Sprzedaż nowych domów w USA spadła w maju o 7,8%

904

W maju tego roku w Stanach Zjednoczonych sprzedano 626 tys. nowych domów. Według amerykańskiego Departamentu Handlu, liczba w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 7,8% do najniższego poziomu od stycznia tego roku. Spadek sprzedaży był zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu do 684 tys. Na nowym rynku mieszkaniowym w USA następuje spadek, pomimo spadku cen mieszkań i niskich oprocentowań kredytów hipotecznych. Najszybciejod 2010 r. spadły ceny nowych budynków na zachodzie kraju. W zeszłym miesiącu nowe domy w Stanach Zjednoczonych były sprzedawane w średniej cenie 308 000 USD. W ciągu roku ich wartość spadła o 2,7%. Pod koniec miesiąca na rynku było 333 tys. nowych domów, tyle samo co w kwietniu.

Zaufanie konsumentów w USA spadło w czerwcu

W USA zaufanie konsumentów spada do minimum od września 2017 r. Według Conference Board odpowiadający mu indeks w czerwcu wyniósł 121,5 pkt, spadając w stosunku do majowej wartości 131,3 pkt. Prognozy ekonomistów sugerowały spadek indeksu do zaledwie 131 pkt. Wskaźnik charakteryzujący stosunek Amerykanów do obecnej sytuacji finansowej spadł do 162,6 pkt ze 170,7 pkt miesiąc wcześniej. Oczekiwania konsumentów na najbliższe 6 miesięcy pogorszyły się do 94,1 pkt ze 105 pkt. W ciągu najbliższych 6 miesięcy 18,7% konsumentów, którzy wzięli udział w badaniu, oczekuje poprawy warunków rynkowych, podczas gdy w poprzednim miesiącu 21,4% respondentów miało taką opinię. W tym miesiącu liczba obywateli USA również spadła, przewidując wzrost liczby miejsc pracy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Odsetek takich obywateli wyniósł 17,3% w porównaniu z 18,4% w maju. W ciągu najbliższych 6 miesięcy 19,1% Amerykanów spodziewa się podwyżek płac, podczas gdy w maju było to 22,2%. 

Grupa miliarderów zaproponowała wprowadzić podatek od bogactwa w USA

Grupa amerykańskich miliarderów zwróciła się do kandydatów na prezydenta USA w nadchodzących wyborach w 2020 r. z apelem o nałożenie podatku majątkowego w tym kraju. Byli przekonani, że nowe podatki powinny pochodzić od najbogatszych obywateli USA, a nie od Amerykanów o średnich i niskich dochodach. List został podpisany przez 19 bogatych obywateli USA, w tym George’a Sorosa, współzałożyciela Facebooka Chrisa Hughesa, dziedziczkę Disneya Abigail Disney i innych. Dokument mówi, że podatek od bogactwa do budżetu USA przyczyni się do przezwyciężenia kryzysu klimatycznego, wsparcia systemu opieki zdrowotnej i stworzenia nowych możliwości w kraju. Amerykańscy miliarderzy w 2017 r. już zaapelowali do Kongresu o ustalenie dla nich odpowiedniej kwoty podatków i domaganie się, by nie obniżać podatków dla bogatych rodzin. Petycja została podpisana przez ponad 400 najbogatszych Amerykanów.

Nadwyżka handlowa Nowej Zelandii spadła w maju

Nadwyżka handlowa Nowej Zelandii w maju tego roku została zredukowana do 264 mln dolarów nowozelandzkich z 383 mln dolarów nowozelandzkich w kwietniu, zgodnie z oficjalnymi statystykami. Wzrost eksportu o 8,5% w ciągu roku do 5,81 mld dolarów nowozelandzkich był wyższy niż prognozy ekspertów, którzy oczekiwali jego wolumenu na poziomie 5,61 mld dolarów nowozelandzkich. Przyczyną wzrostu eksportu był wzrost podaży mleka w proszku, masła i sera o 15%. Wolumen importu również przekroczył prognozy, po wzroście o 7,6% od maja ubiegłego roku do 5,54 mld dolarów nowozelandzkich. Największy wzrost odnotowano w dostawach ropy naftowej do kraju. Ich wielkość wzrosła o 486% w ciągu roku, podczas gdy import pojazdów spadł o 20%.

Zaufanie do produkcji we Francji pogorszyło się w czerwcu

W czerwcu zaufanie do produkcji we Francji osłabło w obliczu spadku popytu zewnętrznego i słabych perspektyw produkcyjnych w kraju. Raport ze statystyk Insee wykazał spadek wskaźnika stosunków przemysłowych do 102 pkt z majowej wartości 104 pkt. Ekonomiści nie oczekiwali zmian wartości indeksu majowego. Wskaźnik, który określa oczekiwania dotyczące produkcji osobistej, wyniósł 8 pkt w czerwcu, po spadku z 12 pkt miesiąc wcześniej. Spadek wykazał również ogólny wskaźnik oczekiwań produkcyjnych – od 3 do 4 pkt. Dane za czerwiec wskazały najniższe saldo zamówień eksportowych od października 2014 r., czyli minus 17 pkt. Indeks zamówień generalnych również odnotował spadek – do minus 12 pkt z minus 8 pkt. Złożony wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w czerwcu 106 pkt, utrzymując poziom z maja.    

Zaufanie konsumentów we Francji osiągnęło najwyższy poziom od 14 miesięcy

Zaufanie konsumentów we Francji poprawiło się w czerwcu do 14-miesięcznego maksimum. Takie dane zostały opublikowane przez francuski urząd statystyczny Insee. Odpowiedni wskaźnik wynosił 101 pkt, po zwiększeniu z maja w 99 pkt. Według ekonomistów oczekiwano wartości wskaźnika na poziomie 100 pkt. Indeks zaufania konsumentów w kraju rośnie od sześciu miesięcy. Wskaźnik, który określa ocenę gospodarstw domowych ich sytuacji finansowej w przyszłości, nieznacznie spadł do minus 6 pkt, podczas gdy wskaźnik ich stosunku do poprzedniej sytuacji finansowej utrzymał wartość z maja. Ocena tego miesiąca przez Francuzów jako odpowiedniego do dużych zakupów wzrosła o 1 pkt do minus 12 pkt. Wskaźnik przyszłego standardu życia w kraju poprawił się do minus 23 pkt, wzrastając za miesiąc o 2 pkt.