Pochodzenie oszczędności

867

Najważniejszym, jeśli nie jedynym źródłem oszczędności jest oszczędzanie. Podążajmy jego ścieżkami w następującym schemacie:

Oszczędność i oszczędzanie

Zachowanie tej osoby to nic innego jak tezauryzacja – wycofanie środków wymiany z powszechnego obiegu. Gromadzenie środków pieniężnych w prywatnym skarbcu nie zwiększa oszczędności w gospodarce, chociaż nie oznacza to szkodliwych działań. Z społecznego punktu widzenia najważniejszym efektem zatrzymania jest wzrost siły nabywczej pieniądza lub innymi słowy obniżenie cen towarów.

Oszczędzanie w naturze było jedyną formą budowania aktywów w gospodarce barterowej. Jeśli dana osoba zdecyduje się zatrzymać jedzenie w domu zamiast gotówki, nie wpłynie to na ilość oszczędności w gospodarce. Ten oto przykład nie oznacza wcale, że oszczędzanie na nieruchomościach nie może doprowadzić do podwyższenia kapitału. Jeśli zamiast dóbr konsumpcyjnych istnieje środek produkcji (w tym cegła do budowy domu), musielibyśmy zrobić z oszczędnościami. W dzisiejszej gospodarce ten rodzaj oszczędzania odgrywa rolę w niektórych działaniach, w tym w rolnictwie.

Z ekonomicznego punktu widzenia dzisiejszy zakup aktywów finansowych jest najważniejszym sposobem oszczędzania pieniędzy. Ponieważ przynoszą dochód właścicielowi, a także mają wysoką płynność (łatwą zbywalność bez znacznej utraty wartości), oszczędzanie przez nich jest zwykle znacznie bardziej atrakcyjne niż dwie pozostałe opcje. Możliwość zakupu aktywów wiąże się z rozwojem pośrednictwa kapitałowego. Ze względu na niezwykłą złożoność zagadnień związanych z aktywami i rynkami finansowymi nie jest możliwe omówienie ich w artykule. Warto wspomnieć, że aktywa finansowe nabyte przez przedsiębiorstwa nie służą oszczędnościom – część zgromadzonych zasobów wraca do konsumpcji w postaci pożyczek, na przykład na wakacje lub samochód. Tylko część środków zgromadzonych przez pośredników trafia do inwestorów.

Jak wspomniano wcześniej, oszczędności generuje nie tylko oszczędzanie. Rzućmy okiem na diagram:

Oszczędność i oszczędzanie

Oprócz dobrowolnych oszczędności, których źródłem jest proces oszczędzania – przede wszystkim poprzez zakup aktywów finansowych przez osoby fizyczne i przedsiębiorstwa – mamy również do czynienia z oszczędnościami wymuszonymi. Obowiązkowe oszczędności fiskalne pojawią się, gdy rząd stworzy nadwyżkę budżetową, a zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane pośrednikom finansowym. Część tych funduszy trafi do inwestorów. Oszczędności te będą obowiązkowe, ponieważ pochodzą z podatków i nie trafiają na rynek dzięki dobrowolnym decyzjom podmiotów gospodarczych.

Drugi rodzaj wymuszonych oszczędności polega na finansowaniu inwestycji ze środków pochodzących ze wzrostu podaży pieniądza. Zwiększenie wolumenu w obiegu spowoduje wzrost cen towarów i usług. W tej sytuacji konsumpcja zostanie zmniejszona w wyniku spadku siły nabywczej pieniądza – zasoby gospodarcze wpadną w ręce inwestorów kosztem konsumentów; będą mogli kupować mniej, ponieważ inwestorzy mogą kupować więcej.