Im wyższe ryzyko, które jesteś skłonny zaakceptować, tym wyższy możesz osiągnąć zysk – jednak prawdopodobieństwo straty jest również wyższe. Każdy doświadczony inwestor zbyt dobrze o tym wie.
Ryzyko finansowe zależy od twojego potencjału ryzyka (okoliczności finansowe i cele inwestycyjne), a także od twojego stosunku do ryzyka (twoje aspekty psychologiczne). Zarówno potencjał ryzyka, jak i stosunek do ryzyka odgrywają ważną rolę w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Wpływają również na to, które z poniższych rodzajów działań będziesz chciał wybrać.
Czy działania, które wybrałeś w zeszłym roku lub wcześniej, naprawdę odpowiadają twojemu potencjałowi ryzyka i twojemu podejściu do ryzyka? Zapoznaj się z zaletami i wadami różnych rodzajów akcji poniżej, aby ocenić swoją strategię inwestycyjną.
Argumenty za wyborem blue chipów
„Blue chipy” to akcje dużych, stabilnych spółek, które charakteryzują się długą historią stabilnych zysków i dywidend – typowymi przykładami takich instrumentów są akcje indeksu Dow Jones Industrial Average spółek takich jak General Electric, IBM, Microsoft i Pfizer. Ze względu na znaczną wielkość możliwość szybkiego wzrostu jest praktycznie zerowa, a zatem większość zwrotu z tego rodzaju papierów wartościowych ma formę dywidendy. Jednak zyski kapitałowe można uzyskać z niebieskich żetonów zakupionych podczas bessy, gdy ceny wszystkich akcji są na ogół niskie. Na przykład podczas kryzysu kredytowego w listopadzie i grudniu 2008 r. Oraz na początku 2009 r. Akcje Microsoftu były oferowane poniżej 20 USD, a przed upadkiem przez około 30 USD. Biorąc pod uwagę dobrą sytuację finansową Microsoftu, można zatem założyć, że cena jego akcji wróci do około 30 USD, a może nawet przekroczy ten poziom.
Argumenty za wyborem akcji dochodowych
Dochodowe akcje generują większość dochodów w postaci dywidend, ale takie dywidendy – w przeciwieństwie do dywidend z akcji uprzywilejowanych lub odsetek wypłacanych posiadaczom obligacji – w wielu przypadkach wciąż rosną wraz ze wzrostem zysków generowanych przez spółki. Takie firmy oferują wysoki współczynnik wypłaty dywidendy, ponieważ mają niewielkie możliwości inwestowania pieniędzy w działania, które przyniosą akcjonariuszom wyższy zwrot z kapitału. Wiele z tych firm ma duże obawy, które są również uważane za niebieskie chipy – przykładem może być General Electric.
Argumenty za wyborem akcji cyklicznych
Cykliczne ceny akcji zmieniają się wraz z cyklami gospodarczymi – rosną one intensywnie wraz z rozwojem gospodarki i spadają w miarę zbliżania się recesji. Większość tych firm zapewnia wyposażenie kapitałowe dla przedsiębiorstw lub drogie dobra konsumpcyjne, takie jak samochody lub domy. Przykłady obejmują takie firmy jak Alcoa, Caterpillar i Brunszwik. Najlepszy czas na zakup tych akcji znajduje się u dołu cyklu gospodarczego – należy je sprzedać w szczycie.
Argumenty za wyborem akcji defensywnych
Akcje defensywne emitowane są przez firmy odporne na wpływ cyklów gospodarczych – wiele z nich może nawet skorzystać z recesji. Kiedy konsumenci i firmy obniżają koszty, niektóre firmy odnoszą zyski – czy to dlatego, że oferują sposób na obniżenie kosztów, czy dlatego, że mają najniższe ceny. Na przykład podczas kryzysu kredytowego na przełomie 2008 i 2009 r. Ludzie próbowali zaoszczędzić pieniądze, robiąc więcej sami – warto zapytać na przykład o fryzurę lub farbowanie krewnego, aby zaoszczędzić nawet 200 USD na salonach kosmetycznych może sobie pozwolić. Korzyści odniosły przedsiębiorstwa, które stworzyły maszynki do strzyżenia włosów i zestawy do samodzielnego kolorowania. Warsztaty samochodowe również lepiej sobie radzą, ponieważ konsumenci rzadziej kupują nowe samochody – ale dla większości ludzi dzisiejsze samochody są zbyt skomplikowane, aby je naprawić. I podczas gdy większość sprzedawców poważnie ucierpiała podczas kryzysu, Wal-Mart okazał się jednym z niewielu, którzy faktycznie skorzystali na spowolnieniu gospodarczym – pamiętaj, że zwykle uważa się go za tańszy sklep niż inne.
