Tureckie aktywa wzrosły w wyniku wyborów w Stambule

1580

W poniedziałek turecka waluta (lira), akcje i obligacje wykazywały wzrost po tym, jak zostało wiadomo o porażce partii rządzącej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w reelekcji w Stambule. Eksperci zwracają uwagę na znaczenie faktu, że prezydent i jego partia uznali wyniki wyborów, ponieważ pomogło to uniknąć nagłej stymulacji gospodarki i interwencji walutowej, co byłoby konieczne, gdyby władze próbowały wpłynąć na wyniki wyborów. Dlatego Turcji udało się uniknąć spadku cen aktywów kraju. Cena liry tureckiej wzrosła o ponad 1,4% w stosunku do dolara amerykańskiego, osiągając 5,7 dolarów, co jest najwyższą wartością w ciągu ostatnich 3 tygodni. 10-letnie tureckie obligacje skarbowe obniżyły rentowność o 1 pkt procentowy do 16,8%. W tym samym czasie turecki indeks giełdowy wzrósł o 1,8% do najwyższego poziomu od kwietnia.

Irański eksport ropy kontynuował spadek w czerwcu

Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem w listopadzie ubiegłego roku i nałożyły sankcje na ten kraj, co powinno doprowadzić do zerowej sprzedaży irańskiej ropy. W tych warunkach eksport ropy z Iranu spadł w czerwcu tego roku do 300 tys. baryłek dziennie, z szacowanej wielkości od 400 do 500 tys. baryłek dziennie w maju. Jak podają dwa źródła branżowe, które odpowiadają za dostawy, w pierwszych 3 tygodniach czerwca Iran był w stanie wyeksportować około 300 tys. baryłek ropy dziennie. W kwietniu 2018 r., zanim Stany Zjednoczone wycofały się z umowy nuklearnej, ilość ropy dostarczonej przez Iran za granicę przekraczał 2,5 mln baryłek dziennie. Do tej pory nie ma dokładnych informacji o irańskim eksporcie, ponieważ Iran po powrocie sankcji amerykańskich przestał dostarczać do OPEC swoje dane.

Fed jest zainteresowany planem Deutsche Banku, aby stworzyć bank złych aktywów

Plany Deutsche Banku dotyczące utworzenia banku złych aktywów zainteresowały Rezerwę Federalną USA, która zamierza przeanalizować, w jaki sposób środki te mogą wpłynąć na działalność banku w Stanach Zjednoczonych. O tym pisze Financial Times, odnosząc się do znanych źródeł. Według źródeł, Fed zażądał od niemieckiego banku informacji o swoich planach i negocjuje z nim, aby zrozumieć możliwe zmiany w działalności banku w Stanach Zjednoczonych po wdrożeniu tych planów. Jak wcześniej informowaliśmy, Deutsche Bank ogłosił zamiar utworzenia działu, do którego przeniesione zostaną aktywa o wartości do 50 mld euro na zarządzanie i sprzedaż. Źródła zgłosiły również do publikacji, że plany niemieckiego banku sugerują ponadto zmniejszenie lub całkowite zamknięcie znacznej części działalności handlowej poza Europą kontynentalną.

Ceny złota osiągnęły najwyższy poziom od sześciu lat przy rosnących napięciach między USA a Iranem oraz oczekiwaniach na obniżkę stóp przez Fed

Zwiększone napięcia między USA i Iranem, a także spodziewane obniżenie stóp procentowych przez System Rezerwy Federalnej, przyczyniły się do wzrostu cen złota drugi tydzień z rzędu. Stany Zjednoczone przygotowały pakiet nowych sankcji przeciwko Iranowi, który w zeszłym tygodniu obalił amerykańskiego drona. O tym oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Drugim czynnikiem wspierającym wzrost wartości złota było ogłoszenie przez Fed możliwej obniżki stóp procentowych już w lipcu, co może złagodzić negatywny wpływ konfliktu handlowego między USA a Chinami na inflację w USA i globalny wzrost gospodarczy. Podczas porannego handlu ceny spotowe złota wzrosły do ​​1 tys. 411,21 dolarów za uncję trojańską, co stanowi maksimum od września 2013 roku. Do 13:20 czasu środkowoeuropejskiego metal szlachetny sprzedawany był za 1 tys. 408,26 dolarów za uncję. Najwyższy poziom od lipca 2014 r. osiągnęła cena złota na COMEX, wynoszącą 1 tys. 412,25 dolarów za uncję.

