Według badania przeprowadzonego przez agencję S & P Global Ratings straty w Wielkiej Brytanii po referendum Brexit wynosiły 6 mld 600 mln funtów szterlingów miesięcznie. Gdyby po wynikach referendum w 2016 roku kraj zdecydował się pozostać w Unii Europejskiej, do końca 2018 roku brytyjska gospodarka byłaby o 3% większa. W 2018 roku jej wzrost był najsłabszy od 2012 roku, osiągając 1,4%. Średnie tempo wzrostu w ujęciu kwartalnym, gdyby kraj nie opuścił UE, wyniosłoby 0,7%, a nie 0,43%. Oficjalne dane pokazały, że brytyjski PKB w czwartym kwartale wzrósł o 0,2% w stosunku do poprzedniego kwartału. Jego roczna stopa wzrostu wyniosła 1,4%. Wyniki referendum w 2016 roku doprowadziły do spadku funta szterlinga o około 18%. Eksperci agencji obliczyli również, że gdyby Brytyjczycy nie zagłosowali za Brexitem, inflacja w trzecim kwartale 2017 roku byłaby o 1,8% wyższa.
Sektor budowlany Niemczech w marcu wzrastał w maksymalnym tempie od 14 miesięcy
W sektorze budowlanym Niemczech w marcu odnotowano maksymalny wzrost aktywności biznesowej w ciągu 14 miesięcy. Według IHS Markit, odpowiedni wskaźnik wyniósł 55,6 pkt, po czym wzrósł z lutowego poziomu 54,7 pkt. W zeszłym miesiącu wzrost liczby miejsc pracy odbywał się w najszybszym tempie od stycznia 2018 roku. Wzrost liczby nowych zamówień notowany przez firmy budowlane siódmy miesiąc z rzędu. Wzrost zamówień wskazywał również na zwiększoną aktywność konsumentów. Wzrost wolumenu pracy budowlanej zaobserwowano trzeci miesiąc z rzędu. Ceny towarów spadły do 10-miesięcznego minimum, ale nadal pozostały wysokie. Zwiększone zostały również wydatki na transport. Jak zauważył główny ekonomista IHS Markit Phil Smith, dane z marca pierwszego kwartału tego roku wskazują na najlepsze wyniki budowlane od trzeciego kwartału 2017 roku.
Sprzedaż nowych samochodów w Wielkiej Brytanii spadła w marcu o 3,4%
W marcu, który ekonomiści uważają za kluczowy miesiąc dla brytyjskiego rynku samochodowego, sprzedaż nowych samochodów w Wielkiej Brytanii spadła o 3,4% w ciągu roku, osiągając 458 tys. 54 samochodów, wynika z raportu Society of Motor Manufactures and Traders SMMT. Popyt na nowe samochody spadł w związku z brakiem porozumienia w sprawie Brexitu, a także z powodu zaostrzenia wymogów dotyczących samochodów z silnikiem wysokoprężnym. Dyrektor naczelny SMMT Mike Houz zwrócił uwagę, że w celu ustabilizowania popytu konsumentów potrzebna jest umowa z UE, która regulowałaby jej przyszłe stosunki z Wielką Brytanią. W ubiegłym miesiącu popyt na samochody ze strony biznesu spadł o 44,8%. Jednocześnie sprzedaż detaliczna wykazała spadek o 2,8%. Wzrost sprzedaży o 5,1% zaobserwowano w kategorii nowych samochodów działających na benzynie, podczas gdy samochodów z silnikiem Diesla sprzedano o 21,4% mniej. Rekordowy wskaźnik w marcu osiągnęła sprzedaż samochodów na nowych źródłach energii. Jaj wskaźnik wzrósł o 7,6% do 25 tys. 302 samochodów.
