Usługi bankowe to różne formy działalności świadczone przez instytucje bankowe. Są one dostarczane przez banki zarówno klientom indywidualnym, jak i korporacyjnym. Usługi bankowe obejmują obsługę produktów bankowych, usługi kasjera klientów, a nawet usługi inwestycyjne.
Obecnie obserwuje się, że banki zdecydowanie rozszerzyły zakres swoich usług i produktów. Cały czas starają się przyciągnąć nowych klientów, dlatego wprowadzają różne wersje produktów.
Podział
Raty dzielą się na:
- skumulowaną
- początkową
- końcową
- równa (annuitetową)
- roczna zmienna
- malejącą
- o stałej części kapitałowej
Skąd mam wiedzieć, jakie jest oprocentowanie kredytu?
Dla każdej oferty kredytowej należy podać stopę procentową.Przy braniu pożyczki warto poznać takie informacje, które mogą mieć wpływ na ostateczny koszt pożyczki – oprocentowaniu, RRSO i prowizję.
Jak działa rynek usług bankowych w Polsce? Czym są usługi bankowe dla ludności?
Rynek usług bankowych to zbiór instytucji bankowych działających w danym obszarze, które dostarczają produkty bankowe klientom bankowym i świadczą im usługi bankowe. Usługi bankowe to działalność prowadzona przez banki na rzecz klientów – różnych podmiotów. Wartość rynku usług bankowych w XXI wieku w Polsce i innych krajach europejskich wzrosła. Obecnie istnieją różne rodzaje usług bankowych.
Najbardziej podstawowy podział usług bankowych obejmuje:
- Uruchamianie, obsługa i zarządzanie produktami bankowymi, np. konta bankowe, karty kredytowe, gotówka, raty i kredyty hipoteczne.
- Przyjmowanie i wykonywanie instrukcji przekazanych klientom przez bank.
- Obsługa gotówkowa klientów bankowych, np. dokonywanie wpłat i wypłat, przyjmowanie instrukcji klientów,
- Usługi doradcze, wsparcie dla klientów banków w planowaniu ich bezpłatnych inwestycji finansowych (doradztwo w zakresie wyboru produktów inwestycyjnych i oszczędnościowych), wybór odpowiednich pożyczek, pożyczek na sytuację i potrzeby klientów Banku w danym momencie.
Zatem świadczone usługi bankowe to usługi depozytowe, usługi rozliczeniowe, usługi kredytowe, usługi związane z transakcjami zagranicznymi, usługi rynku kapitałowego oraz usługi dodatkowe.
Kolejna klasyfikacja usług bankowych obejmuje tradycyjne usługi bankowe i nowoczesne usługi bankowe. Te ostatnie są również określane jako innowacyjne usługi bankowe. Nowoczesne usługi bankowe to szereg czynności związanych z obsługą klientów banków, świadczonych online, szybko, wygodnie i bezpiecznie, np. otrzymuje od klientów instrukcje online dotyczące ich rachunków lub przetwarza i uruchamia fundusze kredytowe w całkowicie zdalnym procesie, bez odwiedzania klienta banku w oddziale, to także banki udostępniające klientom nowoczesne aplikacje, np. do fakturowania, obsługi gotówkowej dla ich firm itp.
Rodzaje banków i usługi bankowe w Polsce – jakie są?
W Polsce istnieje co najmniej kilka rodzajów banków. Istnieją banki komercyjne i spółdzielcze, banki kredytowe i oszczędnościowe (tzw. SKOKI). Wszystkie te podmioty są aktywnie zaangażowane w świadczenie usług bankowych klientom. Jednak niektóre, np. SKOKI i banki spółdzielcze pokazują, że wdrażają mniej innowacji, dlatego węższy zakres świadczą innowacyjne usługi bankowe. Banki komercyjne są bardziej opłacalne, wdrażają innowacje znacznie szybciej i w większym stopniu. Wiele z nich decyduje się w pełni (lub w dużej mierze) na skomputeryzowanie procesu obsługi klientów banku. Jest to doceniane, ludzie szukają obecnie rozwiązań, które wymagają najmniej czasu.
Dostępne produkty i usługi bankowe są dedykowane różnym grupom klientów przez banki. Możesz zobaczyć różnorodność ofert w zależności od potrzeb osób starszych, młodych ludzi kupujących mieszkania, samochody, produkty ratalne lub osoby prowadzące działalność na własny rachunek.