Vernon L. Smith – amerykański ekonomista

1102

Vernon L. Smith, (ur. 1 stycznia 1927 r. w Wichita, Kansas, USA), amerykański ekonomista, współwnioskodawca Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2002 r. za wykorzystanie eksperymentów laboratoryjnych w analizie ekonomicznej, które stworzyły podstawy dla dziedziny ekonomii eksperymentalnej. Nagrodą podzielił się z urodzonym w Izraelu psychologiem Danielem Kahnemanem.

Smith studiował inżynierię elektryczną w California Institute of Technology (Caltech; B.S., 1949), następnie przeniósł się na ekonomię na University of Kansas (M.A., 1951) i Harvard (Ph.D., 1955). Smith wykładał i prowadził badania na Purdue University (1955–67), Brown University (1967–68), University of Massachusetts (1968–75), Caltech (1973–75) i University of Arizona (1975–2001), gdzie został profesorem ekonomii Regentsa w 1998 r. Był profesorem ekonomii i prawa na George Mason University w Fairfax w stanie Wirginia w latach 2001–2008, kiedy to dołączył do wydziału Chapman University. Wiele prac komercyjnych Smitha było związanych z deregulacją energii w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Służył w redakcjach wielu publikacji i pisał obszernie na tematy od teorii kapitału i finansów po ekonomię zasobów naturalnych i ekonomię eksperymentalną.

Wczesna praca Smitha została zainspirowana eksperymentami jego nauczyciela w Harvard, E.H. Chamberlain, który przetestował neoklasyczną teorię doskonałej konkurencji. Smith usprawnił proces testowania podstawowej teorii ekonomicznej, zgodnie z którą w warunkach doskonałej konkurencji cena rynkowa dowolnego produktu lub usługi ustanawia równowagę między podażą i popytem na poziomie, na którym wartość przypisana przez krańcowego nabywcę jest równa wartości krańcowego sprzedawcy. Wyniki eksperymentów Smitha, opublikowanych w 1962 r., Obejmowały losowe wyznaczanie ról nabywców i sprzedawców o różnych i nieinformowanych wycenach towaru, wyrażonych jako najniższa akceptowana cena sprzedaży i najwyższa akceptowana cena zakupu. Był w stanie określić teoretyczną równowagę lub akceptowalną cenę rynkową. Nieoczekiwanie ceny uzyskane w laboratorium były zbliżone do wartości teoretycznych. Wiele jego eksperymentów koncentrowało się na wynikach aukcji publicznych; wykazał, że sposób organizacji licytacji wpłynął na cenę sprzedaży. Smith opracował również „testy w tunelu aerodynamicznym”, w których można przetestować nowe alternatywne projekty rynkowe, takie jak te dla zderegulowanego przemysłu.