Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii pod koniec lipca wyniosła 4%

681

W okresie od maja do lipca tego roku stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii, według metodologii Międzynarodowej Organizacji Pracy, zmniejszyła się z poziomu 4,2% od poprzednich 3 miesięcy do 4%, najniższego poziomu od lutego 1975 roku. Wynika to z danych Narodowego Urzędu Statystycznego ONS. W tym okresie liczba bezrobotnych spadła o 55 tysięcy do 1 miliona 360 tysięcy. W zestawieniu z tym samym okresem w 2017 roku wskaźnik spadł o 95 tysięcy osób. Zatrudnienie wyniosło 75,5%, pokazując spadek o 0,1 punktu procentowego dokonany w ciągu trzech miesięcy. Liczba osób zatrudnionych w gospodarce Wielkiej Brytanii w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy pozostała prawie bez zmian, a w ujęciu rocznym – wzrosła o 261 tysiąc. Wielkość płacy tygodniowej z wyłączeniem premii wzrosła średnio o 2,9%, z uwzględnieniem premii – o 2,6%.

Ropa nadal rośnie w cenie, spread pomiędzy Brent a WTI przekroczył 10 dolarów za baryłkę

Powodem dalszego wzrostu cen ropy we wtorek stało się nasilenie huraganu „Florence” oraz gwałtowne zahamowanie dostaw ropy z Iranu i Wenezueli. Przy tym spread między Brent i WTI okazał się wyższym od 10 dolarów za 1 baryłkę. Cena ropa WTI rośnie nie tak szybko, jak Brent, ponieważ wzrost WTI jest ograniczany przez zwiększenie produkcji i popytu w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie na ropę naftową Brent mają wpływ ryzyka geopolityczne i zakłócenia w dostawach ropy na rynki światowe. Główny ekspert od surowców SEB Bjarne Schieldrop uważa, że ​​w przyszłym roku ceny ropy Brent będą nadal rosły w wyniku zmniejszenia dostaw irańskiej ropy. Do 13:10 czasu polskiego we wtorek listopadowe kontrakty terminowe na ropę Brent zdrożały o 61 cent do 77 dolarów 98 centów za baryłkę. Cena październikowych kontraktów terminowych na ropę WTI wzrosła o 27 centów do 67 dolarów 81 centa za baryłkę.

Mark Carney pozostanie na stanowisku głowy Banku Anglii do stycznia 2020 roku

Ministerstwo finansów Wielkiej Brytanii podało, że szef Banku Anglii, Mark Carney, pozostanie na tym stanowisku do końca stycznia 2020 roku, chociaż jego kadencja wygasa pod koniec czerwca 2019 roku. Carney powiedział, że zrobi wszystko, co możliwe, aby zapewnić gładkie i pomyślne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W przesłaniu Ministerstwa Finansów również mówi się, że John Cunliffe został ponownie powołany na wiceprzewodniczącego Centralnego Banku Anglii ds. Stabilności finansowej na kolejne pięć lat. Mark Carney, Kanadyjczyk z pochodzenia, pełni funkcję prezesa Banku Anglii od lipca 2013 roku i jest pierwszym cudzoziemcem na tym stanowisku

Akcje zjednoczonego Unilever będą notowane na giełdach w grudniu

Brytyjsko-holenderska firma Unilever, jeden ze światowych liderów na rynku produktów spożywczych i chemii gospodarczej, ogłosiła, że restrukturyzacja spółki, która ma na celu uproszczenie struktury i została uruchomiona w 2017 roku, zakończy się w grudniu 2018 roku. Od 24 grudnia jej akcje zaczną być przedmiotem obrotu na giełdach. Jak podano wcześniej, główna struktura nowej zjednoczonej Unilever będzie bazować się w holenderskim mieście Rotterdam. Jej akcje w postaci amerykańskich kwitów depozytowych będą przedmiotem obrotu na giełdach w Londynie, Nowym Jorku i Amsterdamie. Zmiany powinny zostać zatwierdzone przez akcjonariuszy w Londynie i Holandii.

