Dziś Fed i wybory w Holandii. Umocnienie EUR-USD mocno korygowane. Krajowa CPI zaskoczyła

1270
Informacje gospodarcze
Z kraju:

Dziś o 14:00 opublikowana zostanie inflacja bazowa za styczeń i luty.

Zmiana nastawienia polityki pieniężnej może nastąpić dopiero po trwałej zmianie trendu inflacyjnego – oceniła dla G. Ancyparowicz z RPP. Jej zdaniem, o ewentualnej zmianie nastawienia polityki pieniężnej można myśleć nie wcześniej niż po lipcowej projekcji inflacji i PKB.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły r/r o 2,2%, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3%- podał GUS. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny r/r wzrosły o 1,7% a m/m o 0,4%.

GUS zmienił system wag stosowanych w obliczeniu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2017 roku. Wzrosła waga kategorii w zakresie rekreacji i kultury, żywności i napojów bezalkoholowych, odzieży i obuwia oraz restauracji i hoteli.

Styczniowe ożywienie w handlu zagranicznym w Polsce ma charakter sezonowy – ocenia w komentarzu MR. MR w najnowszym raporcie kwartalnym potwierdza, że eksport w Polsce w 2017 roku wzrośnie o 5%, ale zastrzega, że prognoza obarczona jest dużym ryzykiem ze względu na sytuację światową.

Sytuacja gospodarcza Polski będzie się stabilizowała i będzie dobra, a tempo wzrostu gospodarki osiąga zakładane przez rząd tempo – oceniła premier B. Szydło.

Ze świata:

Dziś w Holandii dobywają się wybory parlamentarne.

Dziś o 13:30 w USA podana zostanie inflacja CPI w lutym, która ma wzrosnąć do 2,7% r/r.

Dziś o 13:30 w USA podana zostanie sprzedaż detaliczna w lutym, która ma wzrosnąć o 0,1% m/m.

Dziś o 13:30 w USA podany zostanie indeks NY Empire State w marcu, który ma wzrosnąć do 15 pkt.

Dziś o 19:00 w USA podane zostaną projekcje makroekonomiczne FOMC.

Dziś o 19:00 w USA ogłoszona zostanie decyzja odnośnie stóp procentowych. Rynek oczekuje wzrostu stóp o 25 p.b. do 0,75-1,00%.

Dziś o 19:30 w USA rozpocznie się konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC.

Rynek walutowy Forex
Ostatnia sesja
Piątkowe umocnienie EUR-USD mocno korygowane

W trakcie wczorajszej sesji euro dolar kontynuował poniedziałkowe osłabienie i na zakończeniu sesji londyńskiej spadł do 1,0602, czym w znaczy sposób skorygował piątkowe umocnienie. Na fali słabnącego euro zyskał złoty: EUR-PLN spadł do 4,3130, natomiast USD-PLN drugi dzień z lekko umacniał się osiągając poziom 4,0689. W ciągu dnia opublikowano w Niemczech zgodne z oczekiwaniami dane o inflacji konsumenckiej, która w lutym wzrosła o 2,2% r/r. W kraju podano inflację CPI w lutym, która wzrosła do 2,2% r/r (konsensus 2,1% r/r) oraz skorygowano w dół o 0,1 p.p. do 1,7% r/r odczyt styczniowy. Wtorkowa sesja była ostatnią wyczekiwania na posiedzenie FOMC i informacje jakie z niego popłyną. Wczoraj rynki akcji w USA zanotował lekki minus: S&P500 spadł o 0,3%. Niemiecki DAX zachowywał się neutralnie. Azja handlowała dziś na w okolicach odniesienia: Nikkei225 -0,2%, a SHC +0,1%.

Dzisiejsza sesja
Czekając na Fed

Środa jest ostatnim dniem wyczekiwania na informacje z posiedzenia FOMC. Wieczorem od godz. 19 podawane będą kolejne informacje: projekcje makroekonomiczne Fed – ważne z punktu widzenia tempa podwyżek stóp procentowych (rynek zakłada 3 podwyżki w tym roku); decyzja odnośnie marcowego ruchu na stopach (rynek oczekuje podwyżki stóp o 25 p.b.) oraz konferencja prasowa. Ton przekazu Fed będzie dziś bardzo ważny dla sentymentu rynkowego na najbliższe tygodnie. W trakcie dnia istotne będą jeszcze ostatnie dane z USA dotyczące inflacji konsumenckiej oraz sprzedaży detalicznej w lutym, które pomogą inwestorom w ocenie tego, czego można będzie się spodziewać po informacjach z Fed. Eurodolar odzyskuje dziś siły osiągając poziom 1,0630, a złoty handlowany jest w jego rytmie, czyli EUR-PLN rośnie do 4,3185, a USD-PLN spada do 4,0625. /tk/

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Krajowa CPI zaskoczyła

Po porannych próbach powrotu do wzrostów rentowności na rynkach bazowych zwyciężyły popytowe nastroje, pchane utrzymującą się niepewnością wobec zbliżających się wydarzeń. Rynki pozycjonują się przed dzisiejszą wieczorną decyzją Fed i wynikami wyborów w Holandii. Tym samym zarówno niemiecki Bund jak i amerykańskie Treasuries zakończyły ostatecznie wczorajszą sesję spadkami rentowności. Wczorajsze dane o niemieckiej finalnej inflacji potwierdziły wstępny odczyt co zostało odebrane neutralnie. W kraju z kolei finalny lutowy odczyt CPI nieco wzrósł (2,2% r/r wobec 2,1% r/r konsensusu) głownie za sprawą szybszego wzrostu cen żywności co przełożyło się na osłabienie krajowych benchmarków, a krzywa rentowności została lekko pchnięta w górę. Niemniej wzrosty rentowności w dużej mierze ograniczała korelacja z nastrojami na rynkach bazowych.

Dzisiejsza sesja
Dziś Fed i wybory w Holandii

W środę pomimo bogatego kalendarium publikacji (CPI, sprzedaż detaliczna w USA oraz inflacja bazowa w Polsce) główną rolę odegra Fed i wybory w Holandii. Ogólny konsensus rynkowy mówi o pewności podwyżki stóp procentowych w USA po dzisiejszym posiedzeniu, co w przypadku braku potwierdzenia byłoby argumentem do umocnienia długu na świecie. Pokrycie konsensusu nie powinno z kolei wzbudzić już większych emocji jeżeli w ślad za podwyżką retoryka FOMC nie ulegnie zaostrzeniu i rynki nadal obstawiać będą 2-3 podwyżki w ciągu całego roku. Z drugiej strony europejskie czynniki ryzyka, jakie wzmocniłaby wygrana eurosceptyków w Holandii, w znacznej mierzę będą ograniczać potencjał do osłabiania długu.