie w czwartek w zeszłym tygodniu wykazał zainteresowanie inwestorów jego akcjami, które w IPO wzrosły o prawie 30%. W ten sposób koszt Pinteresta szacowano na około 16 mld dolarów. Ta oferta publiczna, jak również planowana pierwsza oferta publiczna Ubera, zwiększa zainteresowanie amerykańskim rynkiem IPO. Dyrektor finansowy Pinterest, Todd Morgenfeld stwierdził, że firma pracuje nad stworzeniem lepszej wersji Pinteresta w ciągu najbliższych kilku lat. Na piątkowej aukcji jej akcje na otwarciu były notowane na poziomie 23 dolarów 75 centów za akcję, co jest jest wyższą wartością, niż podczas podczas pierwszej oferty publicznej w 19 dolarów. Po zamknięciu targów ich cena wzrosła do 24 dolarów 40 centów za akcję.

Nissan zaprzeczyła doniesieniom medialnym o planowanej redukcji produkcji

Japońskie wydanie Nikkei pod koniec ubiegłego tygodnia poinformowało, że producent samochodów Nissan Motors planuje wyprodukować około 4 mln 600 tys. samochodów w roku fiskalnym 2019, zmniejszając tym samym produkcję o 15% w porównaniu z poprzednim rokiem obrotowym. Nieco później Reuters poinformował, że japoński producent samochodów opublikował na stronie zaprzeczenie tej wiadomości i wysłał skargę do Nikkei, gdzie wyraził swoją niezgodę z informacjami podanymi w gazecie. Nissan opublikuje ostateczne dane finansowe za ostatni rok i ogłosi swój plan produkcji na nowy rok finansowy 14 maja. Według szacunków japońskiego producenta samochodów, zysk operacyjny w roku finansowym, który zakończy się w marcu 2020 roku, zmniejszy się o 22% do 450 mld jenów. W trakcie handlu w piątek akcje Nissan spadły o 2,2%.

Toyota i partnerzy zainwestują 1 miliard dolarów w działalność Uber w zakresie rozwoju pojazdów bezzałogowych

Amerykańska firma Uber, która świadczy usługi w zakresie transportu samochodowego i prywatnych usług taksówkarskich, ogłosiła zawarcie umowy inwestycyjnej Toyota Motor, Denso i SoftBank Vision Fund w swojej Uber Advanced Technologies Group, która specjalizuje się w rozwoju pojazdów bezzałogowych. Toyota i Denso w tym celu zamierza przekazać 667 mln dolarów. Inwestycje Softbank Vision wyniosą 333 mln dolarów. Łączna kwota inwestycji będzie zatem na poziomie 1 mld dolarów, co zwiększy wartość Uber ATG do 7 mld 250 mln dolarów. Amerykańska firma również informuje, że Toyota w sierpniu ubiegłego roku zainwestowała w nią 500 mln dolarów i planuje zainwestować kolejne 300 mln dolarów w ciągu najbliższych 3 lat.