Otwieranie transakcji: Jedno kliknięcie czy decyzja pełna dylematów?

1443

Otwarcie transakcji u brokera, jako czynność techniczna, jest stosunkowo proste. Zakładając, że mamy już zweryfikowany i zasilony depozyt oraz zainstalowaną platformę, jedyne co nam pozostaje, to ustawić właściwy instrument, wartość transakcji, ewentualnie poziomy Stop Strata (SL) i “Weź zysk” (TP) i kliknąć “sprzedaj” bądź “kup” w zależności od przekonania o kierunku, w którym podąży cena. Do tego momentu wszystko jest łatwe i proste, aż dodamy do tego nasze ciężko zarobione pieniądze, które położymy na szali otwierając daną transakcję.

W tym momencie prosta techniczna czynność z reguły staje się poważną decyzją pełną dylematów. Poważną tym bardziej, im więcej postanowiliśmy zaryzykować. Oczywiście dylematy nie pojawiają się od razu, ponieważ nie od razu mamy wystarczające doświadczenie i świadomość tego, co cena może zrobić za chwilę. Z czasem, kiedy sparzymy się dostateczną ilość razy, zaczynamy odczuwać możliwość poniesienia porażki i próbujemy uniknąć jej jak ognia. Nie jest to też dobre, ponieważ może nas doprowadzić do stanu, w którym to strach zamiast rozsądku, będzie dyktował nam co powinniśmy zrobić. Aby ustrzec się przed wieloma “oparzeniami” warto trzymać się pewnych zasad, które pomagają poprawić jakość zawieranych transakcji poprzez wyeliminowanie podstawowych błędów, ale też tych mniej ewidentnych:

1. Nie kupuj pod poziomem oporu oraz nie sprzedawaj na poziomie wsparcia

Czasem ruch wydaje się być silny i chcemy zarobić na ewentualnym przebiciu, jednak rynek po wstępnej penetracji poziomu lubi zawracać wprowadzając naszą pozycję w stratę. Prawidłowym zachowaniem jest poczekać na reakcję ceny: przebicie i korektę do przełamanego poziomu albo odbicie i nowy, świeży sygnał transakcyjny.

Otwieranie transakcji

2. Nie łap “spadającego noża”, nie sprzedawaj “bo dużo już urosło”

Jest to połączenie reguły zakazującej handlowania wbrew aktualnej tendencji, ale też bez zbytniego pośpiechu. Jeśli cena spada gwałtownie i widzimy okazję do kupna, lepiej poczekać chwilę, aż akcja cenowa się uspokoi. Bardzo rzadko zdarza się, że cena leci jak kamień w wodę, po czym startuje jak rakieta zostawiając byki w tyle z uniesionym palcem wpół drogi do kliknięcia otwierającego zlecenie kupna. Nawet jeśli w jakiejś niewielkiej ilości przypadków tak w istocie się zdarza, to znaczy że popyt jest bardzo mocny i znajdziemy spokojnie kolejną okazję do kupna nawet jeśli trochę wyżej. Albo może to oznaczać, że rynek jest na tyle rozchwiany (np. po odczycie makroekonomicznym), że lepiej dla nas, byśmy chwilowo pozostali z boku.

Otwieranie transakcji Jedno kliknięcie czy decyzja pełna dylematów

3. Jeśli czujesz lęk lub podenerwowanie w trakcie zawierania transakcji odpuść. Lęk i brak przekonania mogą zadziałać destrukcyjnie na transakcje zawierane przez tradera. Umysł jest tak zaprogramowany, że ze wszystkich sił będzie starał się zneutralizować przyczynę dyskomfortu, co prawdopodobnie odbije się negatywnie na jego decyzjach. Złość bardzo rozluźnia samokontrolę i może doprowadzić do próby odegrania się i innych niepożądanych zachowań w trakcie tradingu, m.in. nadmierny upór i próbę wygrania z rynkiem.

4. Nie zawieraj transakcji w pośpiechu. Często się zdarza, że zobaczymy jakąś okazję inwestycyjną, którą uznasz za tak dobrą, że szkoda ją przepuścić. Jednakże często będzie już nieco za późno – dobre okazje mają to do siebie, że trwają krótko, a Ty będziesz zmuszony decydować szybko i na przykład zaakceptować gorszą cenę wejścia. Oczywiście w takiej sytuacji nie sposób właściwie ocenić warunki dla zawarcia transakcji i z reguły analiza będzie szczątkowa z uwagi na presję czasu.

otwieranie

5. Niech każda Twoja transakcja będzie zaplanowana. Podejdź do tego, jak do ważnego zakupu, kiedy to uprzednio sprawdzasz dokładnie specyfikację produktu, opinie innych użytkowników czy oferty sklepów rozważając jednocześnie sposób sfinansowania oraz sfinalizowania zakupu. Również w przypadku inwestycji w instrumenty finansowe powinieneś przygotować uprzednio plan: co kupisz, gdzie i po jakiej cenie? Określ scenariusz zachowania ceny, co do którego będziesz przekonany, sprecyzuj w jaki sposób ten scenariusz będziesz się starał wykorzystać, ale też opracuj warianty alternatywne i ustal swoją reakcję w razie ich wystąpienia. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem będziesz wiedział co robisz i jak powinieneś się zachować w danej sytuacji. Inaczej możesz być zmuszony podejmować decyzje na szybko i w stresie, co wpływa negatywnie na zdolność decyzyjną.

Niech każda Twoja transakcja będzie zaplanowana