Wydatki konsumentów w Wielkiej Brytanii w maju spadły maksymalnie za 20 lat

895

Brytyjskie konsorcjum detaliczne zgłosiło maksymalny od ponad 20 lat spadek wydatków konsumenckich w Wielkiej Brytanii w maju. Sprzedaż detaliczna spadła o 2,7% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Analitycy twierdzą, że nawet jeśli weźmiemy pod uwagę skok 4,1% w maju ubiegłego roku, ze względu na ślub księcia Harry’ego i Megan Markl oraz ciepłą pogodę, handel detaliczny nadal wykazuje bardzo słabą dynamikę. W okresie od marca do maja zanotowano minimalną stopę wzrostu sprzedaży detalicznej od stycznia-marca 2017 r., wynoszącą 0,2%. Porównywalna sprzedaż detaliczna, z wyłączeniem wpływu nowych sklepów, spadła o 3% w maju, co jest najbardziej znaczącym spadkiem od końca 2008 roku.

Kwartalny zysk Tiffany spadł o 12%

Amerykańska firma Tiffany, która jest właścicielem sieci detalicznej biżuterii, poinformowała o wynikach pierwszego kwartału finansowego, który zakończył się 30 kwietnia. Zysk netto za rok wzrósł o 12% do 125 mln dolarów. Przychody wyniosły 1 mld dolar, wzrastając o 3% w ciągu roku. Jednocześnie firma odnotowała spadek porównywalnej sprzedaży o 5%. Wskaźnik przychodów, który nie uwzględnia wahań kursów walut, zachował wartość z ubiegłego roku, podczas gdy porównywalna sprzedaż bez tego czynnika wykazała spadek o 2%. W regionie Ameryki przychody spadły o 4%. W regionie Azji i Pacyfiku odnotowano spadek o 1%. Dane dla Europy i Japonii spadły o 4%. Pozostałe regiony wykazały wzrost przychodów o 17%. Przez 12 miesięcy do kwietnia tego roku sieć sklepów Tiffany wzrosła do 321 sklepów z 314 sklepów rok wcześniej.

Inwestycje światowych producentów samochodów w produkcję pojazdów elektrycznych podwoiły się w ciągu roku

Swiatowi producenci samochodów szybko ograniczają inwestycje w produkcję i modernizację samochodów z tradycyjnymi silnikami spalinowymi, a ich inwestycje w produkcję samochodów elektrycznych niemal podwoiły się w ciągu roku. Świadczy o tym analiza raportów 16 wiodących producentów samochodów, którą przeprowadził EY. Nie uwzględniono natomiast danych chińskich producentów. Wielkość projektów inwestycyjnych firm motoryzacyjnych w 2018 r. spadła o 16% w porównaniu z 2017 r. do 22,4 mld euro. Jednocześnie ich nakłady inwestycyjne na produkcję pojazdów elektrycznych, z wyłączeniem funduszy na badania i rozwój, wzrosły o 97% do 8,4 mld euro. W sumie w ubiegłym roku wystartowało 26 takich projektów przeciwko dwóm lub trzem w 2015 i 2016 roku. Największa inwestycja w rozwój przemysłu w latach 2015-2018 dotyczyła niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Przez 4 lata 11,065 mld euro przeznaczono na realizację 29 niemieckich projektów. Jednocześnie głównym odbiorcą inwestycji były Chiny, które stały się również głównym światowym centrum produkcji pojazdów elektrycznych. Po nich idą Niemcy, Francja i Stany Zjednoczone.

Inflacja w strefie euro spadła w maju do 1,2%

Europejski urząd statystyczny Eurostat zgłosił wstępne dane dotyczące inflacji w strefie euro w maju, gdzie widać spowolnienie rocznej inflacji do 1,2% z 1,7% w poprzednim miesiącu. Majowy wskaźnik był najniższy od kwietnia 2018 r. i okazał się znacznie niższy niż prognozy ekonomistów na poziomie 1,5%. Tak gwałtowny spadek stopy inflacji znacznie odroczył możliwość osiągnięcia wartości docelowej Europejskiego Banku Centralnego, która jest nieco poniżej 2%. Ceny konsumpcyjne, nie uwzględniając żywności, energii, alkoholu i tytoniu, wzrosły w ujęciu rocznym o 0,8% po wzroście o 1,3% miesiąc wcześniej. Cena energii wzrosła o 3,8%. Koszt żywności, alkoholu i tytoniu wzrósł o 1,6%. Ceny usług spadły z 1,9% do 1,1%. Nieenergetyczne towary przemysłowe wzrosły o 0,3%.

PKB Korei Południowej spadł o 0,4% w pierwszym kwartale

Gospodarka Korei Południowej w pierwszym kwartale 2019 r. spadła o 0,4% w porównaniu z czwartym kwartałem. Według szacunków południowokoreańskiego banku centralnego, którego wstępne dane wskazywały na spadek PKB o 0,3%, wynik kwartalny był najgorszy od czwartego kwartału 2008 roku. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 r. PKB wzrósł o 1,7%, podczas gdy wstępne dane sugerowały roczny wzrost o 1,8%. Ekonomiści nie oczekiwali rewizji wstępnych szacunków Banku Centralnego. Eksport, który stanowił około 40% PKB, spadł o 3,2% w ciągu kwartału. W zeszłym kwartale inwestycje w budownictwo również spadły o 0,8%. Inwestycje w dobra inwestycyjne spadły o 9,1%. Jednocześnie wydatki konsumpcyjne wzrosły o 0,2%, a wydatki publiczne o 0,4%. Wzrost produkcji zaobserwowano w sektorze rolnym i ubezpieczeniowym, podczas gdy w sektorach górniczym i przetwórczym odnotowano spadek.

Australijski bank centralny obniżył stopy do rekordowo niskiego poziomu w 1,25%

Po raz pierwszy od prawie 3 lat podstawowa stopa procentowa została obniżona przez Bank Australii o 0,25 pkt procentowych do 1,25% rocznie, co stanowi rekordowo niski poziom. Ta decyzja australijskiego regulatora miała na celu stymulowanie wzrostu zatrudnienia. Jest to także, jego zdaniem, gwarancja utrzymania inflacji na średnim poziomie docelowym. Niektórzy analitycy przewidują, że Bank Centralny Australii może obniżyć stopę bazową do 0,5% do połowy 2020 roku. Regulator oczekuje, że inflacja przyspieszy w najbliższej przyszłości, pomimo niskiej presji inflacyjnej na gospodarkę. Bank Centralny zauważa również prawdopodobieństwo spowolnienia w gospodarki globalnej w związku z podwyższonym ryzykiem związanym z eskalacją wojen handlowych.