Inwestowanie na rynku walutowym lub giełdzie pozwala zarabiać więcej niż utrzymywanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Wiąże się jednak z ryzykiem, którego nie można uniknąć, ale można je kontrolować. Znajomość zasad funkcjonowania rynku kapitałowego, znajomość branży, w którą inwestujesz, a także kontrolowanie emocji i działanie zgodnie z planem, pomaga zminimalizować ryzyko inwestycji.
Poznaj złote zasady inwestowania na giełdzie:
Inwestuj w to, na czym się znasz
Ludzie, którzy znają branżę odzieżową lub obuwniczą, są na bieżąco z modą i ofertą firm z tej branży oraz są w stanie przewidzieć sezonowe i długoterminowe trendy, powinni być zainteresowani działaniami firm, których działalność obejmuje produkcję odzież i obuwie, np Gino Rossi, Zara. Z drugiej strony osoby bardziej zaznajomione z branżą energetyczną, znające warunki jej rozwoju i czynniki wpływające na jej redukcję, powinny rozważyć inwestowanie w jedną z firm z branży energetycznej, np. w Energa lub w Tauron.
Wiedzę na temat funkcjonowania konkretnej firmy można uzyskać, śledząc informacje pojawiające się na jej stronie internetowej w zakładce poświęconej relacjom inwestorskim.
Zrób plan inwestowania
Na podstawie wiedzy o funkcjonowaniu rynku finansowego i danej branży, analizach (podstawowych i technicznych), ich potrzebach i możliwościach finansowych, inwestor powinien określić:
- minimalny cel inwestycyjny,
- maksymalne ryzyko, na które jest gotowy,
- horyzont czasowy inwestycji,
- część oszczędności do zainwestowania,
- spółki, w które chce zainwestować.
Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji
Wartość ceny akcji będzie się zmieniać w zależności od takich czynników, jak na przykład zmiany prawne sprzyjające działalności firmy, sezonowe zapotrzebowanie na produkty i usługi firmy lub wydarzenia polityczne. Jednym z najczęstszych błędów jest podejmowanie decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji wyłącznie na podstawie emocji wywołanych spadającymi lub rosnącymi cenami akcji. Cena akcji po chwilowym spadku może wzrosnąć, a po tymczasowym wzroście spaść. Przestrzeganie planu pomaga wyczekiwać tak krótkotrwałych zmian.