Zamówienia przedsiębiorstw przemysłowych w Niemczech spadły w lutym o 4,2%
Ministerstwo Gospodarki Niemiec poinformowało, że w lutym zamówienia przedsiębiorstw przemysłowych w kraju spadły o 4,2% w porównaniu do stycznia, kiedy spadek wynosił 2,1%. Tak znaczący spadek zamówień był zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy przewidywali wzrost o 0,3%. Roczny wolumen zamówień spadł jeszcze bardziej, odnotowując spadek o 8,4% po 3,6% w styczniu. Przedsiębiorstwa przemysłowe za miesiąc zmniejszyły wolumen zamówień krajowych o 1,6%. Zamówienia z innych krajów spadły o 6%. Strefa euro odnotowała spadek zamówień o 2,9%. Wielkość zamówień na dobra konsumpcyjne spadła o 3,5%, urządzeń produkcyjnych – o 6%. Agencja oczekuje, że w nadchodzących miesiącach popyt zagraniczny pozostanie słaby, co będzie miało zły wpływ na wielkość produkcji przemysłowej w kraju.
UniCredit zamierza złożyć ofertę kupna Commerzbanku w przypadku, gdyby transakcja z Deutsche Bank się nie odbyła
Włoski UniCredit Bank uważnie śledzi negocjacje między Commerzbankiem a Deutsche Bankiem i w przypadku zakłócenia transakcji, może złożyć propozycję zakupu pakietu kontrolnego w Commerzbanku. Zostało to zgłoszone do Financial Times przez poinformowane źródła. Oba niemieckie banki przeprowadzili restrukturyzację na miliardy dolarów, ale nie poprawili swoich wyników. Według szacunków władz niemieckich ich połączenie doprowadzi do utworzenia dużego banku krajowego, który zostanie godnym konkurentem dla wiodących instytucji kredytowych w Europie. Transakcja może jednak napotkać szereg przeszkód, w tym odmowę akcjonariuszy na przeznaczenie dodatkowego kapitału po ich połączeniu. UniCredit zamierza zaoferować zakup pakietu Commerzbanku, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 1 mld euro, a następnie połączyć go z HypoVereinsbankiem.
Tesla zmniejszyła sprzedaż o 31% w pierwszym kwartale
Amerykański producent pojazdów elektrycznych Tesla poinformował w wyniku pierwszego kwartału o spadku sprzedaży o 31% w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku do 63 tysięcy pojazdów elektrycznych. Liczba ta obejmuje 50 tys. 900 Model 3 i 12 tys. 100 Model S i Model X. Według ekspertów spodziewano się spadku do 73,5 tys. samochodów. Przewidywali, że liczba zrealizowanych Model 3 wyniesie 54 tys. 600. Pomimo faktu, że opóźnienie w dostawach Modelu 3 do Europy i Chin obniżyło ogólną sprzedaż, w pierwszym kwartale firma sprzedała 2 razy więcej pojazdów elektrycznych niż w tym samym okresie 2018 roku. Tesla miała trudności z pierwszą dostawą pojazdów elektrycznych na rynki zagraniczne. Negatywnym czynnikiem wpływającym na sprzedaż była również likwidacja środków pomocy państwa dla pojazdów elektrycznych w USA. Kraj zredukował wielkość dotacji z 7,5 tys. do 3 tys. 750 dolarów, a w 2020 roku zostaną one całkowicie porzucone. Firma w pierwszym kwartale zmniejszyła również produkcję pojazdów elektrycznych o 11% w stosunku do poprzedniego kwartału.
Centralny Bank Indii ponownie obniżył kluczową stopę i pogorszył prognozę wzrostu PKB i inflacji
Bank Rezerw Indii ogłosił, że na swoim regularnym posiedzeniu w czwartek postanowił ponownie obniżyć kluczową stopę. Po poprzednim spotkaniu bank już dokonywał obniżki. Teraz stopa repo została obniżona o 25 pkt bazowych i wynosi 6% rocznie, co zgadza się z prognozami większości ekspertów. Oświadczenie regulatora mówi, że zwiększenie popytu krajowego wymaga stymulowania prywatnych inwestycji w celu przeciwdziałania negatywnym czynnikom na poziomie globalnym. Indie odnotowały w czwartym kwartale ubiegłego roku minimalną stopę wzrostu PKB za 5 kwartałów, podczas gdy gospodarka wzrosła o 6,6%. Prognoza RBI na rok finansowy, który zakończy się w marcu 2020 roku, została obniżona z 7,4% do 7,2%. Teraz bank centralny czeka również na spadek inflacji do 2,9-3% w stosunku do wcześniej oczekiwanych 3,2-3,4%.