Tempo wzrostu produkcji w RPA przyspieszyło w lipcu

Wzrost wolumenu produkcji w Południowej Afryce przyspieszył w lipcu, podaje projekt finversia.ru, powołując się na dane oficjalne. Według danych wstępnych urzędu statystycznego w lipcu wielkość produkcji, z wyłączeniem korekt, wzrosła o 2,9% w porównaniu do tego samego miesiąca zeszłego roku. W porównaniu ze wzrostem o 0,6% w czerwcu lipcowe tempo wzrostu przyspieszyło. Produkcja żywności i napojów wzrosła w ujęciu rocznym o 5,8%, produkcja samochodów – o 8,3%. Wobec poprzedniego miesiąca wolumen produkcji w przemyśle przetwórczym, biorąc pod uwagę wahania sezonowe, zwiększono o 1,6%, również wskazując na wyższe tempo wobec wzrostu o 0,2% przed miesiącem.

Liczba wolnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych w lipcu wyniosła rekord

W lipcu liczba wolnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych osiągnęła rekordową wartość 6 milionów 940 tysięcy, podało ministerstwo kraju. MarketWatch zauważa, że ​​dane te wskazują na zachowanie dynamiki wzrostu gospodarki USA. W lipcu zatrudniono 5 mln 679 tysięcy osób, czyli więcej niż w poprzednim miesiącu (5 milionów 514 tysięcy osób). 2,4% pracujących Amerykanów odeszło z pracy w lipcu wobec 2,3% w poprzednim miesiącu. Udział osób, które zwolniły się z własnej woli w sektorze prywatnym, wzrósł do 2,7%. Eksperci wskazują na wysoki poziom osób zmieniających pracę, co wskazuje na zaufanie do gospodarki. Sektor ubezpieczeń, finansowy i wytwórczy wykazał najbardziej znaczący wzrost liczby wolnych miejsc pracy.

Zapasy hurtowe w Stanach Zjednoczonych wzrosły w lipcu o 0,6%

Zapasy towarowe w magazynach hurtowych Stanów Zjednoczonych wzrosły w lipcu o 0,6% po wzroście o 0,1% w czerwcu, podało Ministerstwo Handlu kraju. W ujęciu rocznym wzrost rezerw wyniósł 5%. Eksperci oczekują, że przedsiębiorstwa będą nadal zwiększać swoje rezerwy ze względu na wzrost popytu krajowego, co wpłynie na PKB w trzecim kwartale. W lipcu zapasy sprzętu zwiększyły się o 1,2%, produktów rolnych – o 1,4%. Przy tym w lipcu odnotowano spadek zapasów samochodów o 1,1% oraz rezerw ropy o 1,7%. Sprzedaż hurtowa pozostała na poziomie czerwca, kiedy odnotowano spadek o 0,2%. Ponadto obserwowano spadek sprzedaży samochodów, sprzętu komputerowego, mebli i sprzętu profesjonalnego.

Optymizm małego biznesu w Stanach Zjednoczonych wzrósł w sierpniu do maksimum historycznego

Indeks optymizmu małego biznesu w Stanach Zjednoczonych w sierpniu osiągnął szczytu od końca 1973 na poziomie 108,8 pkt, co oznacza wzrost o 0,9 pkt wobec poprzedniego miesiąca, pokazały dane Narodowej Federacji Niezależnych Przedsiębiorców NFIB. Do wzrostu wskaźnika przyczyniło się złagodzenie regulacji i ulgi podatkowe. W sierpniu wzrost odnotowano w 6 z 10 składników indeksu. Rekordowe wzrosty pokazały wskaźniki wolnych miejsc pracy i planów tworzenia miejsc pracy. Przy tym plany inwestycji kapitałowych osiągnęły największego poziomu od 2007 roku. Niemniej jednak problemem dla przedsiębiorców jest nadal “jakość siły roboczej”, o czym powiedziało 25% uczestników sondażu.