W co można inwestować?

659

Domeny internetowe to specyficzny, wirtualny produkt, który zyskuje coraz większą popularność wśród osób szukających sposobów na pomnożenie gotówki. Jest to nowoczesna forma inwestowania, w której inwestycje w towary i surowce, takie jak ropa naftowa, kakao i złoto, wydają się niemal archaiczne. Oczywiste jest, że rynek domen internetowych pojawił się i rozwinął wraz z rozpowszechnieniem Internetu. Kolebką działalności domenowej są Stany Zjednoczone, z których ten trend inwestycyjny rozprzestrzenił się na cały świat.

Inwestowanie w domeny internetowe, podobnie jak inwestowanie w sztukę i nieruchomości, wymaga dobrej wiedzy rynkowej i umiejętności analitycznych. Zakup lub rejestracja domeny to tylko pierwszy krok. Na dłuższą metę ważne jest zarządzanie domeną i jej właściwą promocją (warto poznać m.in. zasady pozycjonowania stron – im wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania, tym większe rozpoznanie i wartość danej domeny ).

Punktem wyjścia do inwestowania w domeny jest określenie naszego obszaru zainteresowania. Chodzi o wybranie rozszerzenia domeny (tj. Jego zakończenia). Decyzja w tej sprawie zależy od regionu, rynku, sektora lub branży, którą wybraliśmy jako cel (może to być np. .Biz, .org, .info). W Polsce rozszerzenie .pl jest najpopularniejsze (domeny te najlepiej sprzedają się w Polsce – osiągają najwyższe ceny). Z drugiej strony, w przypadku nazw, które mają szerszy zakres niż krajowy, rozszerzenie .com będzie odpowiednie.

Oprócz rozszerzenia ważna jest długość domeny. Pożądana jest krótka, prosta, charakterystyczna i łatwa do zapamiętania nazwa (nazwy wieloliterowe są szczególnie cenne). Ze względu na to, że działalność w dziedzinie domen internetowych szybko rośnie, większość ogólnych słów jest już zarejestrowana. Alternatywnym rozwiązaniem i powszechną praktyką w tym przypadku jest dodawanie liter, cyfr i myślników do nazw domen (np. Gdy domena Meble.pl jest zajęta, tworzone są następujące domeny: meble.pl, e-meble.pl, meble. pl itp.).

Jak zarabiać na domenach? Najbardziej oczywistą i popularną formą zysku jest sprzedaż domen. Możesz je wymienić na aukcjach internetowych (np. Allegro.pl, ebay.pl) lub na specjalnych, skierowanych do domen (np. Osób zajmujących się zakupem, sprzedażą, parkowaniem i kolekcjonowaniem domen internetowych). Jeśli mamy niezwykle atrakcyjną domenę, możemy spróbować odsprzedać ją pocztą (wysyłając e-maile bezpośrednio do potencjalnych klientów).

Rush nie jest tutaj zalecany. Jeśli szybko znajdziemy nabywcę gotowego zapłacić atrakcyjną kwotę za oferowaną przez nas domenę, warto poczekać na wyprzedaż. Prawdopodobnie zainteresuje więcej klientów – gdy zaczną podnosić stawkę, jej wartość wzrośnie.

Zarabianie na reklamach internetowych to kolejny popularny sposób uzyskiwania zysków z domen. Odbywa się to poprzez tzw. Parking domenowy, dzięki któremu możemy korzystać z domeny, która nie została jeszcze sprzedana, czekając na kupującego, umieszczając na niej reklamy. Zyski z reklamy online zależą od liczby wyświetleń lub „odwiedzin” strony. Dlatego praktykowane jest parkowanie na parkingach domenowych, których nazwy to literówki popularnych, często odwiedzanych stron internetowych (np. Itneria.pl, paly.pl – zamiast interia.pl, play.pl).

Domeny są atrakcyjną, bezpieczną i opłacalną inwestycją, ale jednocześnie wymagają aktywnego działania ze strony inwestora. Umieszczenie pieniędzy na koncie depozytowym lub oszczędnościowym jest zdecydowanie prostsze (ale mniej opłacalne).

Inwestowanie w dzieła sztuki

Rynek sztuki w Polsce nadal pozostaje dość niszową gałęzią gospodarki. Z pewnością znacznie odbiega od standardów amerykańskich i europejskich (o czym świadczą nawet najwyższe, rekordowe ceny osiągane na aukcjach w Polsce i na świecie, a także dostępność niektórych kategorii dzieł sztuki o naprawdę wysokiej wartości, takich jak meble), a liczbę osób realizujących poważne inwestycje (tj. powyżej 10 000 PLN) szacuje się na około 2 000 PLN.