Argumenty za wyborem akcji rozwojowych
Akcje deweloperskie to akcje spółek, które reinwestują większość zysków w działalność gospodarczą, ponieważ w ten sposób mogą osiągać wyższe zyski z kapitału przekazywanego przez akcjonariuszy, ostatecznie zapewniając im wyższy zwrot z inwestycji związany ze wzrostem cen akcji, a nie wypłacone dywidendy. Takie firmy zazwyczaj charakteryzują się wysokim stosunkiem ceny do zysku, ponieważ inwestorzy oczekują wyższych stóp wzrostu w najbliższej przyszłości. Należy jednak zauważyć, że działania rozwojowe są ryzykowne. Jeśli firma zorientowana na rozwój nie wzrośnie zgodnie z oczekiwaniami, jej cena spadnie, ponieważ inwestorzy obniżą swoje perspektywy wzrostu – w rezultacie zmniejszy się także stosunek ceny do zysku. Więc nawet jeśli zarobki pozostaną stabilne, cena akcji spadnie.
Innym źródłem ryzyka są okresy zwyżkowe – gdy ceny akcji spadają, akcje deweloperskie zwykle tracą znacznie więcej niż blue chipsy lub akcje dochodowe, ponieważ inwestorzy stają się pesymistyczni i sprzedają swoje akcje – szczególnie te, które nie przynoszą dywidend.
Jedną z głównych korzyści związanych z działaniami rozwojowymi jest to, że zyski kapitałowe – zwłaszcza długoterminowe, powyżej 1 roku – są na ogół opodatkowane niżej niż dywidendy, które są opodatkowane tak jak zwykły dochód.
Argumenty za wyborem akcji technologicznych
Akcje technologiczne to udziały firm technologicznych produkujących sprzęt konsumencki, urządzenia komunikacyjne i inne urządzenia technologiczne. Większość akcji technologicznych jest notowana na giełdzie NASDAQ. Akcje większości firm technologicznych są uważane za rozwojowe lub spekulacyjne – podczas gdy niektóre, takie jak Intel i Microsoft, należą do niebieskich układów. Inwestowanie w firmy technologiczne wiąże się jednak ze znacznym ryzykiem, ponieważ trudno jest docenić badania i rozwój, a ponieważ technologia stale się rozwija, może to wpłynąć na los wielu firm, zwłaszcza gdy przestarzałe produkty zostaną zastąpione nowymi.
Argumenty za wyborem akcji spekulacyjnych
Akcje spekulacyjne to akcje spółek, których zyski są małe, zerowe lub wysoce niestabilne – ale mają one duży potencjał wzrostu, ponieważ działają na nowym rynku, są zarządzane przez nowy zarząd lub opracowują potencjalnie bardzo lukratywny produkt, który może spowodować wahania ich akcji do góry, jeśli się to powiedzie. Wiele firm internetowych uznano za inwestycje spekulacyjne. Podczas bańki giełdowej w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych wiele takich firm charakteryzowało się absurdalnym poziomem kapitalizacji rynkowej – pomimo faktu, że wiele z nich praktycznie nie miało zysku. Od tego czasu wiele takich firm upadło (może nawet większość). Niektóre jednak stały się znaczącymi korporacjami – na przykład Amazon.
Wiele akcji spekulacyjnych jest sprzedawanych i kupowanych przez inwestorów, którzy liczą na zysk, wybierając odpowiedni moment na zawarcie transakcji – z uwagi na to, że postrzegane perspektywy wzrostu stale się zmieniają, ceny akcji spekulacyjnych mogą gwałtownie się wahać.
Argumenty za wyborem akcji groszowych
W Stanach Zjednoczonych akcje groszowe są akcjami zwykłymi małych spółek publicznych oferowanymi po kursie nieprzekraczającym jednego dolara i poza najważniejszymi giełdami. Akcje Penny są notowane głównie na rynku OTC poprzez tabele ofert OTCBB i Pink Sheets. Takie akcje są uważane za wysoce spekulacyjne i bardzo ryzykowne z powodu ich braku płynności, dużych spreadów między cenami kupna i sprzedaży, niskiej kapitalizacji, a także niskiego zaangażowania analityków i ograniczonych obowiązków informacyjnych.
Ponieważ akcje notowane po kursie poniżej jednego dolara zazwyczaj nie są zbyt płynne – dotyczy to zwłaszcza akcji oferowanych za ułamki centa – często stają się celem manipulacji cenami. Na przykład może się okazać, że osoba lub organizacja zgromadzi setki tysięcy, a nawet miliony akcji firmy, a następnie użyje stron internetowych, nierzetelnych komunikatów prasowych i masowych wysyłek, aby wzbudzić zainteresowanie firmą.
Bardzo często podawane są nierzetelne lub wprowadzające w błąd informacje, w wyniku których inni inwestorzy zaczynają również nabywać akcje spółki „pompowanej”. Zwiększony popyt powoduje wzrost cen, a inicjator zamieszania sprzedaje swoje akcje z nieuzasadnionym zyskiem.
Zapasy Penny często mają niską płynność, co utrudnia sprzedaż. W skrajnych przypadkach może się okazać, że inwestorzy nie są w stanie zlikwidować swoich pozycji.
Dokładne zrozumienie zalet i wad poszczególnych działań ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i powodzenia inwestycji. Zapoznajmy się z nimi, aby uniknąć rozczarowania, a przede wszystkim strat finansowych.