Stany Zjednoczone odnotowały wzrost bezrobocia do 4% po raz pierwszy od sierpnia 2017 roku

798

Bezrobocie w USA w czerwcu wyniosło 4%, co stanowi wzrost z 3,8% w maju, jak podaje Ministerstwo Pracy. Liczba bezrobotnych wzrosła o około 500 tysięcy osób. Tempo wzrostu stopy bezrobocia w USA obserwuje się po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku, co może być związane z końcem roku szkolnego. W tym samym czasie liczba miejsc pracy w gospodarce USA wzrosła o 213 tys. osób. Analitycy przewidują wzrost o 190 tys. Wskaźnik średniej stawki godzinowej wzrósł o 0,2% w ujęciu miesięcznym i o 2,7% w ujęciu rocznym. Eksperci oczekiwali wzrostu pierwszego wskaźnika o 0,3%, a drugiego – o 2,8%. W czerwcu udział ludności uczestniczących w rynku pracy – z 62,7% do 62,9%.

Deficyt amerykańskiego salda handlu zagranicznego w maju spadł do minimum od 2016 roku

W maju br. deficyt salda handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych zmniejszył się o 6,6% w porównaniu do poprzedniego miesiąca i osiągnął minimalną kwotę od października 2016 roku na poziomie 43 mld 100 mln dolarów, podało Ministerstwo Handlu kraju. Analitycy oczekiwali liczby na poziomie 43 miliardów 600 milionów dolarów. Eksport osiągnął rekordową wartość 215 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 1,9% w związku ze zwiększonymi dostawami samolotów pasażerskich i soi. Import wzrósł o 0,4% do 258 miliardów 400 milionów dolarów. W maju nastąpił wzrost zakupów telefonów komórkowych i komputerów za granicą, a import produktów farmaceutycznych został zmniejszony. Deficyt w handlu z ChRL wzrósł do 32 miliardów dolarów z 30 miliardów 800 milionów dolarów w kwietniu.

Olej w ostatnim tygodniu pozostał na minusie po raz pierwszy od trzech tygodni

W ubiegłym tygodniu ceny ropy Brent spadły o 2,8%, WTI – o 0,9%, według FactSet. Tak więc, olej pozostał na minusie po raz pierwszy od 3 tygodni. W piątek ceny ropy wykazywały mieszaną dynamikę. Do 18:01 czasu moskiewskiego cena wrześniowych kontraktów terminowych na ropę Brent spadła o 40 centów do 76 dolarów 98 centów za baryłkę. Sierpniowe kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły o 48 centów do 73 dolarów o 42 centy za baryłkę. Presję na ceny zapewnia wzrost produkcji w Arabii Saudyjskiej. Poważne obawy uczestników rynku podnoszą jednak amerykańskie sankcje wobec Iranu.

Equinor kupił energetyczną spółkę handlową Danske Commodities

Największy norweski koncern naftowo-gazowy Equinor kupił energetyczną firmę handlową Danske Commodities, napisał projekt finversia.ru w odnieszeniu do wydania norweskiej firmy. W wydaniu Equinor, byłego Statoil, mówi się, że nabycie zostało przeprowadzone w ramach rozszerzenia działalności w sektorze energetycznym. Projekt finversia.ru cytuje fragment raportu norweskiej firmy: «Equinor osiągnął porozumienie w sprawie nabycia 100% udziałów w duńskiej firmie Danske Commodities za 400 milionów euro z mniejszymi płatnościami warunkowymi, w zależności od wyników Danske Commodities w ciągu najbliższych kilku lat”.

Ceny samochodów Tesla w Chinach wzrosły gwałtownie po wprowadzeniu ceł

Po tym, jak władze chińskie wprowadziły opłatę odwetowe za przywóz towarów ze Stanów Zjednoczonych, w tym pojazdów elektrycznych, amerykański producent pojazdów elektrycznych Tesla ostro podniósł ceny samochodów w Chinach, pisze MarketWatch z linkiem do strony Electrek. W weekend, sedan model S i crossover Model X wzrósł w Chinach od 22.600 USD do 37.600 USD, w zależności od wyposażenia. Chiny nałożyły cła w odpowiedzi na oświadczenie USA z zeszłego tygodnia o wejściu w życie ceł importowych na chińskie towary o łącznej wartości 34 miliardów dolarów rocznie. Podczas transakcji w poniedziałek akcje Tesli wzrosły o 1 dolar.

Nastroje inwestorów w strefie euro poprawiły się w lipcu

Indeks zaufania inwestorów do strefy euro niespodziewanie wzrósł w lipcu do 12,1 punktu z 9,3 punktu w czerwcu, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Sentix Analytical Center. Analitycy oczekiwali wartości indeksu na 9 punktów. Jednak eksperci centrum uważają podwyżkę indeksu za „techniczny” ruch przeciwny po gwałtownym spadku w czerwcu niż za początek nowego ożywienia. Indeks bieżącej sytuacji poprawił się do 36,8 punktów z 34,5 punktu, indeks oczekiwań do minus 10 punktów z minus 13,3 punktu. W Sentix zauważyli, że spór handlowy między USA i resztą świata może doprowadzić do spowolnienia nastrojów gospodarczych inwestorów. W Niemczech wskaźnik zaufania inwestorów Sentix spadł w lipcu do 16,2 punktu z 18,5 punktu w czerwcu.