Produkcja węgla w 2019 r. wyniesie 15,5 mln ton według JSW

910

JSW przewiduje lepsze wydobycie węgla w kolejnych kwartałach i szacuje, że tegoroczna produkcja węgla wyniesie 15,5 mln ton. Do końca roku planuje się uruchomienie 27 ścian wydobywczych.

W pierwszym półroczu wydobycie węgla wyniosło 7 mln ton i było o ponad 11 proc. poniżej wyniku z poprzedniego roku za ten sam okres.

Sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych za ten sam okres spadła o 13 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, do 4,6 mln ton.

Przedstawiciele spółki podają, że zapasy na koniec roku będą na poziomie 0,8-1 mln ton.

Spadek miedzi na rynkach LME

Na rynkach wciąż utrzymuje się niepewność co do dalszych negoscjacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami i ich wpływem na perspektywy popytu m.in. na metale przemysłowe.

chińskie źródła zbliżone do negocjacji handlowych podają, że dla Chin obecnie staje się kluczowa wiarygodność prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie osiągnięcia umowy handlowej z Pekinem, ponieważ ostatnio ze strony Waszyngtonu dochodzą rózne sygnały.

Miedź ma rynkach nieznacznie tanieje. W dostawach na LME jej cena spada o 0,1 proc. podają maklerzy. Na Comex w N.Jorku miedź wzrasta o 0,27 proc. do 2,5600 USD za funt.

Ostry spadek cen głównych kryptowalut

W ciągu ostatniej doby kryptowaluty odnotowały poważne straty. Bitcoin stracił 9 proc. wartości, a jednego BTC w środę o godz. 10 można było kupić za 36,4 tys. Złotych.

Podobny los czekał też na inne najpopularniejsze kryptowaluty. Ethereum w ciągu doby stracił 12 proc. wartości, a Ripple – 8 proc. Kilku- lub nawet kilkunastoprocentowe przeceny dotknęły zarówno kryptowalut pierwszej dziesiątki pod względem kapitalizacji.

Wymienione przez ekspertów przyczyny tak gwałtownego spadku są czasami sprzeczne. Wśród wydarzeń, mogących spowodować tak gwałtowną obniżkę m.in. wymieniono: umocnienie chińskiego juana, napięcie stosunków handlowych między USA a Chinami, oraz widmo twardego brexitu.

Najlepszy tydzień dla ropy od połowy lipca

Jak podają maklerzy kończący się tydzień jest najlepszy dla surowca od połowy lipca. W ciągu tego tygodnia ropa wzrosła w cenie o 4,4 proc. Poprawienie nastrojów na rynku wiąże się z czwartkowym oświadczeniem Chin, że nie będą odpowiadać natychmiast na podwyżkę przez USA ceł na chińskie towary importowane do Stanów Zjednoczonych.

Ropa WTI w dostawach na wrzesień jest wyceniana po 56,53 USD, tracąc 0,32 proc. wartości.

Ropa Brent w dostawach na październik kosztuje 61,09 USD podnosząc cenę o 0,02 proc.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 48,8 pkt w sierpniu

W sierpniu Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI wzrósł do 48,8 pkt z  47,4 pkt miesiąc wcześniej, informuje Markit. Ekonomiści zakładali ten wskaźnik na poziomie 47,6 pkt.

Utrzymywanie się wartości poniżej 50,0 pkr dziesiąty miesiąc z rzędu sygnalizuje o przedłużającej się tendencji spadkowej. Mimo to w porównaniu indeks odnotował najwyższą wartość od trzech miesięcy, tym samym wskazując na spowolnienie tendencji spadkowej. Do wzrostu wskaźnika przyczyniły się wyniki produkcji, nowych zamówień oraz zatrudnienia.

W sierpniu optymizm biznesowy polskich przedsiębiorców był wciąż słaby. Ogólne oczekiwania względem przyszłej 12-miesięcznej produkcji nie uległy zmianie od lipca, kiedy zarejestrowały najniższy poziom od 79 miesięcy, podsumowano.

Według BIK w lipcu udzielono pożyczek na kwotę 634 mln zł, czyli o 2,8 % więcej

Firmy pożyczkowe współpracujące Biurem Informacji Kredytowej w lipcu 2019 r. udzieliły 252,6 tys. pożyczek na łączną kwotę 634 mln zł. W ujęciu rocznym wzrost kredytów wyniósł 2,8 proc., w ujęciu liczbowym wzrost wynosił 11,8 proc.

Średnia wartość pożyczki pozabankowej w lipcu 2509 zł I była niższa od średniej wartości w lipcu ubiegłego roku. W ujęciu liczbowym 38 % pożyszek udzielono na kwotę do 1 tys. Zł.

Dodatnią dynamikę liczby udzielanych pożyczek w okresie styczeń – lipiec 2019 r. dotyczyła pożyczek niskokwotowych (< 1 tys. zł; +6,6%) oraz wysokokwotowych (> 5 tys. zł; +0,4%).

Ujemną dynamikę odnotowano w pożyczkach z przedziałem 1 – 1,5 tys. zł (-6,7 %) oraz 3 – 5 tys. zł (-6,2 %).

PKB Polski potroiło się za ostatnie trzy dekady i jest blisko poziomu Portugalii

Wzrost gospodarczy w Polsce rósł w tempie średnio ponad 4% rocznie, zaś PKB na mieszkańca niemal potroił się w ostatnich trzech dekadach, wskazuje główny ekonomista Banku Pekao Marcin Mrowiec. PKB na mieszkańca jest w Polsce wyższy niż w Grecji i zbliżony do Portugalii, podkreślił.

W raporcie przypomniano, że wzrostowi gospodarczemu towarzyszyło otwieranie się polskiej gospodarki na wymianę międzynarodową i włączenie w światowe łańcuchy dostaw.

Wśród wyzwań autorzy podają niekorzystne trendy demograficzne, a m.in.: starzenie się społeczeństwa, kurczenie się zasobów pracy oraz ryzyka 'pułapki średniego dochodu’. Zdaniem autorów te problemy mogą zostać rozwiązane poprzez coraz efektywniejsze wykorzystanie istniejących zasobów pracy oraz stymulację inwestycji, tak aby praca stawała się coraz bardziej produktywna dzięki wyższemu stopniowi jej „uzbrojenia” w maszyny i urządzenia.