Każdy trader wie, że zmiany w funduszach federalnych zawsze w jakiś sposób odbijają się na dolarze. Pytanie brzmi jak? Tendencja rynkowa wskazuje, że po każdej zwyżce stóp procentowych dolar się umocni, co nie zawsze jest prawdą.
Dlaczego Rezerwa Federalna dokuonuje podwyżek i obniżek stóp procentowych?
Zanim zastanowimy się dlaczego stopy procentowe wywierają taki wpływ na kurs dolara, ważne jest żebyśmy zrozumieli, dlaczego zmiany te są w ogóle dokonywane. Jakiś czas temu, Rezerwa Federalna doszła do wniosku, że aby uzyskać pełne zatrudnienie oraz stabilne ceny, niezbędnym jest osiągnięcie inflacji na poziomie 2%. Kiedy gospodarka jest słaba, inflacja spada, natomiast kiedy gospodarka jest w dobrej kondycji, rosnące zarobki napędzają inflację. Utrzymanie celu inflacyjnego na poziomie 2% pomoże rozwijać gospodarkę w zdrowym tempie. W czasie ostatniej recesji, w latach 2009-2013, Fed utrzymał stopy procentowe na bardzo niskim poziomie, ponieważ jej niski poziom pozwala biznesom się rozwijać, co z kolei prowadzi do tworzenia nowych miejsc pracy i napędza konsumpcję. Pozwoliło to również utrzymać niski poziom wzrostu dolara. W ostatnich latach jednak, przy wysokim wzroście gospodarczym Stanów Zjednoczonych, Rezerwa Federalna obawia się, że stopa inflacji przekroczy w pewnym momencie założone 2%. Żeby temu zapobiec, Fed będzie stopniowo podwyższał stopy procentowe, co spowoduje zmniejszenie presji inflacyjnej.
Jak podwyżki wpływają na dolara amerykańskiego (USD)?
Pomimo tego, że w normalnych warunkach ekonomicznych, wzrost stóp procentowych zmniejsza inflację oraz umacnia walutę, to nie jest prawdą, że przy każdej zwyżce nastąpi natychmiastowe umocnienie dolara! W zasadzie, może zdarzyć się coś zupełnie odwrotnego. W niektórych przypadkach USD zanotuje gwałtowny spadek po decyzji o podwyżce, po czym stopniowo odrobi poniesione straty. Ale jak to jest możliwe?
Jako trader, ważne żebyś pamiętał o tym, że handlujesz przeciwko rynkowi, czyli w zasadzie starasz się przewidzieć, w którą stronę zmierza kurs danego instrumentu w przyszłości. Ważne, żebyś również pamiętał, że tak samo jak ty masz dostęp do najnowszych informacji w mgnieniu oka, za sprawą internetu, tak samo posiada je reszta świata. Zatem jeśli szanse na podwyżkę stóp procentowych wynoszą 100%, kurs dolara prawdopodobnie zacznie się umacniać na długo przed ogłoszeniem decyzji Fed, a kolejną rzeczą którą zauważysz jest spadek USD/JPY, ponieważ traderzy z całego świata wyprzedają swoje pozycje, realizując zyski. Zastosowanie ma tutaj zasada, że jeśli rynki oczekują, że coś się wydarzy, prawdopodobnie już na to zareagowały.
Brokerzy zapewniają darmowy dostęp do Kalendarza Ekonomicznego, gdzie wyszczególnione są wszystkie kluczowe wydarzenia ze świata, wraz z przewidywaniami. Kiedy klikniesz na dane wydarzenie, w tym przypadku „Decyzja Rezerwy Federalnej”, otrzymasz więcej informacji na temat danego wydarzenia, przewidywania analityków, sentyment rynku, a także dane historyczne.
Jako trader powinieneś bardzo poważnie podejść do kwestii rozważania przewidywań analityków oraz obecną tendencję rynku i zawsze myśleć dwa kroki do przodu, zanim podejmiesz decyzję o zleceniu transakcji.