Inwestowanie w sztukę to przedsięwzięcie długoterminowe; uprzedzenie do szybkiego zysku nie jest tutaj wskazane. W tym obszarze inwestycji zyski często czekają latami – ta długa perspektywa powinna kierować wszystkimi, którzy decydują się na tę alternatywną formę inwestowania kapitału. Dzieje się tak, ponieważ ceny dzieł sztuki zmieniają się z biegiem lat, a ponadto najcenniejsze, unikalne okazy rzadko zmieniają swoich właścicieli (uważa się, że co około 40 lat). Niemniej jednak jest to bezpieczna inwestycja, podobnie jak inwestowanie w złoto; wybierając tego rodzaju depozyty możemy być pewni, że nie stracimy. Zysk jest prawie gwarantowany; to tylko kwestia czasu … (Minimalny okres opłacalnej inwestycji w opinii specjalistów wynosi około 10 lat).

Z drugiej strony inwestowanie w dzieła sztuki nie jest tak łatwe, jak na przykład otwarcie konta depozytowego lub oszczędnościowego lub przystąpienie do funduszu inwestycyjnego. Niezbędnym warunkiem w tym przypadku jest znajomość jakości i wartości poszczególnych przedmiotów, a także sytuacji na rynku sztuki i praw rządzących nim. Zmniejsza to ryzyko pomyłki, niewłaściwej inwestycji – nie na czas lub w element o niskiej lub niskiej wartości. Warto skorzystać z porad i opinii niezależnych specjalistów (cena takiej usługi to około 200 zł). Ponadto opłaca się kupować rzadkie i niepowtarzalne przedmioty; zdecydowanie lepiej jest kupić mniej (nawet jeden) okaz, ale o wyższej wartości niż kilka tańszych.

Inwestowanie w sztukę jest specyficzną formą inwestowania. Inwestor kieruje się (i powinien kierować) nie tylko pragnieniem zysku, ale także preferencjami estetycznymi. W końcu praca, w której nabywa własność, „spędza z nim” co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Dlatego warto kupować obrazy, rzeźby, meble, sztućce i porcelanę, które naprawdę lubimy.

O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze tego typu inwestycji? Że najbezpieczniej jest kupować dzieła sztuki w renomowanych domach aukcyjnych i galeriach, które prowadzą aukcje. Wiąże się to z otrzymaniem certyfikatu lub ekspertyzy, dlatego mamy gwarancję autentyczności zakupionego produktu oraz wiarygodny i wiarygodny opis jego stanu technicznego. Ryzyko zakupu podrobionego produktu jest nieporównywalnie większe, gdy kupujemy dzieła sztuki oferowane na pchlim targu lub przez sprzedawców pcheł. W Polsce działa kilkadziesiąt domów aukcyjnych, które sprzedają w formie aukcji publicznych (najwięcej w Warszawie i Krakowie), w tym: Rempex, Agra-Art, Polswiss Art, Altius, Ostoya, Desa i Desa Unicum.

Zdaniem profesjonalistów inwestowanie w sztukę nie powinno być jedynym obszarem inwestycji. Warto również zainwestować pewne oszczędności, np. w obligacjach lub akcjach, co daje możliwość szybszego zysku.

Inwestowanie w nieruchomości

Panuje powszechne przekonanie, że tylko zamożni ludzie z „grubym portfelem” mogą inwestować w nieruchomości. Prawdą jest, że milionerzy zarabiają na nieruchomościach, ale praktyka pokazuje, że nawet ci, którzy nie mają konta bankowego z dużą liczbą zer, mogą inwestować w nieruchomości. Jest to jedna z alternatywnych form inwestowania kapitału, mniej popularna niż np. fundusze inwestycyjne natomiast są bardziej tradycyjne niż np. inwestowanie w domeny internetowe.

Nieruchomości należą do inwestycji długoterminowych (co najmniej pięć lub dziesięć lat), a także do inwestowania w złoto i oparte na nich instrumenty finansowe oraz do inwestowania w dzieła sztuki. Okres oczekiwania na zysk, tj. Okres zwrotu z inwestycji, oczywiście zależy od jego rodzaju.

Istnieje kilka sposobów inwestowania w nieruchomości. Może to być na przykład zakup garażu, lokalu, mieszkania, mieszkania, nieruchomości komercyjnej lub przemysłowej na wynajem (co jednak wymaga znacznie większych nakładów finansowych i specjalistycznej wiedzy) lub zakup gruntu. Oczekiwane zyski z wynajmu lub dzierżawy danej nieruchomości będą zależeć od jej standardu, powierzchni, atrakcyjności lokalizacyjnej i popytu na rynku.

Zakup gruntu jest inwestycją wymagającą większej cierpliwości, ale jednocześnie bardzo korzystną, ponieważ z biegiem lat (kilka lub kilkanaście, w zależności od tego, jak będzie wyglądać sytuacja na rynku nieruchomości), wartość zakupiona przez nas działka może kilkakrotnie wzrosnąć. Atrakcyjna lokalizacja gruntu lub zmiana jego kwalifikacji – oczywiście z działki rolnej na działkę budowlaną, oczywiście sprzyja wzrostowi wartości.