Produkcja stali na świecie od początku roku wzrosła o 5%

World Steel Association poinformowała, że w okresie od początku roku do maja na świecie wyprodukowano 764,072 mln ton stali. W porównaniu z tym samym okresem w 2018 r. jej wielkość wzrosła o 5%. Wzrost produkcji stali odnotowano w Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Produkcja w Azji wzrosła w ciągu roku o 7,4%. Wzrost produkcji stali w Chinach wyniósł 10,2%. Kraje afrykańskie zwiększyły stopę o 9,3%, podczas gdy stopa krajów Bliskiego Wschodu wzrosła o 4,3%. Ukraina zwiększyła produkcję stali o 6,8%, podczas gdy Rosja i Kazachstan zmniejszyły swoje dane odpowiednio o 0,7% i 16,3%. Spadek produkcji stali o 2,4% odnotowano również w krajach Unii Europejskiej. Według stowarzyszenia za 2018 r. produkcja stali pod koniec ubiegłego roku wzrosła o 4,6%, wynosząc około 1,809 mld ton.

Kryptowaluta Libra może być opłacalna, według Fitch

Eksperci międzynarodowej agencji ratingowej Fitch uważają, że kryptowaluta Libra, której uruchomienie na portalu społecznościowym Facebook ma nastąpić w 2020 r., może być opłacalną. Po przeanalizowaniu możliwości nowej waluty cyfrowej agencja wskazała, że ​​Libra ma pewne zalety technologiczne, takie jak przynależność do kategorii steyblocoinów, związane z krajową walutą lub rezerwami aktywów, co sprawia, że ​​jej koszt jest mniej zmienny w porównaniu z innymi kryptowalutami. Zaletą Libry jest perspektywa wykorzystania jej w największej sieci społecznościowej na świecie z ponad 2,7 mld użytkowników. Eksperci agencji podkreślają, że atrakcyjność nowej waluty cyfrowej jako środka wymiany, oprócz stabilności jej ceny, polega również na możliwości unikania spekulacji charakterystycznych dla istniejących kryptowalut.

Sprzedaż hurtowa w Kanadzie wzrosła o 1,7% w kwietniu

Sprzedaż hurtowa w Kanadzie osiągnęła w kwietniu 65,3 mld USD, odnotowując wzrost piąty miesiąc z rzędu. Kwietniowy wzrost był na poziomie 1,7%. W tym samym czasie 5 z 7 sektorów wykazało wzrost sprzedaży. Największy wzrost odnotowano w sektorze samochodów i części zamiennych, gdzie sprzedaż wzrosła o 3,2% do 11,8 mld dolarów, odnotowując najwyższą wartość od listopada 2017 r. Miesiąc wcześniej nastąpił spadek tego wskaźnika o 1,9%. W kwietniu sprzedano maszyny, sprzęt i materiały eksploatacyjne na 13,9 mld USD. W ciągu miesiąca liczba ta wzrosła o 2,2%. Sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego wzrosła o 3,1%. Zapasy hurtowe wzrosły w kwietniu ósmy miesiąc z rzędu. Ich wielkość wzrosła o 0,4% do 90,6 mld dolarów. Zapasy materiałów budowlanych wzrosły o 0,9%, a sektor artykułów gospodarstwa domowego zwiększył swoje rezerwy o 1,1%.

Chiński eksport samochodów spadł o 4,9% od początku roku.

Od początku roku do maja Chiny wyeksportowały za granicę 392 tys. samochodów. Według China Automobile Manufacturers Association, liczba ta spadła o 4,9% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. 259 tysięcy samochodów osobowych wysłano za granicę, co o 14,5% mniej niż dostawy z tego samego okresu 2018 roku. W tym okresie Chiny dostarczyły o 21,7% więcej pojazdów użytkowych, ich liczba wzrosła do 133 tys. samochodów. W maju Chiny wyeksportowały 78 tys. samochodów. Wskaźnik za kwiecień wzrósł o 16,4%. Stowarzyszenie poinformowało również, że w pierwszych czterech miesiącach roku chińscy producenci samochodów zmniejszyli przychody o 9,2% do 1,26 bln juanów. W celu zwiększenia sprzedaży samochodów w tym kraju władze chińskie wprowadziły zakaz wszelkich ograniczeń ze strony władz lokalnych dotyczących zakupu samochodów z silnikami opartymi na nowych źródłach energii elektrycznej.