Dochód podstawowy – zobacz co to za pomysł

1745

Dochód podstawowy

Wyobraź sobie, że co miesiąc otrzymujesz od rządu kupę gotówki, bez żadnych zobowiązań.

Dochód podstawowy brzmi jak koncepcja całkowicie radykalna i niewyobrażalna, ale jest to teoria ekonomiczna, która zyskuje uznanie od Doliny Krzemowej do krajów nordyckich i nazywa się powszechnym dochodem podstawowym. W kilku krajach trwają eksperymenty z darmowymi pieniędzmi, podczas gdy rządy stają w obliczu zmieniającej się siły roboczej i napiętych systemów opieki społecznej.

Pomysł, że każdy powinien co miesiąc otrzymywać od państwa pieniądze na godne życie, nie jest już skrajną utopią. Politycy i znani biznesmeni mówią już o podstawowych dochodach. A we Francji, Finlandii i Szwajcarii został on nawet obliczony. Bezpieczeństwo finansowe nie tylko urzeczywistni marzenia, ale również zwiększy innowacyjność.

Co to jest uniwersalny dochód podstawowy?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy definiuje uniwersalny dochód podstawowy jako “transfer gotówki w wysokości równej wszystkim osobom w danym kraju”.

Uniwersalny dochód podstawowy różni się od innych transferów rządowych, takich jak zwrot podatku lub zasiłki socjalne, ponieważ każda osoba otrzymuje taką samą kwotę. Odbiorcy mogą wydawać pieniądze, jak im się podoba i nie są zobowiązani do zgłaszania jak je wydają.

Kto to popiera?

Tytani techniczni w Dolinie Krzemowej, tacy jak szef Tesli Elon Musk i szef Facebooka Mark Zuckerberg są jednymi z największych zwolenników powszechnego podstawowego dochodu. Mówią, że darmowe pieniądze mogą zapewnić elastyczność pracownikom, którzy mogą stracić pracę dla robotów lub automatyzacji.

Ale idea istnieje już od stuleci. Filozof Thomas Paine zaproponował płatności “wykonane każdemu, bogatemu lub biednemu” w jego pracy z 1797 roku “Sprawiedliwość Agrarna”.

W 1967 roku Martin Luther King Junior zaproponował “gwarantowany dochód” powiązany z medianą poziomu dochodów społeczeństwa jako sposób walki z ubóstwem.

Ikona wolnego rynku Milton Friedman również opowiedział się za ujemnym podatkiem dochodowym podobnym do podstawowego dochodu jako sposobem na uproszczenie dobrobytu i ograniczenie biurokracji.

Dzisiaj powszechny dochód podstawowy ma poparcie w całym spektrum politycznym. Senator Bernie Sanders nazwał to “bardzo poprawnym pomysłem”, aby zaradzić nierównościom w dochodach i wynagrodzeniu, podczas gdy niektórzy libertarianie twierdzą, że stanowiłoby to skuteczniejszą, prostszą alternatywę dla istniejącego systemu opieki społecznej.

Czy kiedykolwiek to zrobiono?

Według Organizacji Rozwoju Gospodarczego (OECD) żaden kraj nie wprowadził powszechnego dochodu podstawowego jako “głównego filaru wsparcia dochodów dla ludności w wieku produkcyjnym”. Ale kilka krajów eksperymentuje z tym pomysłem w małej próbie populacji.

Finlandia rozpoczęła proces na początku 2017 roku, w którym 2000 bezrobotnych otrzyma 560 euro (około 665 USD) miesięcznie przez dwa lata. Badacze ocenią, w jaki sposób darmowe pieniądze wpływają na motywację odbiorców do pracy, a rząd fiński ma nadzieję, że może zmniejszyć biurokrację w istniejącym systemie opieki społecznej.

W Holandii, Kenii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych trwają inne eksperymenty z podstawowymi dochodami.

Opłata w wysokości 560 euro miesięcznie w Finlandii jest z grubsza zgodna z wysokością pomocy dla bezrobotnych, którrą otrzymaliby od rządu. Naukowcy z Finlandii stwierdzili, że inne świadczenia musiałyby zostać zredukowane, aby opłacić powszechny podstawowy dochód w całym kraju.

Jednak w raporcie z 2017 r. OECD stwierdziła, że ​​zmniejszenie istniejących świadczeń na pokrycie podstawowego dochodu może w rzeczywistości mieć negatywny wpływ na poziom ubóstwa.

“Ogólne wskaźniki ubóstwa (i luki) mogą istotnie wzrosnąć w krajach, które obecnie mają ściśle ukierunkowane systemy wsparcia dochodu” – czytamy w raporcie.

Zamiast zastępowania istniejących programów niektórzy zwolennicy twierdzą, że uniwersalny podstawowy dochód powinien stanowić dodatkową korzyść.

“Lepszym sposobem jest postrzeganie podstawowego dochodu jako transformacji tego, co już jest” powiedziała Louise Haagh przewodnicząca grupy rzeczników Basic Income Earth Network.