Zaletą inwestowania w nieruchomości jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Ryzyko inwestycyjne jest tutaj stosunkowo niskie, porównywalne (tj. Nieco wyższe) jak w przypadku depozytów bankowych i inwestycji w obligacje skarbowe. Główna różnica między tymi formami inwestycji kapitałowych sprowadza się do zysków – stopa zwrotu z nieruchomości jest znacznie wyższa.

Ponadto zysk z nieruchomości związany jest nie tylko ze wzrostem jej wartości, ale także z użytkowania (dotyczy zysków uzyskiwanych z czynszu i czynszu). Inwestowanie w nieruchomości stanowi również skuteczną ochronę przed inflacją (gdy inflacja wzrasta, nieruchomości zachowują swoją wartość, a nawet zyskują na wartości – między innymi w obliczu rosnących cen materiałów budowlanych i ogólnie kosztów budowy).

Wady tego rodzaju inwestycji obejmują zmienną płynność. Czasami popyt na nieruchomości przewyższa podaż, ale zdarza się, że zarabianie na nieruchomościach jest przedsięwzięciem trudnym i czasochłonnym. Ogólnie rzecz biorąc, inwestowanie w nieruchomości oznacza zamrażanie pieniędzy na dość długi okres (szansą na częściowe odmrożenie jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego). Ponadto obecne zyski, które można uzyskać z inwestycji, są znacznie niższe niż na przykład z inwestycji w akcje i papiery wartościowe; są one dodatkowo zmniejszane przez koszty związane z zarządzaniem nieruchomościami.

Możemy inwestować w nieruchomości samodzielnie lub przyłączając się do funduszy na rozwój. Tego typu inwestycje są głównym obszarem działalności BBI Development.

Inwestowanie w złoto

Od niepamiętnych czasów złoto, rudy i metale szlachetne były alternatywną i atrakcyjną formą inwestycji. Jego rentowność i rentowność rośnie obecnie w obliczu pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Recesja i kryzys na rynkach kapitałowych stymulują popyt na złoto, aw konsekwencji rosnące ceny. Coraz więcej inwestorów widzi w złocie możliwość zabezpieczenia swoich aktywów oraz szansę na niezawodne i zyskowne lokowanie kapitału, opłacalną inwestycję na „trudne czasy”.

Złoto ma znaczącą przewagę nad innymi instrumentami finansowymi, takimi jak akcje (gdy bankrutuje lub firma upadnie, papiery wartościowe tracą na wartości) oraz nad inwestowaniem w nieruchomości (związane z ryzykiem utraty prawa do nich lub ich fizycznego zniszczenia ). Ze względu na swoją trwałość i odporność złoto można łatwo i bezpiecznie przechowywać (np. W sejfie bankowym). Chociaż ceny wahają się, ryzyko problemów z upłynnieniem cennych rud jest niewielkie.

Na świecie złoto jest notowane w dolarach amerykańskich (USD) i działa ujemnie na tę walutę. Oznacza to, że jeśli dolar osłabnie, złoto stanie się droższe. Słabszy dolar jest również tańszym złotem dla inwestorów, którzy mają inną walutę – oznacza to wzrost popytu na złoto z innych krajów.

W dzisiejszych czasach kupowanie złota w formie fizycznej jest raczej rzadkie (być może najbardziej zamożni inwestorzy). Oczywiście możesz inwestować w złote sztabki i złote sztabki oraz złote monety (które również mają wartość kolekcjonerską). Jednak o wiele bardziej popularnym, wygodnym i bezpiecznym sposobem inwestowania jest inwestowanie w instrumenty finansowe oparte na złocie. Są np.

  • certyfikaty inwestycyjne na złoto (emitowane przez TFI i niektóre banki, np. Raiffeisen Bank),
  • produkty strukturyzowane (np. Lokaty strukturyzowane, których zysk zależy w dużej mierze od ceny złota),
  • jednostki funduszy inwestujące w akcje spółek działających na rynku złota (np. Kopalnie złota, górnictwo, handel złotem i firmy produkujące biżuterię),
  • kontrakty różnic kursowych (CFD),
  • inne instrumenty pochodne.

Tak więc nie musisz mieć ogromnej gotówki, aby samodzielnie zainwestować w złoto; wystarczy konto w domu maklerskim, który oferuje tego rodzaju instrumenty finansowe. Chociaż należy zauważyć, że poszczególne wyżej wymienione formy inwestycji wymagają różnych nakładów finansowych (od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych).

Decydując się na zakup lub sprzedaż złota, należy wziąć pod uwagę prognozy globalnego popytu i podaży złota. Warto również wskazać na ważność potwierdzoną danymi. Otóż w okresach spowolnienia na rynku (tj. Przedłużającego się spadku ceny giełdowej lub cen towarów notowanych na giełdzie) rosną ceny złota, a także zainteresowanie inwestowaniem w instrumenty finansowe związane z tym metalem.

Ta sytuacja może również wpłynąć na popularność i zakres inwestycji w dzieła sztuki. Ta forma (podobnie jak inwestowanie w żółtą rudę) jest traktowana przez inwestorów jako alternatywna i bezpieczna inwestycja.